konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Funkcje nowoczesnych pralek

data aktualizacji: 21-06-2019, 07:32 – artykuł promocyjny

Pralka jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Planując zakup nowej pralki należy zapoznać się z bogatą ofertą urządzeń dostępnych na rynku. Producenci wprowadzają ciągłe udoskonalenia, które sprawiają, że nowoczesne pralki mogą, oprócz podstawowych, pełnić także szereg dodatkowych funkcji. Oczywiście ma to związek z ceną, im więcej udogodnień posiada dany model pralki, tym jego cena jest wyższa.

Funkcje nowoczesnych pralek

Wybierając pralkę zwracamy głównie uwagę na takie parametry jak: pojemność pralki, jej wielkość, sposób ładowania, prędkość wirowania oraz programy. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego modelu pralki, dobrze jest także zobaczyć, jakie funkcje posiada dane urządzenie.

 

Podstawowe programy prania

Podstawowe funkcje pralek – możliwość wyboru programu prania. Najpopularniejsze programy prania spotykane w większości urządzeń na rynku to:

 • do tkanin syntetycznych
 • bawełnianych
 • mieszanych
 • lekko zabrudzonych
 • mocno zabrudzonych
 • do prania ręcznego
 • pranie w zimnej wodzie
 • do gotowania
 • pranie skrócone.

 

Pralka ładowana od przodu Aquamatic - CandyPralko-suszarka

Candy - Pralka ładowana od frontu                 Whirlpool - Pralko-suszarka     

 

Dodatkowe programy

Producenci pralek wyposażają oferowane przez siebie modele pralek w programy do prania tkanin:

 • delikatnych,
 • ubrań sportowych,
 • koszul,
 • butów

Użytkownik, wybierając konkretny program, dostosowuje parametry prania, w zależności od rodzaju rzeczy przeznaczonych do wyprania, tak aby usunąć z nich zabrudzenia i nie zniszczyć ich. Ponadto możemy kupić także pralkę z programami skierowanymi dla małych dzieci oraz alergików. Takie urządzenia pobierają dodatkową ilość wody w trakcie płukania, żeby lepiej wypłukać prane tkaniny z resztek proszku czy płynu.

fot.: Kernau - pralka KFWM 856142 przyjazna alergikom


Nasze potrzeby na tym się niekończą. Często ubrania wymagają jedynie odświeżenia w celu usunięcia zapachu, a nie pełnowymiarowego prania. Wówczas pomocna będzie funkcja parowa. Pranie parą ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo delikatne dla włókien oraz dzięki sile pary nie wymaga użycia środków piorących, które są drogie i zanieczyszczają nasze środowisko.


fot.: Electrolux - system SteamCare umożliwia odświeżanie odzieży, gdy nie wymaga ona jeszcze prania oraz zmniejsza o jedną trzecią ilość zagnieceń, zapewniając gładkość tkanin bez konieczności prasowania

Skuteczne pranie w niskiej temperaturze zapewni przełomowa technologia w ofercie pralek Samsung – Eco Bubble™. Powstająca piana nasycona jest powietrzem, dzięki czemu jej działanie zostaje spotęgowane a pranie w niskiej temperaturze jest tak skuteczne jak w 40°C. Jest to również ukłon w stronę oszczędnego i ekologicznego wyboru. Pralki Eco Bubble™ jako jedyne na rynku posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
 


fot.:  Samsung - pralka z serii slim z technologią napowietrzania EcoBubble oraz dodatkowymi drzwiami AddWash z możliwością dorzucenia prania w trakcie trwania cyklu

Funkcje energooszczędne

Przydatną funkcją, jaką posiadają niektóre modele pralek, jest szybkie pranie. Taki program doceniamy w sytuacji, kiedy ubranie nam jest szybko potrzebne. Wybór tej funkcji pozwala na wypranie niezbyt brudnego ubrania nawet w 15 minut.

Inną funkcją, którą posiadają nowoczesne pralki, jest możliwość zaprogramowania czasu rozpoczęcia prania. Jest ona bardzo przydatna, bowiem możemy zaplanować pranie, aby po powrocie z pracy było ono gotowe do rozwieszenia. Jest to funkcja energooszczędna, gdyż możemy wykonywać pranie, korzystając z tańszej taryfy nocnej.

Innymi funkcjami energooszczędnymi są: sygnalizacja zbyt dużej ilości środka piorącego czy też zraszanie prania. Funkcja zraszania polega na tym, że woda nie jest wpompowywana do bębna, lecz wtryskiwana na piorące się ubrania z góry, przez mniejsza się jej zużycie a pranie jest efektywniejsze.


Nowoczesne pralki mogą ponadto być wyposażone w takie funkcje jak:

 • kontrola czasu prania - dzięki, której wiemy kiedy pranie się skończy i możemy dokładniej zaplanować swój czas.
 • redukcja piany - w przypadku zbyt dużej ilości środka piorącego pralka dobierze więcej wody, aby usunąć jego nadmiar
 • łatwe prasowanie - pranie odbywa się w taki sposób aby ubrania jak najmniej się pogniotły, np. przez zmniejszenie prędkości wirowania.
 • automatyczny dobór wody - pralka sama dobiera ilość wody, jaka jest właściwa do ilości ubrań włożonych do niej.
 • kontrola temperatury - użytkownik sam może dowolnie sterować temperaturą wody
 • kontrola prędkości wirowania, dzięki której możemy regulować prędkość wirowania, dostosowując ją do naszych potrzeb.
 • możliwość wyłączenia wirowania.
   

Pralka z podświetlanym bębnem marki BoschPralka energooszczędna Whirlpool AWOE 8758 S

Pralka z podświetlanym bębnem marki Bosch    Pralka energooszczędna Whirlpool AWOE 8758 S

 


Funkcje zabezpieczające


Pralki mogą także być wyposażone w elektroniczne zabezpieczenie łazienki przed zalaniem. Posiadając takie urządzenie nie musimy obawiać się problemów pojawiających się z powodu awarii elektryczności czy też uszkodzenia węża doprowadzającego wodę do pralki.

Nowoczesne pralki posiadają także zabezpieczenia przed dziećmi. Do tego typu zabezpieczeń zalicza się:

 • blokadę drzwiczek - dzięki której dziecko nie otworzy drzwiczek podczas i chwilę po zakończeniu się prania
 • blokadę przycisków - dzięki czemu dzieci nie przestawią program czy też parametry prania w trakcie trwania prania
 • podwójną szybę w drzwiczkach, która stanowi ochronę przed poparzeniem się dziecka

 

Ponadto nowoczesne pralki mogą także posiadać funkcje, które nie przyczyniają się do zwiększenia funkcjonalności pralki, ale stanowią dodatkowy atut, szczególnie dla miłośników nowinek technicznych. Przykładami takich funkcji jest np. oświetlenie bębna pralki czy też obrotowy pojemnik na proszek lub płyn do prania.

Oferta rynkowa pralek jest bardzo bogata. Każda osoba może znaleźć urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Można wybrać pralkę z najprostszymi funkcjami lub też z szeroką gamą udogodnień zwiększających komfort użytkowania. Ponadto ceny pralek też są zróżnicowane i uzależnione są głównie od ilości funkcji, w jakie urządzenie jest wyposażone.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Samsung, Electrolux, Bosch, Kernau, Whirlpool, Candy

Podobne artykuły
Pralki z systemem MPS

sprzęt AGD

Pralki z systemem MPS

Pralka Candy Grando Evo to pierwsza pralka, która dzięki technologii Mix Power System pozwala uzyskać doskonałe... więcej...

Naturalne tkaniny na lato

sprzęt AGD

Naturalne tkaniny na lato

Wysoka temperatura szczególnie latem potrafi dać się we znaki. Przebywając w prażącym słońcu, najchętniej... więcej...