Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty
artykuł promocyjny
Umywalka, jako jeden z nieodzownych elementów łazienki, czy też toalety, powinna być starannie dobierana przez kupujących. Każdego dnia jest wielokrotnie przez nas wykorzystywana. Wybór odpowiedniej z pewnością nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od niezwykle bogatej oferty producentów. Jaką umywalkę wybrać, gdy różnorodność modeli, kształtów, rozmiarów i materiałów jest tak duża, że z pewnością decyzja wyboru do najprostszych nie należy. Mamy nadzieję, że poniżej zamieszczona analiza pozwoli na wybranie takiej umywalki, która spełniała będzie wszystkie potrzeby, a równocześnie takiej, która trafi w gust nawet najbardziej wymagających osób.

fot.: Riho
Umywalki różnią się od siebie wieloma właściwościami, m.in. wielkością, materiałem, kolorystyką, stylem i sposobem montażu.
fot.: Elements fot.: Ideal Standard fot.: Sanitti
Sposoby montażu umywalek
Analizę dostępnych na rynku umywalek należy zacząć od kategorii doboru, jaką jest sposób montażu. Wyróżnić można umywalki wiszące i stojące. Najpraktyczniejszym i najbardziej solidnym rozwiązaniem jest wybór umywalki stojącej. Tego typu umywalki mogą zostać postawione na specjalnych łazienkowych blatach lub łazienkowych meblach. Są praktyczne i dzięki odrobinie wyobraźni mogą przybierać rozmaite ciekawe, nowoczesne lub bardziej tradycyjne formy.
Umywalki wiszące montowane są na odpowiednich śrubach. Są one niewielkie, dlatego też najczęściej, tego typu rozwiązanie, stosuje się w toaletach oraz łazienkach o niewielkim metrażu, zazwyczaj w blokach.
Kolejny rodzaj stanowią umywalki wiszące, ale równocześnie dostosowane do montażu na półpostumencie lub postumencie. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ postumenty mogą przybierać rozmaite kształty.
fot.: Yeti.pl fot.: Salonika
Dużym zainteresowaniem cieszą się umywalki z konsolą. W ostatnim czasie na topie są też stoliki metalowe, które wnoszą industrialny charakter do wnętrza. Często można kupić nawet gotowe zestawy, w których umywalka dopasowana jest do konsoli. W tak urządzonej łazience warto postawić na dodatki w podobnym stylu - wyraziste oprawy lustra, czarną baterię itp.
fot.: Deante - Temisto umywalka stawiana na blacie z metalową konsolą łazienkową w kolorze czarnym
Umywalki meblowe
Następnym rodzajem są umywalki meblowe rozmiarem i kształtem dopasowane między innymi do wielkości łazienkowych mebli. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupowanie gotowych zestawów mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami.
fot.: Sanitti fot.: Defra fot.: Sapho
fot.: Elita - nowoczesne szklane umywalki Vetro do kompletowania z szafkami z serii Marsylia
Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe
Kolejnym rodzajem umywalek, biorąc pod uwagę sposób ich montażu, są umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Umywalki blatowe mocuje się w blacie, podblatowe zaś w całości znajdują swoje miejsce pod nim. Te modele mają niebywałą zaletę. Zazwyczaj pod umywalkami znajduje się łazienkowa szafka, w której ukryta jest armatura. Można ponadto chować do niej podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki. Wokół umywalki zaś pozostaje sporo miejsca na łazienkowe akcesoria i gadżety.
Wybór umywalki - z jakiego materiału
Drugim kryterium doboru wymarzonej umywalki jest materiał, z którego ma być wykonana. Pod tym względem na rynku znajdujemy także szeroki wachlarz asortymentu. W dalszym ciągu najpopularniejszym tworzywem na umywalki jest ceramika.
fot.: ItalyDirect.pl - umywalki ceramiczne Etno firmy Vitruvit
fot.: Retrowoda.pl
fot.: Uptrend - umywalka ceramiczna nablatowa owalna Celia
Do łazienki urządzonej w stylu klasycznym nadaje się znakomicie. Są praktyczne i trwałe. Dodatkowo producenci proponują umywalki ceramiczne z nałożoną powłoką. Pozwala ona na minimalizowanie osadzania się kamienia i kurzu.
fot.: Mantes - ceramiczna umywalka z serii Platum z przestrzenią odstawczą
Do najtrwalszych materiałów zaliczyć można granit i marmur. Umywalki wykonane z tak szlachetnych kamieni są drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, są łatwe do utrzymania w czystości. Alternatywę dla umywalek kamiennych stanowią umywalki kompozytowe i konglomeratowe. Są one lżejsze, ale równie trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości jak te z kamienia.
Umywalki wykonane ze stali nierdzewnej podobnie jak granit są eleganckie, trwałe i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.
fot.: Laveo - model Polla ze stali nierdzewnej w kolorze różowego złota
Umywalki ze stali emaliowanej są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Uszlachetniona powierzchnia ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Dobre parametry wytrzymałościowe w połączeniu z ciekawym wyglądem wpływają na wyjątkowość tych umywalek.
fot.: Elita fot.: Retrowoda.pl
Coraz modniejszym i godnym uwagi materiałem jest szkło. Umywalki szklane wykonane z tego tworzywa pasują do bardziej nowoczesnych wnętrz. Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne kształty i kolory, stanowią atrakcyjną ofertę. Oryginalna umywalka ze szkła z pewnością będzie ozdobą każdej nowoczesnej łazienki.
Umywalka wykonana z tworzyw sztucznych czyli ABS i akrylu charakteryzuje się trwałością, a przy tym jest lekka.
fot.: Retrowoda.pl
Ciekawą propozycją, są także umywalki drewniane, które dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii produkcji oraz zastosowaniu najwyższej jakości lakierów, są odporne na wodę. Nadają niezwykłego charakteru i stylu wnętrzu łazienki.
fot.: Retrowoda.pl
Rozmiary, kształty umywalek
Kolejnym kryterium jest rozmiar. Umywalki powinny być proporcjonalnie dopasowane do wielkości wnętrza. Standardowe wymiary szerokości umywalek to 45, 50, 55 i 60 cm. Na rynku spotyka się także pewne fenomeny, a więc umywalki o szerokości 30 cm, ale również te które osiągają szerokość nawet 180 cm. Głębokość umywalki powinna zapewniać swobodę i jednocześnie wygodę mycia. Najlepiej, aby głębokość umywalki była nie mniejsza niż 40 cm. Jeżeli chodzi o dobór kształtu umywalki sprawa jest dyskusyjna. Producenci proponują wiele, niekiedy interesujących, a niekiedy mało ciekawych rozwiązań. Zanim wybierzemy kształt umywalki zastanówmy się nad tym, czy w efekcie będzie ona pasowała do aranżacji naszej wymarzonej łazienki.
fot.: Luxum
fot.: Umywalki wolnostojące: Gessi, seria Cono - po lewej stronie, a po prawej Karol Bathrooms
Umywalka jednostanowiskowa czy dwustanowiskowa
Kolejnym kryterium jest ilość stanowisk danej umywalki. Najczęściej można spotkać umywalki tradycyjne jednostanowiskowe. Jednak dla par lub rodzeństwa dzielącego łazienkę umywalkę dwustanowiskową. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, rozwiązanie z dwoma umywalkami jest jak najbardziej korzystne. W tym przypadku każdy ma swoje miejsce przy porannej toalecie. Nie ma kłótni. Z łazienki mogą jednocześnie swobodnie korzystać dwie osoby, co pozwala także na zaoszczędzenie czasu, który zwłaszcza z rana jest bardzo cenny.
fot.: Luxum
Nie można jednocześnie stwierdzić, który z rodzajów umywalek jest najlepszy, który najlepiej sprawdzi się w Państwa domu, czy mieszkaniu. Wszystko bowiem uzależnione jest od Państwa oczekiwań, zasobności portfela, gustu, a także przyzwyczajeń. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wyżej przedstawionemu przekrojowi ułatwiliśmy Wam zadanie, co pozwoli na wybór najlepszej łazienkowej umywalki.
Umywalka z korkiem, przelewem, czy odpływem
W katalogach firm z umywalkami w opisie często pojawia się opis - z przelewem lub bez przelewu. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed zalaniem łazienki w przypadku niekontrolowanego wypływu wody i ma postać otworu w bocznej części misy. Podobnie jest z otworem na baterię - może być już gotowe miejsce montażu armatury lub bateria będzie przewidziana poza obrysem sanitariatu. Drugi ważny element to rodzaj odpływu. Najczęściej jest to owalny korek - obecnie ma postać korka typu click clack. W nowoczesnych i designerskich modelach możemy spotkać również wersję odpływu liniowego ulokowanego wzdłuż tylnej krawędzi misy. Daje on niezwykle czysta, prostą i minimalistyczną bryłę. Takie rozwiązanie sprawdza się w umywalkach kwadratowych i prostokątnych.
fot.: Cristalstone
fot.: Corsan
fot.: Uptrend - umywalka ceramiczna nablatowa okrągła Celia
Zobacz koniecznie:
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Salonika, Coram, Mantes, Corsan, Deante, Elita, Luxum, Massi, Defra, Laveo, Yeti.pl, RIHO, Sanitti, Elements, Ideal Standard, Retrowoda.pl, Sapho, Cristalstone, Uptrend
![]() Przycisk elektroniczny JOMO E-MOTION z funkcją dotykową
Wyraźna forma i klasyczne kolory to cechy, które odnajdziemy w nowych przyciskach spłukujących JOMO E-MOTION.... więcej... Mała łazienka z produktami VIGOUR – strzał w dziesiątkę!
Jak urządzić małą łazienkę? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które urządzają to... więcej... Czarna ceramika w łazience
Ceramika łazienkowa kojarzy się większości z nas jedynie z kolorem białym. Jednak coraz więcej osób decyduje... więcej... |

