coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021
aurora

Dywaniki i maty łazienkowe oraz zasłony prysznicowe

data aktualizacji: 01-03-2013, 11:39 – artykuł promocyjny

Elementy wyposażenia łazienki takie jak: dywaniki, maty i zasłonki, oprócz podwyższania komfortu korzystania z łazienki oraz zwiększania bezpieczeństwa, służą także jako dodatki dekoracyjne oraz ożywiające wnętrze łazienki - zwłaszcza, gdy łazienka urządzona jest w zimnych, stonowanych kolorach.

Dywaniki i maty łazienkowe oraz zasłony prysznicowe

Zarówno maty, dywaniki, jak i zasłonki pełnią w łazience dwie funkcje - wizualną i użytkową. Za ich pomocą można ożywić nawet najbardziej chłodną czy wręcz ponurą łazienkę - dobierając kolorowe, o interesujących wzorach akcesoria, wprowadzimy do wnętrza nieco ciepła i wigoru. Będą one niewątpliwie stanowić mocny punkt aranżacyjny, zwłaszcza w jednolitym kolorystycznie wnętrzu. Jeśli jednak nasza łazienka jest urządzona w żywych kolorach i sporo w niej dekorów i innych akcesoriów dekoracyjnych, możemy zdecydować się z kolei na subtelne, jednokolorowe, pozbawione wyraźnych wzorów dywaniki, maty i zasłonki. Wówczas będą one jedynie gustownie dopełniać wnętrze. Wybierając zatem tego rodzaju akcesoria do łazienki, zastanówmy się, czy zależy nam na ich zaakcentowaniu poprzez kolorystykę i wzornictwo, czy raczej odwrotnie - mają być jedynie nierzucającym się w oczy dodatkiem.

Innym kluczem, którym możemy się posłużyć podczas zakupu dywaników i mat łazienkowych oraz zasłon prysznicowych, będzie ich dobór na zasadzie spójności lub kontrastu. Kupując te produkty, musimy wiedzieć, czy chcemy dobrać ich kolorystykę i wzornictwo do stylu i barw dominujących w łazience, tak by wszystkie elementy tworzyły harmonijną całość, czy raczej stawiamy na kontrasty i mocne, różnorodne akcenty kolorystyczne. Przy podejmowaniu decyzji weźmy pod uwagę zarówno aranżację łazienki, jak i własne upodobania. A nawet jeśli po jakimś czasie okaże się, że nie jesteśmy zadowoleni z wyboru, stosunkowo łatwo będzie nam wymienić te produkty na inne - na szczęście można je nabyć w rozsądnych, niewygórowanych cenach.

 


Wybór dywanika, maty łazienkowej


Wybierając kolor dywanika, bierzmy pod uwagę także aspekt praktyczny - jeśli będzie zbyt jasny, szybko będzie się brudzić i tym samym nieestetycznie wyglądać. Dlatego lepiej wybierać kolory z jednej strony pasujące do wnętrza, z drugiej zaś nieprzysparzające problemów w utrzymaniu w czystości.

W sklepach - tych tradycyjnych, jak i internetowych - mamy olbrzymi wybór produktów, od gładkich, jednokolorowych, poprzez wzorzyste, do różnokolorowych, tak z naturalnych, jak i sztucznych materiałów. Coraz częściej możemy także kupić komplet, w skład którego wchodzą dywaniki lub maty - o różnych wymiarach i kształtach - oraz zasłonka prysznicowa - produkty te mają taką samą tonację barw i wzornictwo.
 

Łazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin CubesŁazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin Marina


Dywaniki łazienkowe produkowane są z różnych materiałów - z poliestru z dodatkiem mikrofibry, z akrylu czy z bawełny. Można także kupić dywaniki bawełniane ręcznie tkane (na drewnianych krosnach), posiadające atest rękodzieła artystycznego, które będą oryginalnym, niezwykle gustownym dodatkiem w łazience. Większość dywaników łazienkowych wykonanych jest na antypoślizgowym podkładzie, lub też można do dywanika dokupić specjalną, antypoślizgową siateczkową matę. Takie rozwiązanie stosuje się np. przy dywanikach dwustronnych, dzięki którym łatwo możemy zmieniać kolorystykę podłogi.
 

Łazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin WoodblockŁazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin Safari

Łazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin SoapŁazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin Amy


Dywaniki łazienkowe dają większy komfort użytkowania w porównaniu z matami - dają odczucie ciepła, są miękkie i przyjemne dla stóp. Jednak trudniej utrzymać je w czystości, dlatego warto wybierać takie, które można prać w pralce. Jeśli wybierzemy zbyt grube, będziemy skazani na pranie ręczne, co jest dość pracochłonne. Jeżeli mamy zainstalowane w łazience ogrzewanie podłogowe i mimo tego chcemy położyć na płytkach dywanik, zanim go kupimy, koniecznie sprawdźmy, czy się na taką podłogę nadaje.

Dywaniki łazienkowe chłoną wilgoć z powietrza, często są też moczone podczas naszej kąpieli. Warto je co jakiś czas podnosić i sprawdzać, czy podłoga pod nimi nie jest wilgotna. Jeśli dywanik leży zbyt długo mokry, może stać się źródłem bakterii, a pod nim na podłodze mogą powstawać niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Dlatego dywaniki należy często podnosić, wietrzyć i prać - w ten sposób zawsze będą czyste i estetyczne.
Maty łazienkowe mają przede wszystkim znaczenie antypoślizgowe, szczególnie te z PCV (piankowe), gumowe i kauczukowe. Jeśli lubimy dodatki z naturalnych materiałów, możemy zdecydować się na maty bambusowe, korkowe lub też imitujące kamienie. Maty stosuje się na podłodze, zwłaszcza przy brodziku i wannie, kładzie się je także na dnie wanny i brodzika, by uniknąć poślizgnięcia w trakcie kąpieli.
 

Łazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin PleasureŁazienkaplus.pl - dywanik łazienkowy Sealskin Duckling


Dywaniki i maty łazienkowe mogą mieć różne wymiary i kształty. Najbardziej popularne są prostokątne i okrągłe, ale dla szukających niestandardowych rozwiązań producenci przygotowali maty i dywaniki owalne, trójkątne czy np. w kształcie wielkiej stopy. W łazienkach dziecięcych ciekawie prezentować się będą dywaniki i maty w kształcie np. samochodu, kaczki czy piłki plażowej. Kupując dywanik lub matę, pamiętajmy, żeby dobrać odpowiedni wymiar - nie powinny one zajmować całej powierzchni podłogi, tylko stanowić jej ozdobę i dopełnienie aranżacyjne całej łazienki.

 


Zasłonki prysznicowe


Natomiast zasłonki prysznicowe produkowane są z poliestru lub PCV, dzięki czemu są szczelne i zapobiegają przedostawaniu się wody poza brodzik czy wannę. W górnej części znajdują się dziurki, które wzmacniane są akrylem, zaś w dolnej ciężarki albo ołowiana tasiemka, dzięki czemu zasłonka ładnie się układa, a jednocześnie nie przykleja się do ciała. Zasłonki poliestrowe można prać w prace, co znacznie ułatwia utrzymanie jej w czystości. Po kąpieli i wyjściu z wanny czy brodzika powinno się pozostawić zasłonkę rozsuniętą, by mogła dokładnie wyschnąć. Zawilgotniała zasłonka może bowiem nieprzyjemnie pachnieć i być siedliskiem bakterii i grzybów. Zasłonki przeważnie kupuje się osobno, należy do nich skompletować drążek i kółka. Drążki mogą być proste, łukowe lub kątowe - dobieramy je w zależności od potrzeb. Zróżnicowane są także kółka, tak pod względem kolorystyki (białe, złote, satynowe itp.), jak i kształtu (okrągłe, owalne), dzięki czemu mogą stanowić dodatkową ozdobę łazienki.
 

Łazienkaplus.pl - zasłona prysznicowa transparentna Sealskin ButterflyŁazienkaplus.pl - Zasłona prysznicowa tekstylna Sealskin SafariŁazienkaplus.pl - Zasłona prysznicowa tekstylna czerwona Sealskin Polka

Łazienkaplus.pl - Zasłona prysznicowa zand-brown Sealskin JungleŁazienkaplus.pl - Zasłona prysznicowa PCV transparent/white Sealskin BloomaŁazienkaplus.pl - zasłona prysznicowa tekstylna brązowa Sealskin Coloris


To, co łączy te trzy grupy produktów, to z pewnością funkcjonalność. Nie są to rzeczy, które jedynie „mają ładnie wyglądać”, jak to jest w przypadku doniczek czy świeczek umieszczanych w łazience. Oczywiście ich walory estetyczne i aranżacyjne są bardzo ważne, o czym pisaliśmy powyżej, jednak najważniejszą ich cechą jest użyteczność. Dywaniki i maty łazienkowe chronią nasze bose stopy przed nieprzyjemną w odczuciu zimną podłogą. Dzięki nim wychodząc z wanny czy spod prysznica, unikniemy poślizgnięcia, na które jesteśmy narażeni, stawiając mokre stopy na śliskich płytkach. Ponadto dywaniki łazienkowe, często wykonane z naturalnych materiałów, ocieplają optycznie wnętrze. Dywaniki i maty pomocne będą także w sytuacji, kiedy na podłodze mamy nieestetyczny uszczerbek w płytkach - skutecznie i estetycznie go nimi przykryjemy. Z kolei zasłonki prysznicowe chronią wnętrze łazienki przed zachlapaniem podczas naszej kąpieli. Zasłonki można stosować tak do brodzików - wówczas zajmują mniej miejsca niż standardowe kabiny prysznicowe, jaki do wanny - w tym przypadku staje się ona dwufunkcyjna - możemy brać w niej relaksującą kąpiel lub szybki, energetyzujący prysznic. Trzeba tylko pamiętać, aby zasłonka po kąpieli nie wisiała poza brodzikiem czy wanną, wówczas woda ściekać będzie na podłogę. Dopiero jak przestanie kapać z zasłonki woda, warto wywiesić ją poza brzeg wanny - wówczas będzie mogła dobrze i w całości wyschnąć.


Warto zatem wyposażyć łazienkę w dywaniki, maty oraz zasłonki - będą zarówno cieszyć oko, jak i podwyższą bezpieczeństwo i komfort korzystania z łazienki. Pamiętajmy tylko, aby utrzymywać je w czystości, by nie dopuścić do ich zawilgocenia, a w konsekwencji do rozwoju bakterii i grzybów. 


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Łazienkaplus.pl SAMeble Elita

Podobne artykuły
KOŁO TWINS - Minimum formy, maksimum możliwości

meble i akcesoria

KOŁO TWINS - Minimum formy, maksimum możliwości

Trendy w urządzaniu łazienek nieustannie się zmieniają. Obserwując najnowsze aranżacje można dostrzec wyraźną... więcej...

Profile LED aluminium

meble i akcesoria

Profile LED aluminium

Firma LEDALUPROFILE - producent profili aluminiowych do montażu taśm LED, posiada w swojej ofercie wiele rodzajów... więcej...

Funkcjonalna łazienka - poznaj sprawdzone sposoby i inspiracje

meble i akcesoria

Funkcjonalna łazienka - poznaj sprawdzone sposoby...

Bez względu na metraż łazienka powinna spełniać wszystkie swoje funkcje. Nawet jeśli w łazience spędzamy względnie... więcej...