Kupujemy płytki
data aktualizacji: 17-07-2020, 06:26 – artykuł promocyjny
Kupowanie płytek to zajęcie, które dla jednych kojarzy się z przyjemnością, ale dla innych to wiele zmartwień. Jak sobie poradzić by cieszyć się trafnym wyborem? Warto zacząć od zdobycia niezbędnej wiedzy, która później zaoowocuje pewnością siebie przy zakupie. Możemy również zdecydować się na pomoc specjalistów. Coraz więcej osób zatrudnienia specjalistę od projektowania wnętrz, który pomoże nam sprawnie przebrnąć przez gąszcz nowości, trendów ale i technicznych zagadnień. Pomocą służą również salony oferując bardzo często projekty i wyliczenia ilości płytek do naszego pomieszczenia. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz budżetu.

fot.: Cerrad
Płytki ceramiczne obecne są niemal w każdym domu. Stąd też może pojawić się pytanie, czy oby na pewno jest to trafny wybór, czy są one nadal modne. Odpowiedź jest oczywista - płytki to ponadczasowe rozwiązanie. Produkowane są z naturalnych surowców, a branża ta bardzo prężnie się rozwija. Na rynku jest mnóstwo wzorów i kolekcji, a producenci wciąż są w stanie zachwycać nas i zaprezentować nowe rozwiązania. Rozbieżność cenowa płytek sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy dobrze poszukać.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
Asortyment płytek musi spełniać pewne normy i wymagania. Strona techniczna zakupów, dla laików, obarczona jest dozą ryzyka, dlatego czytajmy i pytajmy sprzedawców mim podejmiemy ostateczną decyzję i kupimy płytki. Znając podstawowe parametry możemy wystrzec się przykrego rozczarownia w domu.
Nie trzeba być specjalistą by wiedzieć, że płytki muszą pochodzić z jednej serii. Taką informację znajdziemy na opakowaniu. Często dla ułatwienie nam wyboru producenci stosują graficzne piktogramy obrazujące przeznaczenie oraz jakość płytek.
fot.: Coram - mozaika to połaczenie małych płytek, które tworzy ciekawy efekt wizualny. Decydując się na takie rozwiązanie możemy skorzystać z dwóch wariantów - mozaika (drobne kawałki) na siatce, która jest droższa ale łatwiejsza do montażu lub płytki naśladujące efekt mozaiki o regularnych nacięciach większych płytek, tzw. mozaika w płytkach
Przydatna jest również znajomość kilku terminów:
- kalibracja - jest to odstępstwo rozmiaru od normy, które jednak mieści się w pewnych granicach. Rozbieżność ta wynika z procesu powstawania płytek, które wypalane są w piecu. Glinka kurczy się pod wpływem temperatury i choć producenci są w stanie prognozować te zmiany to zawsze istnieje niwielka strata lub naddatek. Różnica może dochodzić do 2 mm. Na opakowaniu znajduje się nominalny wymiar płytki i odstępstwo od tego wymiaru, np. +2 to płytka o dwa milimetry większa, –2 to płytka o dwa milimetry mniejsza. Zawsze trzeba sprawdzać kalibrację, zwłaszcza w przypadku płytek kupowanych w dwóch kolorach.
- oznaczenia odcienia, czyli tonu - odcień to bardzo ważna kwestia wizualna. Szczególnie gdy dokupujemy płytki musimy trzymać się tych samych odcieni. Taką informację producent również zamieszcza na opakowaniu
- rektyfikacja - zabieg szlifowane krawędzi płytki po procesie produkcji w celu nadania im idealnie prostych krawędzi i jednolitych wymiarów. Ta informacja jest szczególnie przydatna jeśli zamierzamy układać płytki bezspoinowo
- istotne są również parametry typu nasiąkliwość, czyli de facto również mrozoodporność, grubość decydująca o jakości i trwałości płytki, ścieralność daje nam rozróżnienie na płytki ścienne i podłogowe oraz możliwość stosowania w różnych pomieszczeniach uwzględniając natężenie ruchu.
Ryzykownym, choć nie niemożliwym jest zabieg mieszania płytek różnych producentów. Musimy liczyć się z faktem, że takie zestawienie będzie trudne do realizacji, chociażby z prostego powodu jakim jest różnica rozmiarów kafli. Dlatego najbezpieczniej jest stosować płytki z jednej kolekcji od tego samego producenta. Chyba, że zestawiać będziemy kontrastujące ze sobą elementy, np. listwy i wielkoformatowe płytki.
fot.: Tubądzin
Często pojawia się również pytanie czy różni się gres od glazury. Generalna różnica to przeznaczenie, ponieważ glazura jest cieńsza i kruchsza to zdaje egzamin wyłącznie na ścianach. W przypadku gresu wzrasta wytrzymałość na ścieranie, dlatego może być stosowany na podłogach.
fot.: Salonika - zestawienie różnych płytek z tej samej kolekcji
Jak obliczyć ile płytek potrzebujemy
Aby prawidłowo wyliczyć potrzebną ilość płytek należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
- Po pierwsze należy znać dokładną wielkość powierzchni, która ma być nimi pokryta. Od powierzchni całkowitej odejmujemy powierzchnię otworów typu okna, drzwi
- Po drugie, powinno się ustalić technikę i wzór układania. Od tego zależec będzie ilość strat (układanie ukośne prowadzi do większych strat niż układanie równoległe).
- Ponadto ze względu na przycięcia i nawiercenia płytek należy uwzględnić dodatkową ilość płytek przeznaczonych na straty, których wielkość zależy od charakteru pomieszczenia, a w szczególności od występowania nierówności.
- Niezbędnym jest również zachowanie małej ilości płytek na zapas po zakończeniu prac, w celu przeznaczenia jej na ewentualne naprawy lub, w razie reklamacji, na dysponowanie reprezentatywną próbką materiału. Zalecane jest więc zamówienie ilości płytek średnio o 10% większej niż wynikałoby to z wymiarów wykładanej powierzchni. Ilość zamawianych płytek powinna być starannie oszacowana już w momencie składania zamówienia, ponieważ w przypadku domawiania może się okazać, iż płytki aktualnie dostępne nie mają identycznego kalibru lub odcienia w stosunku do wcześniej zamówionej partii, lub iż zostały one wycofane z produkcji.
Zawsze warto zapytać sprzedawcę, czy istnieje możliwość zwrotu niewykorzystanych płytek. Czasami zwrotowi podlegają całe nierozpakowane paczki, w innych przypadkach można zwracać pojedyncze sztuki.
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Coram, Tubądzin, Salonika
![]() Farba lateksowa z dodatkiem czystego srebra
Kuchnia i łazienka to pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach, w których w związku z wysoką wilgotnością... więcej... Jakie płytki ceramiczne wybrać i jak obliczyć...
Wybór płytek ceramicznych do łazienki jest bardzo ważną kwsetią podczas urządzania tego wnętrza i dlatego... więcej... Zabezpiecz łazienkę przed wodą z webertec Superflex D3
Co zrobić by woda nie dostała się pod płytki? Jak zabezpieczyć brodzik wykonany na posadzce? Odpowiedzią na te... więcej... |

