coram

Programy do projektowania łazienek

data aktualizacji: 29-01-2021, 11:40 – artykuł promocyjny

Zapewne każdy z nas marzy o dobrze wyposażonej, estetycznie wyglądającej, a przy tym funkcjonalnej łazience. Wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych, kafelków, czy gustownych dodatków, ze względu na swoją różnorodność, powoduje często trudność w podjęciu konkretnej decyzji. Co zrobić w sytuacji, gdy nie potrafimy sobie wyobrazić proponowanej przez katalogi aranżacji wnętrza?

Programy do projektowania łazienek

Obecnie, by w sposób funkcjonalny i estetyczny urządzić łazienkę - jedno z najważniejszych pomieszczeń mieszkania, nie trzeba wydawać fortuny na opłacenie usług świadczonych przez projektanta. W takich momentach, w dobie Internetu, z pomocą przybywają programy do projektowania wnętrz, w tym oczywiście łazienek.


Polskie programy

InteriCAD T6 to profesjonalny, intuicyjny i niezwykle szybki program do projektowania wnętrz dla projektantów i architektów wnętrz, który pozwala na kompletne zaprojektowanie i umeblowanie wszelkich pomieszczeń, wykonanie ich fotorealistycznych wizualizacji, animacji, panoram 360° oraz rysunków wykonawczych. A wszystko to zaledwie w ciągu godziny!

InteriCAD T6

InteriCAD T6 - Profesjonalny program do projektowania wnętrz i wykonywania fotorealistycznych wizualizacji

InteriCAD T6 otrzymał wiele nowych funkcji: obsługa okularów VR, szybki rendering, nowy moduł szaf wnękowych oraz mebli kuchennych, dostęp online do biblioteki. Wielkim plusem tego oprogramowania jest możliwość tworzenia realistycznych wizualizacji.

Użytkownicy programu zyskują bezpłatny dostęp do potężnej biblioteki modeli i akcesoriów znanych producentów(ponad 10 000 obiektów w otwartej bibliotece). Dzięki specjalnym modułom InteriCAD T6 pozwala również na automatyczne projektowanie układów płytek, a także projektowanie i konstruowanie mebli.

InteriCAD

InteriCAD Lite to zaawansowany i intuicyjny program do projektowania wnętrz dla projektantów wnętrz oraz producentów mebli i akcesoriów. Jego obsługa nie wymaga znajomości programów typu CAD. Program ten prowadzi użytkownika krok po kroku od płaskiego projektu do fotorealistycznej wizualizacji pomieszczenia w 3D. W InteriCAD Lite łatwo zaprezentujesz różne schematy kolorów oraz dodasz do zaprojektowanego pomieszczenia dowolne meble i akcesoria wyposażenia wnętrz z bogatej biblioteki obiektów.

Najważniejszym, bezpłatnym programem do projektowania łazienek, udostępnianym przez polskie firmy, który można pobrać z Internetu jest Moja Łazienka 1.92 firmy KOŁO.

program

Moja łazienka 1.92 - program do projektowania łazienek (źródło: www.kolo.com.pl)

Aplikacja jest łatwa w obsłudze. Projekt wnętrza w trójwymiarze rozpoczynamy od wykreowania kształtu i wymiarów pomieszczenia. Następnie wybieramy kolor ścian i podłogi, po czym przystępujemy do właściwej aranżacji wnętrza. Zadanie ułatwia nam szeroka gama urządzeń sanitarnych znajdująca się w ofercie producenta. Wszystkie elementy możemy dowolnie przestawiać i dopasowywać przy pomocy trójwymiarowej i dość realistycznej wizualizacji. Gotowy projekt przedstawiony w skali można zapisać na dysku lub wydrukować. Najciekawszą opcją jest widok „Dowolny”. Dzięki niemu możemy urządzić sobie wirtualny spacer po zaprojektowanej przez nas łazience i poczuć się tak, jakbyśmy byli w jej wnętrzu.

do projektowania łazienek

Net + od CAD Projekt (źródło: www.cadprojekt.com.pl)

Power Net + 2012 to drugi, bezpłatny program służący do projektowania wnętrz on-line. Cieszy się ogromną popularnością, tak wśród odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Dostępny jest na portalach internetowych oraz w wersji CD. Obsługa programu, o którym mowa, jest bajecznie prosta, wręcz intuicyjna. Dzięki dostępnym w Power Net + 2012 opcjom każdy w szybki i przyjemny sposób może stworzyć jak najbardziej realistyczny projekt wymarzonej łazienki, ale także innych pomieszczeń. Kolejną zaletą programu jest niewątpliwie możliwość ustawiania w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowych mebli i sprzętów niezbędnych w każdej łazience, autorstwa CAD Projekt K&A. Nowość stanowi wybór ceramicznych płytek. W sumie baza uniwersalnych elementów wyposażenia wnętrz w programie Power Net + 2012 zawiera ich już ponad 1000.

CAD Projekt

Wizualizacja łazienki wykonana w CAD Decor (źródło: www.cadprojekt.com.pl)

Firma CAD Projekt K&A w swojej ofercie posiada kilka innych programów do projektowania, wizualizacji i wystroju wnętrz. Takimi programami są CAD Decor i CAD Decor PRO, które można zaliczyć do jednych z najlepszych programów w tej dziedzinie. Dzięki swoimi zaawansowanym funkcjom oraz rozbudowanej bazie można mocno spersonalizować projekt. Firma CAD Projekt K&A dużą wagę przykłada do wizualizacji i renderingu, by stworzone projekty jak najbardziej odpowiadały rzeczywistym. Programy te w przeciwieństwie do Net + są płatne i aby móc korzystać ze wszystkich ich funkcji,należy wykupić oryginalną wersję programu dostępną u producenta.

Uniwersalne narzędzie PaletteCAD o bardzo szerokich możliwościach i jednocześnie intuicyjne, łatwe i szybkie w obsłudze. Dedykowane dla osób prowadzących działalność w zakresie produkcji mebli oraz zajmujących się aranżacją wnętrz, jak i dla amatorów, którzy pragną projektować. 

Oprogramowanie PaletteCAD do łazienek i SPA pozwala tworzyć wizualizacje i prezentować je z wykorzystaniem najnowszych technologii.


Programy obcojęzyczne

Poza polskimi programami służącymi do projektowania łazienek sieć internetowa zawiera także programy obcojęzyczne. Jeżeli chodzi o angielskie aplikacje tego typu, należy wspomnieć o dwóch najważniejszych: Virtual Bathroom Planner oraz 3D Spacer Bathroom Edition. Zostały one stworzone z myślą o osobach pragnących zaprojektować swoją łazienkę marzeń. Zaletą wyżej wymienionych programów jest to, że nie trzeba ściągać ich na dysk w celu skorzystania, ponieważ, co ważne, posiadają opcję projektowania w trybie on-line. Aplikacje Planner i 3D Bathroom Edition pozwalają stworzyć bardzo uproszczoną aranżację wnętrza łazienki. Ogranicza się ona do ustawiania poszczególnych elementów w przestrzeni oraz możliwości doboru odpowiadającej nam kolorystyki.

Ponadto do istniejących w sieci programów anglojęzycznych zaliczyć należy aplikację Bathroom Guides, dzięki której także zaplanować można wygląd swojej łazienki. Program ten podobnie jak pozostałe, jest prosty w obsłudze. Dzięki niemu możliwe jest dopasowanie wszystkich odpowiadających nam elementów wyposażenia łazienki. Angielska aplikacja wykorzystuje najbardziej popularne rozmiary dostępnych modeli wyposażenia wnętrza łazienki. Umożliwia także umieszczenie w planie okien, czy dodatkowej ściany (zgodnie z interesującym nas stanem faktycznym). Poza tym, plusem aplikacji Bathroom Guides, jest możliwość umieszczenia w zaprojektowanej łazience „wirtualnego siebie”, a następnie sprawdzenia, jak wiele miejsca pozostało do poruszania się w zaprojektowanej przez nas przestrzeni

program do projektowania lazienek

Cera Design - program do projektowania łazienek (źródło: www.cera-india.com)

Z kolei niemieckojęzyczną aplikacją, o której warto wspomnieć, jest Cera Design. Zaletą tego programu jest niewątpliwie bogata baza sprzętów łazienkowych i akcesoriów, które można nabyć bezpośrednio u producenta. Atutem Cera Design jest także estetyczna wizualizacja przestrzeni oraz możliwość stworzenia dokładnego i realistycznego projektu.

program do projektowania łazienek

Sweet Home 3D - program do projektowania wystroju wnetrz (źródło: www.sweethome3d.com)

Kolejnym darmowym programem do projektowania łazienek jest Sweet Home 3D. Pozwala on swojemu użytkownikowi w dokładny sposób zdefiniować wymiary pomieszczenia i umiejscowić w nim poszczególne elementy wyposażenia. Dzięki tej aplikacji w dowolnym miejscu wirtualnej przestrzeni, można stworzyć ściany, okna, drzwi czy nawet ścianki działowe. Przydatną funkcją jest możliwość wczytania graficznego pliku ze skanem projektu łazienki. Opcja ta stanowi dodatkowe ułatwienie, ponieważ tworzenie planu ograniczy się jedynie do dokładnego obrysowania projektu. Następnie, w programie Sweet Home, możliwe jest nanoszenie poszczególnych elementów wyposażenia z podzielonej na cztery kategorie bazy programu. Jeżeli standardowe wyposażenie „biblioteki” nie spełni naszych oczekiwań, możemy pobrać dodatkowe elementy ze strony domowej programu. Wszystkie sprzęty wchodzące w skład wyposażenia, zawarte w Sweet Home 3D, w zależności od padającego światła, mogą sprawiać wrażenie lśniących lub matowych. Nowością w wersji 3.0. jest dodanie pięciu źródeł światła białego i ośmiu źródeł światła kolorowego. Dodatkowo w ulepszonej wersji, o której mowa, projektować można także ściany zaokrąglone. Kolejnym plusem i jednocześnie także pewnym novum jest opcja automatycznego zapisywania projektu, w razie utraty danych, spowodowanych wystąpieniem błędu powodującego zamknięcie programu Sweet Home 3D.

program do projektowania łazienek

Program do projektowania łazienek PRO 100 (źródło:www.ecru.pl)

Jeżeli chodzi o płatne programy do projektowania wnętrz, w tym także łazienek, nie sposób nie wspomnieć o PRO 100. Aplikacja ta cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród internautów, pomimo, że z założenia kierowany jest zwłaszcza do producentów mebli, dekoratorów i architektów wnętrz. PRO 100 proponuje pięć trybów wyświetlania projektu, ale pozwala także na pracę od razu w widoku 3D. Program zawiera bogatą bibliotekę produktów (mebli, sprzętu AGD czołowych producentów), ale pozwala także na realizowanie własnych pomysłów. Najmocniejszą stroną programu PRO 100 jest niewątpliwie realistyczny moduł wizualizacji 3D z systemem symulacji oświetlenia.

program do projektowania łazienek

Program do projektowania wnętrz - Wymarzony Dom 3.0 (źródło: www.intersoft.pl)

Drugim godnym uwagi płatnym programem do aranżacji wnętrza łazienki, ale także innych pomieszczeń jest Wymarzony Dom 3.0. Aplikacja ta zawiera bazę ponad 3000 różnych elementów wyposażenia wnętrza: dywanów, terakoty, glazury czy mebli. Program pozwala sprawdzić jeszcze przed zakupem, jak w rzeczywistości będzie wyglądało wnętrze wymarzonej łazienki. Dodatkową zaletą programu Wymarzony Dom 3.0 jest opcja prezentowania zaprojektowanego wnętrza w różnym oświetleniu, w zależności od pory dnia, czy roku, a także ze względu na źródło światła, czy używane będzie naturalne, czy może sztuczne. Podobnie jak w opisanych wyżej programach, projekty można dowolnie obracać i przestawiać.

Poza darmowymi programami, które można ściągać z internetu ze stron czołowych producentów wyposażenia łazienek oraz programami płatnymi, należy wspomnieć o możliwości zakupu gazet lub czasopism poświęconych tematyce wyposażenia wnętrz. Zdarza się, że tego typu prasa także dołącza do wydawanych publikacji poszczególnych numerów płyty CD z programami do projektowania łazienek.

Przy projektowaniu łazienki, jak i z pewnością innych pomieszczeń, należy pamiętać, że tak darmowe, jak i płatne programy doskonale sprawdzają się przy wstępnym planowaniu. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę także na mogące się pojawić „w praniu” budowlane mankamenty (krzywe ściany czy podłogi), które w pewnym stopniu mogą uniemożliwić wykonanie projektu zaplanowanego przez nas samych. Aranżacja wnętrza powinna przebiegać według ustalonego porządku. Często zdarza się, że zaprojektowanie wymarzonej i funkcjonalnej łazienki nie obędzie się bez profesjonalnej wiedzy i wykorzystania doświadczenia fachowca. Pamiętajmy, że lepiej jest dmuchać na zimne i skorzystać z rad specjalisty, niż później wkładać dodatkowe środki na jakże kosztowne poprawki.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: KitchenDraw.com, PaletteCAD, Kolo.com.pl, CADProjekt.com.pl, Cera-india.com, SweetHome3d.com, Ecru.pl, InterSoft.pl, ARCHLine.XP Polska