konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

Sauna na zdrowie

data aktualizacji: 01-10-2014, 06:17 – artykuł promocyjny

Z uwagi na coraz większą świadomość osób zażywających sauny i poprawne saunowanie - zwyczaj korzystania z sauny zdobywa w Polsce rzeszę wiernych zwolenników. Temat sauny podchwytywany jest coraz częściej poprzez media, a to z uwagi na fakt, że coraz więcej osób uważa go za interesujący.

Sauna na zdrowie

Śmiało można stwierdzić, że sauna, to zdrowie, jeśli wziąć by pod uwagę szeroki wachlarz jej właściwości. Saunowanie jest korzystne pod względem profilaktyki oraz leczenia wielu chorób.

Sauna korzystanie wpływa na układ sercowo -naczyniowy, układ oddechowy, przyspiesza również przemianę materii. Dodatkowo znajduje także coraz szersze zastosowanie w dziedzinie odnowy biologicznej. Wpływa także pozytywnie na walkę ze stresem i zaburzeniami nerwowymi, jednocześnie mając działanie uspokajające i przeciwbólowe.

Długa lista zalet sauny, powoduje, że coraz częściej wchodzi ona w standardowe wyposażenie domu, czy mieszkania. A to wszystko z uwagi na fakt, że bardziej dbamy o nasze zdrowie i dobre samopoczucie - umilając sobie dzięki saunowaniu czas.

 

Sauna na „własnym podwórku”!

Sauny można instalować zarówno w domu, mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Obawa związana z wilgocią przyniesiona przez saunę do domu, okazuje się być bezpodstawna - a to ze względu na to, że sauna, z uwagi  na jej właściwości będzie najbardziej suchym miejscem w domu. Co więcej, zdarza się, że sauna jest instalowana w domu, z myślą o osuszaniu innych pomieszczeń.

Szeroki wybór różnych kształtów, modeli i wykończeń, daje wiele możliwości aranżacji sauny zarówno w domu, mieszkaniu, jak i w ogrodzie.
 


Nie potrzeba także dużej kubatury budynku, w którym sauna ma powstać, jedyne wskazanie konstrukcyjne to odpowiednia jego wysokość - a to ze względu na komfort saunowania. Przykładowo, sauna o wielkości  4 metrów kwadratowych, nie może funkcjonować w pomieszczeniu niższym, niż 200cm. Pobór mocy pieca także odpowiada warunkom standardowych mieszkań, podobnie jest z możliwościami wentylacyjnymi pomieszczeń mieszkalnych.

Odpowiednim miejscem na saunę w domu, bądź mieszkaniu, będzie łazienka, lub osobne pomieszczenie przeznaczone na kąpiele saunowe. W wyborze lokalizacji sauny najlepiej unikać skosów, ponieważ dostarcza to problemów natury technicznej. Ważnym natomiast czynnikiem jest lokalizacja sauny w pobliżu prysznica - co ułatwi schładzanie, będące częścią rytuału saunowania. Warto też pomyśleć o tym, aby w sąsiedztwie sauny zapewnić sobie miejsce do relaksu po wyjściu z sauny - przykładowo w postaci leżanki, bądź szezlongu.
 

Megiw - sauna


Wiele zalet ma także sauna w ogrodzie - w połączeniu  z naturalnym otoczeniem wywołuje przyjemne skojarzenia wpływając na jakość relaksu. Takie rozwiązanie ma także stronę praktyczną, ponieważ ułatwia szybkie schładzanie organizmu. Ponadto, ułatwia wentylację i jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które dysponują niewielką przestrzenią mieszkalną.

 

Sauna niejedno ma imię!

Decydując się na zakup sauny na własny użytek, należy zapoznać się z jej podstawowymi rodzajami, a to dlatego, żeby dobrać tę, która spełni nasze oczekiwania w możliwie największym stopniu.
 

Megiw - sauny


Do najbardziej popularnych należy sauna fińska, zwana również suchą, gdzie wilgotność powietrza wynosi 5-15%, a temperatura waha się pomiędzy 89 - 95°C. Zakupując piec dwufunkcyjny możemy z naszej fińskiej zrobić saunę bio, czyli z parownikiem - z poziomem wilgotności osiągającym 40-60 %. Wśród innych typów saun należy wymienić saunę ziołową, cechującą się zastosowaniem ziołowych aromatów oraz saunę solną, umożliwiającą solne inhalacje. Specjalnym rodzajem sauny jest Bania Ruska, czyli sauna zewnętrzna ze specjalnym piecem, najlepiej opalanym drewnem. Jej wnętrze jest wilgotne (osiąga poziom ok. 60% wilgotności), a temperatura utrzymuje się w granicach 50-60°C.
 

Megiw - sauna na podczerwień fsb 1eMegiw SmartSauna Klafs - sauna, kąpiel, podczerwień


Obok saun z tradycyjnym piecem występują także sauny na podczerwień, tzw. infrared, w których rolę grzewczą spełniają promienniki ciepła. Sauna ta zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje szerokie zastosowanie w dziedzinie odnowy biologicznej. Warto tez zaznaczyć, że półgodzinny seans w takiej saunie, pozwala na utratę od 600 do 800 kalorii.
Temperatura w saunie na podczerwień, kształtuje się pomiędzy 40 - 55°C, dlatego też nazywana jest ona sauną niskotemperaturową.


Zobacz więcej informacji o saunach Infrared:

Kabiny ciepła Infrared

Czym są kabiny ciepła Infrared

Świat Wellness według Megiw


Zobacz także:

Sauny w ofercie MegiwSauna na każdą porę roku!


Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, korzystanie z sauny nie powinno ograniczać się jedynie do zimowych seansów. Z dobrodziejstw sauny możemy korzystać przez cały rok.
Nawet wtedy, kiedy upały dają się we znaki seanse w saunie dadzą wiele przyjemności, a przy przeprowadzeniu niektórych rytuałów - nawet orzeźwienie.
Bogaty repertuar rytuałów saunowych sprawia, że korzystanie z niej dostarcza rozmaitych doznań - trudno więc popaść tutaj w rutynę.


Zobacz koniecznie:

Sauna - wskazania i przeciwwskazania

Jak korzystać z sauny

Megiw - praktyczny przewodnik po saunowaniu


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Megiw


Podobne artykuły
Uzdrawiająca moc wody w Twojej łazience

wellness & spa

Uzdrawiająca moc wody w Twojej łazience

Kąpiele, natryski i okłady od dawna uznawano za lecznicze, a zalety wodnych zabiegów doceniali już ludzie... więcej...

Hydroterapia sposobem na zdrowie

wellness & spa

Hydroterapia sposobem na zdrowie

Hydroterapia - jedność ciepła, lekkości i masażu - to powód, dla którego myślimy o minibasenie.... więcej...

Urządzenia z hydromasażem - przegląd

wellness & spa

Urządzenia z hydromasażem - przegląd

Oferta urządzeń z hydromasażem jest bardzo szeroka. Kupując takie urządzenie stajemy przed trudnym wyborem. Musimy... więcej...