konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Wentylacja łazienki

data aktualizacji: 15-01-2020, 11:56

W łazience woda jest konieczna. Dlatego też jest to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci i pary wodnej. Już na etapie planowania tej części domu warto upewnić się, że posiada ona sprawny system odprowadzenia zużytego, nasyconego parą wodną powietrza i napływu na to miejsce świeżego. System wentylacji jest zatem koniecznością dla prawidłowego funkcjonowania każdej łazienki. Czyste powietrze wolne od grzybów i pleśni korzystnie wpływa na nasze sampoczucie oraz na stan samej łazienki.

Wentylacja łazienki

Przeczytaj koniecznie: Poprawa jakości powietrza w łazience

Ręczniki, które nie chcą wyschnąć, wiecznie zaparowane lustro, zaduch i skroplona woda na oknie to tylko niektóre objawy źle działającej lub braku wentylacji w łazience.  

W wielu domach najczęściej działającym systemem wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna, inaczej nazywana naturalną. Wykorzystuje ona bowiem prawo występujące w przyrodzie, zgodnie z którym ruch powietrza napędzany jest różnicą temperatury i ciśnienia jaka występuje w powietrzu wewnątrz budynku i na zewnątrz. W takim układzie mamy podział domu na strefy czyste oraz brudne, w których zlokalizowane są kratki wentylacyjne. Oprócz systemu usuwania zanieczyszczeń na zewnątrz, czyli kratek wentylacyjnych konieczne jest zapewnienie również nawiewu czystego zewnętrznego powietrza. Realizowane jest to przez nawiewniki oraz nieszczelności. Dlatego plastikowe okna stały się główną przyczyną zachwiania równowagą w bilansie napływającego powietrza - stąd też masowo zaczęto montować nawiewniki. Kolejnym ważnym apsektem w prawidłowym działaniu wentylacji w domu jest przepływ powietrza między pomieszczeniami. Możliwe to jest za sprawą podcięć (od dołu na wysokość około 2,5 cm) lub kratek/tulejek w drzwiach.

Drzwi do łazienki - wymagania

fot.: Porta - najlepsze drzwi do łazienki


Przeczytaj więcej: Drzwi do łazienki - jak wybrać


Poprzez system wentylacyjny znajdujący się w łazience usuwany jest nadmiar wilgoci oraz zanieczyszczone powietrze zarówno z samej łazienki, jak i z pozostałych pomieszczeń.


Rodzaje wentylacji


W każdym domu musi być system wymiany powietrza, czyli wentylacja. Generalnie możemy wyróżnić dwa jej typy - grawitacyjną oraz mechaniczną. 

  • Wentylacja grawitacyjna - składa się z kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką, przez które zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń wysysane jest na zewnątrz, a w jego miejsce do wnętrza - poprzez okna i ściany - napływa świeże powietrze. Ruch ten wymusza naturalny ciąg powstający w wyniku różnicy temperatur. Tego typu wentylacja najlepiej działa w okresie jesienno-wiosennym, zaś latem jest mało wydajna.

fot.: Schemat działania wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym

KRATKA WENTYLACYJNA - jej górna krawędź nie powinna być niżej niż 15 cm od sufitu.Warto ją umiejscowić jak najdalej od drzwi, tak by strumień powietrza mógł swobodnie przepływać przez całe pomieszczenie. Nie wolno jej zaklejać. Trzeba za to regularnie czyścić.

  • Wentylacja mechaniczna - jest to system wzbogacony o elementy mechaniczne, czyli zasilane prądem. Najczęściej są to małe wentylatory elektryczne montowane w wylocie kanału wentylacyjnego. Ich działanie zapewnia zawsze taką samą sprawność wentylacji - warunek: muszą być ciągle włączone. W innym przypadku urządzenie zatyka otwór wentylacyjny pozbawiając domu zupełnie wentylacji. Wentylacji mechanicznej nie wolno stosować w łazienkach, w których znajduje się gazowe urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania.

fot.: Sterr - Wentylator łazienkowy BFS z podświetleniem LED i timeremSprawdź koniecznie
: Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

Jednak system mechaniczny to także rekuperacja. Jest to jednak układ wymagający zuełnie innej, oddzielnej instalacji. Jego przewaga nad tradycyjną wymianą powietrza w domu jest oszczędne gospodarowanie ciepłem, gdyż rekuperacja odzyskuje energię z wywiewanego powietrza. 

fot.: Schemat działania wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

NAWIEWNIKI OKIENNE to kolejny ważny element wentylacji - zarówno tej naturalnej jak i mechanicznej. Dopływ świeżego powietrza w budynku ze szczelną stolarką okienną wymaga wspomagania. Nawiewniki montuje się w ramie okiennej lub można od razu zamówić okna z wbudowanym nawiewnikiem. Ich działanie - w zależności od rodzaju - zależy od różnicy temperatury (nawiewniki ciśnieniowe) lub poziomu wilgoci w domu (nawiewniki higrosterowane). Biorą one udział w cyrkulacji powietrza w domu, w tym w łazience, jednak z przyczyn praktycznych nie należy ich montować w łazience.

 

 

Wentylacja łazienki w świetle przepisów

 

Z punktu widzenia projektowania wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wraz ze zmianą z lutego 2000. W łazience z wentylacją grawitacyjną należy zapewnić takie warunki, aby kanał wentylacyjny usuwał na zewnątrz: 50 m3/h (w łazienkach z WC lub bez), 30 m3/h dla oddzielnego ustępu.

  • Wentylacja w łazience z oknem i bez

Jeśli w łazience znajduje się okno i jest szczelnie zamknięte, to z jednej strony pomieszczenie narażone jest w większym stopniu na zawilgocenie, z drugiej zaś daje możliwość łatwej i szybkiej cyrkulacji powietrza. W łazience z oknem nie można zatem rezygnować z wentylacji - czy to grawitacyjnej, czy mechanicznej. Łazienkę z oknem należy regularnie wietrzyć. Jest to ważne przez cały rok, w tym również zimą, nie tylko ze względu na poziom wilgoci murów i na system ogrzewania, ale także dla naszego zdrowia i samopoczucia.
 

  • Wentylacja łazienki z piecem gazowym


Proces spalania wymaga dodatkowego tlenu, dlateg właściwa wentylacja łazienki z piecem gazowym wymaga szczególnej uwagi. W przypadku typowego przepływowego podgrzewacza wody, np. Junkers, wystarczy standardowa kratka wentylacyjna lub wentylacja mechaniczna, która powinna być uruchamiana podczas jego pracy. Odcięcie dopływu świeżego powietrza jest niebezpieczne dla zdrowia i życia domowników. Zatykanie kratki grozi zatruciem bezwonnym, i silnie trującym gazem - tlenkiem węgla (czadem), zwany potocznie cichym zabójcą.

przepływowy podgrzewacz wody Junkers HydroSmart W 10 KB

fot.: Junkers - przepływowy podgrzewacz wody

W łazienkach z piecem dwufunkcyjnym (do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej) z otwartą komorą spalania - zgodnie z polskimi przepisami - konieczne jest doprowadzenie świeżego powietrza oddzielnym przewodem z zewnątrz (nie wentylacyjnym).
 

  • Kontrola wentylacji


Przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić drożność naszej wentylacji przez kominiarza. Do tego nie wolno zapomnieć o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych. Na czas naszej nieobecności w domu najlepiej zostawić drzwi łazienkowe otwarte.


Przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sterr, Junkers, PortaPodobne artykuły
Co należy uszczelnić sylikonem w łazience

porady

Co należy uszczelnić sylikonem w łazience

Silikon jest powszechnie stosowanym środkiem uszczelniającym w łazienkach, gdyż zapewnia dobrą izolację przed... więcej...

Jak tanio urządzić łazienkę - pomysły i porady

porady

Jak tanio urządzić łazienkę - pomysły i porady

Każdy z nas lubi przeglądać katalogi, w których pomieszczenia łazienkowe są dopieszczone w każdym szczególe,... więcej...

Oszczędzanie wody to konieczność

porady

Oszczędzanie wody to konieczność

ONZ alarmuje, że prawie 884 miliony osób na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody. Prognozuje się,... więcej...