konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Brodzik czy odpływ liniowy

data aktualizacji: 21-02-2020, 11:02 – artykuł promocyjny

Jedną z kluczowych decyzji w czasie wykańczania łazienki jest werdykt - wanna czy prysznic. Głównym wyznacznikiem tego trudnego wyboru jest powierzchnia łazienki. Jedno i drugie rozwązanie ma swoje zalety i wady - kąpiel daje nam relaks i odprężenia, prysznic natomiast jest ekonomiczniejszy i zajmuje mniej miejsca.

Brodzik czy odpływ liniowy

 fot.: Massi

Decydując się na prysznic staniemy przed kolejnym dylematem związanym z wyborem brodzik czy odpływ liniowy. Na rynku mamy dostępną szeroką gamę brodzików, zróżnicowanych pod kątem wielkości i głębokości oraz materiału, z którego są wykonane. Mogą być akrylowe, stalowe, ceramiczne, kompozytowe czy z kamienia naturalnego.

Alternatywą dla brodzika jest montowany w powierzchni podłogi odpływ liniowy, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to najbardziej płaskie z możliwych rozwiązanie stosowane w powierzchniach prysznicowych, które trafiło w upodobania znacznej części społeczeństwa, stając się modowym hitem w wielu łazienkach.

brodzik mineralny SanplastSanSwiss - brodzik ILA

   fot.: brodzik mineralny Space Mineral - Sanplast         fot.: brodzik konglomeratowy SanSwiss ILA   

Najpopularniejsze brodziki to te wykonane z akrylu. Oprócz tego, że są tanie, mają również lekką konstrukcję oraz występują w różnych wariantach rozmiarowych. W opozycji znalazły się modele stalowe, które są droższe. Zasadniczą cechą brodzików jest ich głębokość. To na jej podstawie można stwierdzić, czy nasze upodobania bliższe są wannie - brodzik głęboki, w którym można wykonywać podobne czynności jak w wannie (np. pranie ręczne, kąpiel dziecka), czy odpływom liniowym - brodzik płaski. W drugim przypadku konieczne jest zadbanie o szczelne drzwi kabiny, by uniemożliwić wyciekanie wody na podłogę. W tym celu stsosuje się specjalne silikony lub magnesy na złączeniach.

Besco - głeboki brodzik z siedziskiem Oliver IKoło -  głęboki brodzik

     fot.: Besco                                                              fot.: KOŁO               

 

Brodzik na równi z podłogą

Powierzchnie prysznicowe montowane na równi z podłogą harmonijnie wtapiają się w wystrój łazienki, nadając jej elegancki i nowoczesny wygląd. Pozwalają na kreatywne zaaranżowanie przestrzeni łazienkowej. Dodatkowo są niezwykle łatwe w czyszczeniu.

BASEL - płaski brodzik akrylowy - RIHO

fot.: RIHO            

 

Brodziki na wymiar

Indywidualne podejście do kwestii aranżacji wnętrz lub nietypowe rozmieszczenie i wymiary łazienki nkaładają konieczność skorzystania z zamówienia brodzika na wymiar. Minęły już czasy standardyzacji wyrobów, nadeszła era produktów o dowlonym kształcie czy kolorze, zgodnymi z oczekiwaniami klienta. Daje to sporą swobodę aranżacji i poszukiwania własnego stylu dopasowanego do naszych cech.

Luxum - brodziki na wymiarLuxum - brodziki na wymiar

fot.: Luxum

brodzik konglomeratowy na wymiar ACQUASPAIN - PRISMA SLATEbrodzik konglomeratowy na wymiar ACQUASPAIN - BASE BETON

fot.: ItalyDirect.pl - brodziki konglomeratowe na wymiar firmy ACQUASPAIN. Produkowane przez producenta na podany wymiar w rozmiarach do 100cm x 200cm- bez dopłaty. Opcje 13 kolorów producenta plus wszystkie kolory RAL.


Płytki brodzik z zintegrowaną pompą do odprowadzania wody

Do pomieszczeń bez pionów kanalizacyjnych firma SFA Poland posiada w ofercie specjalne płaskie akrylowe brodziki z odpływem i zintegrowaną pompą do odprowadzania wody kąpielowej wewnątrz - TRAYMATIC Int i na zewnątrz TRAYMATIC Ext. Dzięki niewielkiej głębokości - 46 mm, jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych - także na wózkach. Ponadto w celu ułatwienia wejścia lub wjazdu do brodzika a także swobody ruchów a także do poprawy komfortu kąpieli dostępne jest także dodatkowe wyposażenie - rampy i taborety. Produkt jest oferowany w trzech rozmiarach: 90x90cm, 100x80cm i 120x80 cm. Brodzik pokryty jest powłoką anty-poślizgową Biotec. Produkt jest dostarczany z nisko osadzonym otworem spustowym i wyjmowaną kratką z chromowanej stali nierdzewnej.     

SFA Poland -  TrayMatic Ext bardzo płaski brodzik

fot.: SFA Poland

 

Odpływy liniowe

Kreowanie powierzchni prysznicowej bez ograniczeń do ram brodzika możliwe jest dzięki systemowi odpływu liniowego. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować tradycyjny brodzik i stworzyć jednolitą podłogę bez barier architektonicznych w postaci progów i załamań. Odwodnienie liniowe podbiło europejskie rynki instalacyjne, a teraz coraz większą popularność zyskuje również w naszym kraju. Rozwiązanie to wprowadza nową estetykę do wnętrz.

Vabo - aranżacja prysznica z odwodnieniem

                                                                  fot.: VABO                                                                            
W tak zaprojektowanym stanowisku prysznicowym możliwe jest wykorzystanie kabin o dowolnym kształcie i wymiarach. Dodatkowym atutem odpływu liniowego jest optyczne powiększenie łazienki, w której brodzik i podłoga tworzą całość. 

odpływ liniowy Massiodpływ liniowy LAF

fot.: Massi                                                    fot.: LAF Polska


Konstrukcja odpływu liniowego oparta jest na listwie, która sama w sobie może stanowić dodatkową ozdobę. Mechanizm odpowiedzialny za odpływ wody schowany jest w podłodze. Ważne jednak by zapewnić odpowiedni spadek, który zapewni sprawne działanie systemu. Lokalizacja odpływu jest dowolna - na środku, z boku lub przy ścianie. Długość i wielkość zależy od indywidulanego projektu. Oprócz elementów liniowego odprowadzenia wody istnieją także punktowe odpływy.

Geberit CleanLineKessel - wpusty, odpływy prysznicowe, liniowy podświetlany

                      fot.: Geberit CleanLine                                 fot.: Kessel - odpływ podświetlany led 

W tego typu instalacjach, oprócz wspomnianego spadku bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad związanych ze szczelną izolacją przeciwwilgociową. Aby przez długie lata cieszyć się prysznicem z odpływem liniowym konieczne jest dobre zabezpieczenie płytek przed wnikaniem wody pod ich powierzchnię oraz zachowaniu właściwego spadku, który natychmiast odprowadzi ścieki do systemu kanalizacyjnego.

Geberit CleanLine - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP SWERIT - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP S

 

 fot.: WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe liniowe TOP S


Na rynku można spotkać gotowe systemy. Taki komplet oprócz samego odpływu składa się także z fabrycznie ukształtowanego spadku. Ich montaż jest łatwy oraz daje pewność, że użyte materiały wykazują właściwości wodoodporne, a niektóre modele mogą być także antypoślizgowe czy antybakteryjne.

Alternatywą dla standardowych odpływów liniowych, są obecnie odpływy montowane w ścianie kabiny. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w łazienkach, w których zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ montaż takiego odpływu nie ingeruje w strukturę posadzki. Minimalistyczny design oraz niestandardowa forma, to kolejne zalety tego typu odpływu.

WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGICWERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGIC

fot.: WERIT - JOMOTech Systemy odpływowe ścienne MAGIC

Odpływ ścienny CED’OR z serii WALL z maskownicą w kolorze złotym

fot.: Odpływ ścienny CED’OR z serii WALL z maskownicą w kolorze złotym

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MO
Zdjęcia: Massi, Kessel, Luxum, Besco, KOŁO, SFA Poland, Vabo, SanSwiss, Sanplast, LAF Polska, CED'OR, RIHO, Geberit, ItalyDirect.pl, WERIT
Podobne artykuły
Adore - luksusowa armatura do nowoczesnych łazienek

armatura łazienkowa

Adore - luksusowa armatura do nowoczesnych łazienek

Adore to ekskluzywna linia baterii do łazienek i kuchni. Produkty wchodzące w jej skład wyróżnia eleganckie... więcej...

Sposób na wannę - gotowe obudowy

armatura łazienkowa

Sposób na wannę - gotowe obudowy

Kupując wannę, kwestię obudowy odsuwamy zazwyczaj na drugi plan, co nie jest dobrą praktyką. Rozwiązanie to wpływa... więcej...

Biała łazienka z bateriami Retro Classic Grupy Armatura

armatura łazienkowa

Biała łazienka z bateriami Retro Classic Grupy Armatura

Biel jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody. Jak żaden inny kolor daje nieograniczone możliwości aranżacyjne.... więcej...