Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Prawidłowe oświetlenie łazienki

artykuł promocyjny

Łazienka jest pomieszczeniem o bardzo ściśle określonych funkcjach. Bardzo wiele łazienek w starszych budynkach mieszkalnych jest pozbawiona okien, co powoduje, że oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia i jest używane o wszystkich porach dnia. W tak specyficznym wnętrzu występuje także problem bezpieczeństwa związany z obecnością wilgoci i narażeniem przynajmniej niektórych opraw na bezpośredni kontakt z wodą.

Prawidłowe oświetlenie łazienki

fot.: GTV


Oświetlenie w łazience - zasady, dobór

Oświetlenie łazienki najlepiej wykonać wspólnie ze specjalistą. Zaprojektowanie dobrego oświetlenia nie jest bowiem łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Przede wszystkim trudno nam przewidzieć, jak sprawdzi się wybrany przez nas system lamp. Do tego często wolimy wykorzystać istniejące elementy instalacji elektrycznej, bez dodatkowych przeróbek, czego efektem jest niedoświetlenie pewnych stref. Najczęściej w łazience popełniane są następujące błędy:

  • oświetlenie skupione na centralnej lampie sufitowej - takie rozwiązanie często spotyka się w łazienkach starego typu, dlatego przy modernizacji koniecznie należy rozbudować istniejącą instalację i dorobić również punkty boczne.
  • źle ustawione oświetlenie przy lustrze - często kinkiety wokół lustra pełnią głównie rolę dekoracyjną, co jest poważnym błędem, gdyż właśnie w lustrze musimy widzieć obraz jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości
  • brak oświetlenia w strefie kąpieli (wanna, prysznic) - w celu zapewnienie sobie optymalnego oświetlenia nie możemy pominąć żadnej ze stref użytkowych.
  • bark analizy światła - ważniejszy dla nas jest wygląd lampy niż to jakie światło emitują

Oświetlenie w dużej łazience - podział na strefy

fot.: Salon LED

 

Oświetlenie ogólne w łazience

W zależności od wielkości pomieszczenia oświetlenie ogólne łazienki można zrealizować w różny sposób. W mniejszych łazienkach można zastosować jedną, umieszczoną na suficie oprawę oświetleniową typu plafoniera wykorzystującą żarówkę tradycyjną lub energooszczędną świetlówkę kompaktową jako źródło światła. W większych, o całkowicie lub częściowo obniżonym suficie, oświetlenie ogólne zapewnią oprawy punktowe wbudowane w przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszonym, a stropem właściwym. Oprawy użyte w stropach podwieszanych dla zapewnienia oświetlenia ogólnego mogą wykorzystywać jako źródła światła, żarówki tradycyjne, reflektorkowe żarówki halogenowe o szerokim kącie rozsyłu światła lub świetlówki kompaktowe.

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie ogólne w łazienceAurora - oświetlenie łazienki Volos

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Oświetlenie miejscowe (robocze)

  • Lustro


Podstawową czynnością wykonywaną w łazience jest toaleta przeprowadzana przed lustrem. Wymaga ona jasnego oświetlenia bez cieni powstających na twarzy. Stosowane do tego celu oprawy oświetleniowe umieszczane są zazwyczaj na wysokości wzroku człowieka i w bliskiej odległości od jego oczu. Muszą one zapewniać dobre, bezcieniowe oświetlenie i równocześnie nie mogą wywoływać olśnienia wzroku.
Dwie podłużne oprawy naścienne po obu stronach lustra zapewnią dostateczne oświetlenie twarzy. Można także użyć jednej oprawy umieszczonej nad lustrem. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w silnie rozpraszające światło osłony wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Większe lustra mogą być oświetlane oprawami typu podobnego do stosowanych tradycyjnie w garderobach teatralnych. Mają one postać listew okalających lustro dookoła i wyposażonych w gęsto rozmieszczone, żarówki niewielkiej mocy z rozpraszającą bańką kulkową.

Aurora Technika Świetlna - podświetlenie lustraAurora Technika Świetlna - podświetlenie lustraAurora Technika Świetlna - podświetlenie lustra

                              fot.: Aurora Technika Świetlna


Bardzo ważną rolę odgrywa także barwa światła. Ze sztucznych źródeł światła nasz wzrok jest najbardziej przyzwyczajony do światła tradycyjnych żarówek, które jeśli chodzi o wierność oddawania barw, jest zbliżone do światła słonecznego. Dlatego podstawowym źródłem światła do oświetlania łazienki pozostają żarówki tradycyjne. Mogą one być zastąpione świetlówkami kompaktowymi, jednakże w tym wypadku polecane są jedynie typy o wyraźnie ciepłej barwie promieniowania.

Zobacz więcej porad i zdjęć >> Oświetlenie lustra w łazience


  • Wanna i kabina prysznicowa


Wanna, a szczególnie kabina prysznicowa jest obszarem, w którym oprócz wilgoci łatwo może pojawiać się bezpośrednie narażenie urządzeń elektrycznych na bryzgi lub strumienie wody. Jeśli projekt architektoniczny przewiduje oświetlenie bezpośrednio nad tymi obszarami, należy bezwzględnie użyć opraw umieszczonych jak najwyżej na suficie, o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody i obcych ciał stałych. Przydatność konkretnych typów opraw należy skonsultować z fachowcem elektrykiem.

podświetlenie w kabinie prysznicowej podświetlenie w kabinie prysznicowej

fot.: konkurs fotograficzny"Nasze łazienki"


Zobacz więcej porad i zdjęć >> Oświetlenie do kabiny prysznicowej

 

fot.: konkurs fotograficzny"Nasze łazienki"

 

Zobacz więcej porad i zdjęć >> Oświetlenie wanny w łazience

 

 

Oświetlenie dekoracyjne

Często stosowanym oświetleniem dekoracyjnym są niewielkie oprawy przeznaczone do zabudowy. Są one montowane w obudowach wanien oraz w podłodze. Nie pełnią one w zasadzie funkcji oświetleniowych, lecz przede wszystkim dekoracyjne. Konieczność zabezpieczenia użytkownika przed porażeniem elektrycznym i wymaganie ograniczonej temperatury elementów, z którymi może mieć on bezpośredni kontakt, powodują, że rolę tą świetlnie spełniają oprawy wykorzystującą świecące diody elektroluminescencyjne LED jako źródła światła. Ich dodatkową zaletą jest możliwość świecenia barwnego dającego możliwość ciekawych efektów dekoracyjnych.

Taśmy LED Flash GTV

fot.: GTV

 

Instalacja elektryczna podzielona na obwody

Instalację elektryczną w łazience warto podzielić na odrębne obwody umożliwiające niezależne załączanie oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. Umożliwi to stworzenie różnych klimatów świetlnych od jasnego, pobudzającego przy porannej toalecie do bardziej stonowanego przy relaksującej kąpieli wieczornej.

 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Salon LED, Aurora Technika Świetlna, GTV

Polecamy

 

meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 
meble i akcesoria

Nowoczesne ściągaczki do wody

 
wieszaki wolnostojace w łazience nowy trend meble i akcesoria

Wieszaki wolnostojące w łazience

 
meble i akcesoria

Drewniane meble do łazienki

 
Aranżacja oświetlenia w łaziencei meble i akcesoria

Aranżacja oświetlenia
w łazience

 
Partnerzy

GTVBISK


logo Piramida   Riho

Magma

Aurora
logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram