Patron sekcji - SFA Poland

Prysznic walk-in bez brodzika - jak wykonać odwodnienie w podłodze

data aktualizacji: 26-11-2019, 13:45 – artykuł promocyjny

Kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, z pominięciem tradycyjnego brodzika to rozwiązanie efektowne i praktyczne. Sprawdzi się na dużej przestrzeni tworząc wyjątkowo elegancką strefę natrysku oraz w małej łazience, gdzie zniweluje wrażenie klaustrofobicznego pomieszczenia. W takim przypadku konieczne jest zamontowanie odpływy podłogowego lub ściennego, który zapewni odprowadzenie wody z podłogi.

Prysznic walk-in bez brodzika - jak wykonać odwodnienie w podłodze

fot.: Laveo

 

Prysznic walk-in

Pozbawione barier architektonicznych prysznice typu walk-in, nazywane są też natryskami otwartymi, czyli bez brodzika lub z brodzikiem wpuszczonym w podłogę. Idealnie pasują do nowoczesnych łazienek oraz są inwestycją, która sprawdzi się przy małych dzieciach i osobach starszych i niepełnosprawnych. Tak zaaranżowana strefa prysznicowa nie odcina kabiny od reszty pomieszczenia, co optyczni powiększa obie przestrzenie. Dodatkowo znacznie poprawia się komfort korzystania z łazienki, bo nie ma klasycznych drzwi. Rozwiązania walk-in są też zazwyczaj bardziej przestronne w porównaniu z kabinami, co daje nam wyjątkowo dużą swobodę.

Walk-in to prysznic bez barier

odpływ ścienny Deante

fot.: Deante - tego typu strefa kąpielowa doskonale pasuje do przestrzeni nowoczesnych, stawiających na minimalizm i wysoką funkcjonalność

Prysznic walk-in może być usytuowany we wnęce lub w kącie łazienki, oddzielony od reszty pomieszczenia np. ścianą ze szkła, murowaną albo z luksfer. Jednolita podłoga w całej łazience będzie się doskonale prezentować nadając wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru. Zdecydowanie to najmodniejsze rozwiązanie w zakresie urządzania łazienki z prysznicem.

fot.: Massi - ścianka prysznicowa WALK-IN i odpływ liniowy Marco

REDAKCJA POLECA >> Strefa prysznicowa - pomysły na aranżacjeWygoda i przestronność


Wygoda to najtrafniejsze określenie pasujące do rozwiązań walk-in. Dają nam najwięcej możliwości, mogą dopasować się do każdego wnętrza. Szczególnie w dużej łazience możemy stworzyć bardzo przestronną przestrzeń prysznicową bez uszczerbku na wyglądzie wnętrza, które nadal będzie klarowne i przetronne. Z łatwością zbudujemy obszerny prysznic do wspólnych kąpieli z partnerem lub dziećmi. I cieszyć się przy tym pełną wygodą i komfortem.

Wygoda to także łatwość czyszczenia. Kabiny typu walk-in również wiodą w tym prym i wynika to z faktu, że pozbywamy się wielu elementów, które normalnie wymagają regularnych porządków. Mniejsza powierzchnia szklanych frontów - są to tylko drzwi a nie cała kabina, brak wielu łączeń, uszczelek i profili to wielka oszczędność czasu i wysiłku w codziennych porządkach. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - czyszczenie tradycyjnego brodzika jest bardziej praco- i czasochłonne w porównaniu z myciem podłogi w prysznicu. Także w kwestii utrzymania czystości wszystko przemawia na korzyść kabin walk-in.
 

Dylematy łazienkowe, zobacz >> Kabina, drzwi czy ścianka prysznicowa - przegląd rozwiązań

 

Instalacje w łazience - jak bezpiecznie i skutecznie odprowadzić wodę

fot.: Kessel

 

Płytki zamiast brodzika - jak przygotować podłogę

 

W standardowej kabinie sprawa wygląda prosto - brodzik uszczelnia się silikonem, co skutecznie chroni podłogę przed wilgocią. W kabinach typu walk-in musimy zadbać o prawidłowy montaż i uszczelnienie, które dadzą nam pewność a my będziemy mogli w pełni cieszyć się kąpielą w takim prysznicu. Najważniejsze, aby prysznic był szczelny - wszechobecna w nim woda nie może przedostawać się pod płytki i fugi, zwłaszcza te na podłodze. W prysznicu walk-in nie ma ani drzwi, ani brodzika, dlatego konieczne jest wykonanie specjalnego systemu odprowadzenia wody. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż ma nam zapewnić bezpieczeństwo, że nie zalejemy na przykład sąsiada lub wilgoć nie wejdzie pod poziom płytek, co oznaczałoby spore kłopoty i konieczność wykonania gruntownego remontu. Co więcej odpływ powinien być tak zaprojektowany by nie dochodziło do zalania łazienki związanego ze zbyt wolnym odpływem wody, która mogłaby wychodzić na łazienkę.

 • decyzję o wykonaniu prysznica walk-in w łazience najlepiej podjąć już na etapie budowania domu, czy też planowania remontu łazienki.
 • wszystkie podłączenia wodno-kanalizacyjne znajdują się pod powierzchnią podłogi - stąd konieczność ich wcześniejszego dokładnego zaplanowania i wykonania.
 • na system odwodnienia należy pozostawić przestrzeń ok. 12 cm poniżej poziomu podłogi - decydując się na prysznic walk-in, pomyślmy odpowiednio wcześniej o wykonaniu właściwego odwodnienia w podłodze.
 • Zobacz koniecznie >> Hydroizolacja łazienki - krok po kroku

 

Vabo - Przekrój podłogi z zamontowanym odwodnieniem liniowym

fot.: Vabo

 


Systemy odwodnień prysznicowych


Jeśli nie chcemy stosować brodzików musimy wybrać jeden z dostępnych na rynku systemów odwodnień prysznicowych. To dzięki nim zachowamy ciągłość/jedność podłogi - bez progów i cokolików oddzielających prysznic od reszty łazienki. Możemy wybierać spośród podanych rodzajów odwodnień prysznicowych:

 • liniowe - zbudowane z kanału prysznicowego oraz przykrywającego go rusztu. Kanał znajduje się pod powierzchnią podłogi, a ruszt jest widocznym elementem, który znajduje się na równi z płytkami. Ruszty występują w bogatej gamie wzorów oraz w opcji z możliwością wypełnienia dowolną płytką - wtedy wygląda jak reszta podłogi. Takie odwodnienie może spełniać również dodatkowe funkcje, np. posiadać wbudowane oświetlenie uruchamiane przy kontakcie z wodą. Konstrukcja rusztu sprawia, że jest on antypoślizgowy, a wszystkie jego elementy wykonane zostały z materiałów nierdzewych, najczęściej jest to stal lub szkło. Dobiera się je indywidualnie pod kątem długości, najczęściej od 485 do 1185 mm; konieczne jest wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego).


Odwodnienie liniowe może znajdować się przy wejściu do prysznica, lub też przy jednej z jego ścian


fot.: Werit - odpływ liniowy JOMOTech TOP L

 

 • łukowe - wyglądają ciekawiej, są jednak trudniejsze do wykonania bo wymagają precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Zastosowanie odwodnienia łukowego daje oryginalny, niezwykle udany aranżacyjnie efekt. Konieczne jest wykonanie nachylenia w jednym kierunku (do kanału ściekowego)


Najlepiej sprawdzają się przy dużych strefach natrysku

Vabo - aranżacja odwodnienia narożnegoVabo - aranżacja odwodnienia kątowego

fot.: Vabo - aranżacja odwodnienia liniowego kątowego zlokalizowanego przy ścianie

 • punktowe - nazywane także wpustem podłogowym, który wykończony jest kratką o okrągłym lub kwadratowym kształcie. Podobnie jak odpływ liniowy występuje w wielu wykończeniach. Konieczne jest wykonanie nachylenia aż w czterech kierunkach.


Wpust takiego odwodnienia montuje się na środku prysznica

odpływ punktowy CED'OR Point Line

fot.: odpływ punktowy CED'OR Point Line z wypełnieniem płytką

 • ścienne - umieszczone w ścianie na styku z podłogą. Podłoga zostaje całkowicie uwolniona. Jest to część technologii podtynkowej, dzięki czemu zajmują mało miejsca i są dyskretne. Ułatwiają też zachowanier czystości odpływu oraz zapewnają minimalistyczny design.


Mogą być używane w łazienkach z podłogówką

odpływ ścienny Ergo Vaboodpływ ERGO

fot.: Vabo - aranżacja przestrzeni prysznicowej z odpływem ściennym ERGO

 • brodzik wpuszczony w podłogę - również pozwala zachować jeden poziom podłogi w strefie natrysku jak w pozostałej części pomieszczenia. Montowany w podłodze brodzik prysznicowy umożliwia bezprogowe przejście do glazurowanej powierzchni, a jego system odpływowo-przelewowy stanowi intergalną część konstrukcji, którą montuje się w specjalnie przygotowanej części podłogi. W takim rozwiązaniu odpływ zazwyczaj jest zlokalizowany centralnie. 


Decyzję o rodzaju zastosowanego odwodnienia należy również podjąć na etapie budowy domu czy projektowania łazienki.

 

Podłączenie kanalizacyjne i hydroizolacja

 

Wybór rodzaju odwodnienia to także decyzja o sposobie podłączenia do kanalizacji. Ważne jest aby króciec odprowadzający odwodnienia był możliwie jak najgłębiej włożony w łącznik a przewód uziemiający kanału należy podłączyć do uziemienia budynku. Równie istotne jest dokładne wypoziomowanie kanału w zaprawie murarskiej. Strefę prysznicową zawsze też należy zabezpieczyć przed wilgocią, np. folii w płynie, a wokół kanału można ponadto położyć - w celu wzmocnienia izolacji - membranę wodoszczelną. Przestrzeń między glazurą a kanałem należy wypełnić silikonem. Ostatnim etapem jest nałożenie rusztu maskującego. W przestrzeni prysznica do wypełnienia przestrzeni między płytkami warto zastosować elastyczną fugę wodoodporną.

 


Czyszczenie systemów odwodnień prysznicowych


Jednym z ważnych założeń systemów odwodnień jest ich proste i szybkie czyszczenie:

 • ruszt czyścimy uniwersalnymi środkami, najlepiej w postaci mleczka lub sprayu, by nie porysować powierzchni
 • jeśli woda nie spływa na bieżąco podczas kąpieli i zbiera się na podłodze prysznica, należy wyczyścić odpływ - zdejmujemy ruszt, wyjmujemy syfon i usuwamy nieczystości z rury odpływowej
 • na podłodze w łazience powinno kłaść się płytki antypoślizgowe


fot.: Elements - odpływy liniowe Vigour Individual


Wybierając system odwodnień, sprawdźmy czy wpust ma możliwość czyszczenia od góry.

 

Prysznic w domu - to warto wiedzieć:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Laveo, Vabo, Kessel, Werit, Elements, Massi, Cedor


Podobne artykuły
Zastosowanie produktów WATEReasy

woda i kanalizacja

Zastosowanie produktów WATEReasy

Pomporozdrabniacze WATEReasy stosowane są wszędzie tam, gdzie warunki budowlano-techniczne uniemożliwiają grawitacyjne... więcej...

Odwodnienia liniowe Laveo - odzyskaj przestrzeń w łazience

woda i kanalizacja

Odwodnienia liniowe Laveo - odzyskaj przestrzeń w łazience

Według badań, aż niemal 3/4 Polaków posiada łazienkę o powierzchni mniejszej niż 10 m2. Na tej... więcej...

Odwodnienia prysznicowe - jak dbać i konserwować

woda i kanalizacja

Odwodnienia prysznicowe - jak dbać i konserwować

Zastosowanie w łazience odwodnienia prysznicowego w miejsce tradycyjnego brodzika daje wiele korzyści. Poza elegnackim... więcej...