Konglomerat kamienny Technistone

Patron sekcji - SFA Poland

Montaż odwodnienia liniowego

artykuł promocyjny

Liniowe odwodnienia prysznicowe, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce, pozwalają na stworzenie dowolnej aranżacji łazienki oraz na maksymalne wykorzystanie jej powierzchni. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy obejść się bez montowania w łazience tradycyjnego brodzika prysznicowego, dzięki czemu łazienka wygląda na bardziej estetyczną i nowoczesną.

Montaż odwodnienia liniowego

Montaż odwodnienia liniowego dobrze jest odpowiednio wcześnie przewidzieć - jeszcze na etapie projektu łazienki. W przeciwnym wypadku, wykonanie tej instalacji będzie kosztowało nas sporo pracy.

 

Przekrój podłogi z poprawnie zamontowanym odwodnieniem liniowym

 

Vabo - Przekrój podłogi z zamontowanym odwodnieniem liniowym

Zanim w ogóle przystąpimy do instalacji odwodnienia liniowego, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do montażu tego rozwiązania. Trzeba bowiem pamiętać, że w zależności od wybranego producenta, zabudowa zajmie od 70 do 80 mm wysokości.

 

Wybór zestawu montażowego

Podejmując decyzję odnośnie wyboru gotowego zestawu montażowego, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • charakterystykę naszej łazienki
 • maksymalną przepustowość (zwróć uwagę na przepływ wybranej słuchawki prysznicowej)
 • sposób montażu
 • jakość wykonania.

Koszt najtańszych zestawów odpływów do natrysków wynosi około 150-160 zł. Jednak czasem nie warto oszczędzać, tak samo jest w tym przypadku. Inwestycja w dobrej klasy zestaw, którego koszt wynosi 800-900 zł, to gwarancję jakości i trwałości naszej instalacji.
Trzeba także pamiętać o tym, że im niższa kaseta z syfonem, tym łatwiej jest zmieścić ją w podłodze, co ma szczególne znaczenie m.in. w przypadku stropów gęstożebrowych.

 

Montaż odpływu liniowego - krok po kroku:

 • Przygotowanie odpływu kanalizacyjnego z uwzględnieniem naturalnego spadku wody, absolutnym minimum będzie 2-3%. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja montażu zawierająca szczegółowe zalecenia producenta.
   
 • Wykonanie hydroizolacji. Rozprowadź dobrej klasy folię w płynie za pomocą pędzla lub wałka. Kolejne warstwy należy nakładać w odstępach 1-2-godz. do uzyskania powłoki hydroizolacyjnej o grubości od 3 do 4 mm.
   
 • Kolejny etap montażu to wklejenie kołnierza dołączonego do zestawu z kasetą odwadniającą - kołnierz gwarantuje odpowiednią stabilizację całej izolacji i zapobiega przeciekaniu wody w różnych warunkach temperaturowych.

  Przed zamontowaniem korpusu rynny zdejmij ozdobny ruszt, aby nie uległ uszkodzeniu.

  Na czas montażu zabezpiecz pionowe krawędzie korpusu rynny taśmą samoprzylepną (izolacyjną lub inną taśmą PCV). W celu uzyskania lepszej przyczepności zewnętrznych ścianek korpusu rynny i kołnierza przetrzyj je papierem ściernym o średniej granulacji.

  Złóż elementy syfonu.

 

Vabo - montaż systemu odwodnień liniowych w łazience

 

 • Nałóż na wgrzane śrubki nierdzewne na spodzie rynny stopy do regulacji wysokości zablokuj je nakrętkami. Ułóż ruszt odpływu na podłożu stałym, a wysokość i poziom ustaw poprzez regulację śrub.

  Podłącz odpływ syfonu za pomocą rury φ50 wytyczając możliwie najkrótszą i najprostszą drogę do sieci kanalizacyjnej i wypoziomuj korpus rynny. Wszystkie górne krawędzie rynny powinny najdować się 1-2 mm poniżej poziomu wykończonej posadzki.

  Wypełnij całą przestrzeń pod kołnierzem rynny, rynną i odpływem jastrychem zostawiając wolną przestrzeń nad kołnierzem.

 

Vabo - montaż systemu odwodnień liniowych w łazience

 

 • Po 12 h zaizoluj kołnierz i 3 cm strefę wokół niego hydrouszczelką w postaci uszczelki w płynie lub mankietu hydroizolacyjnego.

  Ułóż terakotę lub gres 1-2 mm powyżej górnej krawędzi korpusu rynny.

  Szczelinę pomiędzy krawędzią rynny i płytek wypełnij uszczelniaczem silikonowym. Najlepszy efekt estetyczny osiągniesz, kiedy kolor fugi i jej grubość będzie taka sama jak między płytkami.

  Po zaschnięciu uszczelniacza usuń pozostałości zaprawy i silikonu za pomocą gąbkowego zmywaka kuchennego, następnie zamontuj ruszt ozdobny.
   

Vabo - montaż systemu odwodnień liniowych w łazience

 


Partnerzy

Werit

Ferdom   

Invena   Sfa

nVent   Ferro


FENIX  
Grupa Armatura

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram