Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron besco

Zabudowa rury - jak ukryć rury w łazience

artykuł promocyjny

Rury grzewcze i sanitarne z pewnością nie stanowią ozdoby łazienki. Z jednej strony muszą być niezawodne i ergonomiczne, ale przy tym nie powinny rzucać się w oczy. By je ukryć, nie trzeba kuć ścian. Wystarczy jedynie obudować je płytami kartonowo-gipsowymi. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności wskazane jest montowanie zielonych, impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, które są wodoodporne. Można skorzystać również z wodoodpornych sklejek.

Zabudowa rury - jak ukryć rury w łazience

Istnieje wiele sposobów na maskowanie mało estetycznie wyglądających rur w łazience. Najprostszym z nich jest obudowa kartonowo-gipsowa. Płyty tego typu pozwalają na tworzenie nie tylko przestrzeni płaskich, gładkich, ale także nadawanie nietypowych kształtów i łamań. Dzięki nim można tworzyć łuki oraz pilastry, pod którymi z łatwością ukryjemy brzydko wyglądające rury sanitarne. Niewskazane jest zabudowywanie instalacji, do których musimy mieć łatwy i szybki dostęp. Dotyczy to przede wszystkim rury z odpływem wody, montowanej pod umywalką. Musi ona być dokładnie dopasowana do stelaża, co jest dość trudnym zadaniem. Niektórzy producenci proponują stelaże, w których są zaznaczone specjalne otwory. Służą one do tego, by w odpowiednich miejscach podłączyć rury. Tego typu udogodnienie stosuje się przede wszystkim przy montażu umywalek, WC i bidetu. Płyty te zdecydowanie ułatwiają podłączanie urządzeń oraz sam montaż ścianki. Na rynku dostępne są również rury dopasowane do nietypowego montażu. Posiadają one możliwość regulacji długości.
 

Zabudowa rur w łazienceZabudowa rur w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"


Jeżeli chodzi o zabudowę wanny, oczywiście działamy na podobnej zasadzie. Najpierw obudowujemy ją zieloną, impregnowaną płytą kartonowo-gipsową, a następnie kładziemy na nią płytki ceramiczne, tapetę lub po prostu malujemy farbą. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby w każdej chwili mieć łatwy dostęp do syfonu. Jest to niezbędne, by w każdym momencie można było go oczyścić lub, gdy zajdzie taka potrzeba, wymienić. Obudowa wanny płytą kartonowo-gipsową, następnie wykładaną płytkami ceramicznymi wymaga wstawienia jednej „maskującej” płytki, mocowanej  na magnesy lub tzw. drzwiczki rewizyjne. Pozwoli to na dogodny i szybki dostęp do instalacji zamieszczonej pod wanną.
 

Zabudowa wannyZabudowa wanny

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"


Rury centralnego ogrzewania biegnące po ścianach można zamaskować. Jedną z dawniej wykorzystywanych metod było zamieszczanie karnisza, a na nim zasłony. Ten sposób jednak zabiera cenne miejsce łazienki, a ponadto optycznie zmniejsza pomieszczenie. Kolejnym dość powszechnym sposobem maskowania rur jest malowanie ich farbą podobną do koloru ścian. To rozwiązanie także pozostawia wiele do życzenia, gdyż, mimo że rury nie rzucają się w oczy, wciąż mogą psuć aranżację wnętrza lub uniemożliwiać jej stworzenie. I znowu najbardziej godnym polecenia rozwiązaniem jest obudowa ścian płytami kartonowo-gipsowymi.

fot.: Diamond

Poza tym, że w doskonały sposób zamaskują one rury, to jeszcze można je wykorzystać do innych celów. Są praktyczne, ponieważ można w nich z łatwością zamontować punktowe oświetlenie, a także powiesić półkę na drobne rzeczy, których w łazience zawsze jest pełno. Można pokusić się również o zabudowę grzejników. Pamiętajmy jednak o tym, że nieestetycznie wyglądające rury centralnego ogrzewania i grzejniki nie mogą być całkowicie zasłonięte. Chodzi przede wszystkim o to, by obudowa była zaprojektowana z myślą o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Po drugie należy pamiętać o tym, by w każdej chwili w razie awarii mieć do nich wygodny dostęp. Aby stworzyć udany kamuflaż brzydko wyglądającej rury, należy sięgnąć po bardziej nietypowe rozwiązania, które zależą tylko inwencji twórczej.

Luxum

fot.: Luxum - umywalki na wymiar można idealnie wpasować w daną przestrzeń zabudowując wszelkie mankamenty przestrzeni

Doskonałym wyborem jest zastosowanie płyt budowlanych WIM PLATTE, które dają nam ogromne możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Przystosowane do użytku w pracach polegających między innymi w zabudowywaniu wanien, stelaży WC, pionów kanalizacyjnych, rur i podtynkowych systemów instalacyjnych. Nowatorski zamiennik dla płyt kartonowo-gipsowych przy wykonywaniu suchej zabudowy. Warto także zwrócić uwagę na cechy tego produktu: jest lekki, trwały, wielofunkcyjny oraz łatwy w obróbce. Ponadto płyty tego rodzaju charakteryzują się dużą sztywnością wykonanej konstrukcji i tym samym wytrzymałością na obciążenia. Z pewnością są wyjątkowo odporne na wilgoć i pleśń. Tworzą bazę izolacji termicznej oraz akustycznej. W pionierskim projektowaniu wnętrz z akcentami wymagającymi designerskich półokrągłych i okrągłych kształtów - propozycją jest płyta budowlana WIM PLATTE nacinana i jednostronnie zbrojona. Zaletą jej jest przede wszystkim funkcjonalność w obszarach szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci. Idealnie komponuje się w konstrukcjach ścianek SPA, zabudowie półokrągłych wanien oraz jacuzzi. Natomiast płyta czołowa do zabudowy stelaża podtynkowego WC to produkt, który służy do wykonywania zabudowy większości stelaży podtynkowych oraz konstrukcji podwieszanej armatury łazienkowej. Płyta z wyciętymi otworami z prawej/lewej strony doskonale sprawdza się przy zabudowie dwóch stelaży jednocześnie, na przykład WC i bidetu lub WC i umywalki.

Płyty Glasroc X Ocean Rigips

fot.: Rigips - Glasroc® X Ocean to wytrzymała płyta obustronnie wzmocniona matą z włókna szklanego, zapewniająca doskonałe parametry użytkowe w warunkach dużej wilgotności. Posiada impregnowany rdzeń zapewniający odporność na wilgoć i pleśń

 

płyta budowlana wim platte płyta budowlana nacinana jedno i dwustronnie zbrojona wim platteplyty do zabudowy wc i umywalek wim platte

fot.: WIM - płyty budowlane WIM PLATTE, nacinane jedno i dwustronnie zbrojone, płyty do zabudowy WC, bidetu, umywalki

zabudowa łazienki z użyciem płyt budowlanych wim platte

fot.: WIM - zabudowa łazienki z użyciem płyt budowlanych WIM PLATTE


Jak ukryć syfon i wężyki łączące umywalkę z instalacją kanalizacyjną

Jednym ze sposobów na ukrycie elementów syfonu i wężyka łączącego umywalkę z instalacją kanalizacyjną jest zamontowanie półpostumentu (półnogi) lub postumentu (nogi). Rury doprowadzające wodę oraz rury kanalizacyjne można także ukryć przy pomocy stelaża instalacyjnego, który pozwala także na montaż umywalki w nietypowym miejscu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest przymocowanie umywalki do ściany albo podłogi. Ponadto mało estetyczne rury możemy ukryć, montując szafkę podumywalkową.

Postument w łazience

fot.: Konkurs forograficzny "Nasze łazienki"

 

Systemy podtynkowe

Coraz większą popularnością w łazienkach cieszą się systemy podtynkowe, stosowane podczas montażu elementów wyposażenia łazienki. Aby ukryć stelaż WC, który także wygląda dość nieestetycznie i zabiera wolną przestrzeń łazienki, można zastosować odpowiednie stelaże, które następnie są maskowane. System podtynkowy montuje się przed ułożeniem płytek. Stelaże dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią stelaże do lekkiej zabudowy, które okładane są płytą gipsową. Drugie zaś do ciężkiej zabudowy i wtedy zamurowywane są w ścianie z cegły. Jeżeli warunki łazienki nie narzucają jednego, konkretnego rozwiązania zdecydowanie tańszym, ale za to pochłaniające więcej czasu jest zastosowanie stelaża ciężkiego. Jeżeli zależy nam na czasie, warto zainwestować w płyty gipsowe.
 

Sfa Poland - stelaż podtynkowy z wbudowanym sanirozdrabniaczem Saniwall Pro

fot.: SFA Poland - SANIWALL Pro - stelaż podtynkowy z wbudowanym sanirozdrabniaczem

Multi System firmy Deante jest panelem podtynkowym, co sprawia, że wyróżnia go niezwykle ciekawy, nowoczesny wygląd. Instalacja podłączenia wody z baterią termostatyczną ukryta jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są jedynie eleganckie elementy użytkowe - słuchawka, górna głowica o średnicy 30 cm, sześć dyszy natryskowych i trzy funkcjonalne pokrętła. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że produkt gwarantuje oszczędność miejsca w kabinie natryskowej.

Deante - Podtynkowy panel o wielu funkcjach - rewolucja pod prysznicem

fot.: Deante - panel podtynkowy Multi System

Innym rozwiązaniem, które wpływa na estetyczny wygląd łazienki, są baterie podtynkowe. Montaż tego rodzaju baterii w łazience pozwala także na oszczędność miejsca w łazience, widoczne są bowiem tylko elementy do sterowania baterią i wypływu wody. Pozostałe ukryte są pod glazurą lub inną okładziną, dzięki czemu łazienka zyskuje schludny i elegancki wygląd.

Adore BlackChrome - bateria umywalkowa podtynkowa

fot.: FerroZobacz więcej Pomysł na prosty remont łazienki

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MO
Zdjęcia: Rigips, SFA Poland, WIM, Deante, Ferro, Diamond, Pipelife, LuxumPolecamy
konglomerat technistone w łazience trendy w łazience

Konglomerat, ceramika czy kamień naturalny?

 
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 


Partnerzy

Magma    Electrolux  
logo knauf
 Imers       Tesa

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVentlogo Coram

logo Kuchinox    Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram