Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2024

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

artykuł promocyjny

Umywalka, jako jeden z nieodzownych elementów łazienki, czy też toalety, powinna być starannie dobierana przez kupujących. Każdego dnia jest wielokrotnie przez nas wykorzystywana. Wybór odpowiedniej z pewnością nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od niezwykle bogatej oferty producentów. Jaką umywalkę wybrać, gdy różnorodność modeli, kształtów, rozmiarów i materiałów jest  tak duża, że z pewnością decyzja wyboru do najprostszych nie należy. Mamy nadzieję, że poniżej zamieszczona analiza pozwoli na wybranie takiej umywalki, która spełniała będzie wszystkie potrzeby, a równocześnie takiej, która trafi w gust nawet najbardziej wymagających osób.

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

fot.: Riho

Umywalki różnią się od siebie wieloma właściwościami, m.in. wielkością, materiałem, kolorystyką, stylem i sposobem montażu.

umywalka nablatowa ARTIS Villeroy&Boch - ElementsIdeal Standard - Umywalka nablatowa IpalyssSanitti

         fot.: Elements                              fot.: Ideal Standard                             fot.: Sanitti     

 

Sposoby montażu umywalek

Analizę dostępnych na rynku umywalek należy zacząć od kategorii doboru, jaką jest sposób montażu. Wyróżnić można umywalki wiszące i stojące. Najpraktyczniejszym i najbardziej solidnym rozwiązaniem jest wybór umywalki stojącej. Tego typu umywalki mogą zostać postawione na specjalnych łazienkowych blatach lub łazienkowych meblach. Są praktyczne i dzięki odrobinie wyobraźni mogą przybierać rozmaite ciekawe, nowoczesne lub bardziej tradycyjne formy.

DIJON - umywalka stojąca z serii Solid Surface - RihoUmywalka stojąca Kwadro Massi

 fot.: RIHO                                                fot.: Massi              

Umywalki wiszące montowane są na odpowiednich śrubach. Są one niewielkie, dlatego też najczęściej, tego typu rozwiązanie, stosuje się w toaletach oraz łazienkach o niewielkim metrażu, zazwyczaj w blokach.

Sapho - umywalka wisząca OrinokoCoram - umywalka wisząca Splash

                       fot.: Sapho                                            fot.: Coram

Kolejny rodzaj stanowią umywalki wiszące, ale równocześnie dostosowane do montażu na półpostumencie lub postumencie. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ postumenty mogą przybierać rozmaite kształty.

Yeti.pl - Hidra Ellade D16 noga - postument do umywalkiSalonika - umywalka Simas na postumencie

 fot.: Yeti.pl                                                          fot.: Salonika

Dużym zainteresowaniem cieszą się umywalki z konsolą. W ostatnim czasie na topie są też stoliki metalowe, które wnoszą industrialny charakter do wnętrza. Często można kupić nawet gotowe zestawy, w których umywalka dopasowana jest do konsoli. W tak urządzonej łazience warto postawić na dodatki w podobnym stylu - wyraziste oprawy lustra, czarną baterię itp.

Temisto umywalka stawiana na blacie z konsolą łazienkową

fot.: Deante - Temisto umywalka stawiana na blacie z metalową konsolą łazienkową w kolorze czarnym


Umywalki meblowe

Następnym rodzajem są umywalki meblowe rozmiarem i kształtem dopasowane między innymi do wielkości  łazienkowych mebli. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupowanie gotowych zestawów mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami.

Sanitti - meble Savona z umywalką UMW 60Defra - szafka łazienkowa z kolekcji FonteSapho - umywalka meblowa Aqua

            fot.: Sanitti                                        fot.: Defra                                         fot.: Sapho                

ElitaElita

fot.: Elita - nowoczesne szklane umywalki Vetro do kompletowania z szafkami z serii Marsylia

 

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Kolejnym rodzajem umywalek, biorąc pod uwagę sposób ich montażu, są umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Umywalki blatowe mocuje się w blacie, podblatowe zaś w całości znajdują swoje miejsce pod nim. Te modele mają niebywałą zaletę. Zazwyczaj pod umywalkami znajduje się łazienkowa szafka, w której ukryta jest armatura. Można ponadto chować do niej podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki. Wokół umywalki zaś pozostaje sporo miejsca na łazienkowe akcesoria i gadżety.
 

Deante - umywalka wpuszczana w blat VanillaSapho - umywalka wpuszczana w blat Japura

   fot.: Deante                                                           fot.: Sapho

 

Wybór umywalki - z jakiego materiału

Drugim kryterium doboru wymarzonej umywalki jest materiał, z którego ma być wykonana. Pod tym względem na rynku znajdujemy także szeroki wachlarz asortymentu. W dalszym ciągu najpopularniejszym tworzywem na umywalki jest ceramika.

umywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvit

fot.: ItalyDirect.pl - umywalki ceramiczne Etno firmy Vitruvit 

umywalka ceramiczna ręcznie malowana Retrowoda ProwansjaUmywalka ceramiczna ręcznie malowana Retrowoda.pl EsteCeramiczna umywalka grawerowana i ręcznie malowana Retrowoda.pl Sedina

fot.: Retrowoda.pl 

Do łazienki urządzonej w stylu klasycznym nadaje się znakomicie. Są praktyczne i trwałe. Dodatkowo producenci proponują umywalki ceramiczne z nałożoną powłoką. Pozwala ona na minimalizowanie osadzania się kamienia i kurzu.

ceramiczna umywalka z serii Platum

fot.: Mantes - ceramiczna umywalka z serii Platum z przestrzenią odstawczą

Do najtrwalszych materiałów zaliczyć można granit i marmur. Umywalki wykonane z tak szlachetnych kamieni są drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, są łatwe do utrzymania w czystości. Alternatywę dla umywalek kamiennych stanowią umywalki kompozytowe i konglomeratowe. Są one lżejsze, ale równie trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości jak te z kamienia.

Umywalki wykonane ze stali nierdzewnej podobnie jak granit są eleganckie, trwałe i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.

Złota armatura - łazienka jak z żurnala

fot.: Laveo - model Polla ze stali nierdzewnej w kolorze różowego złota

Umywalki ze stali emaliowanej są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Uszlachetniona powierzchnia ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Dobre parametry wytrzymałościowe w połączeniu z ciekawym wyglądem wpływają na wyjątkowość tych umywalek.

Umywalka szklana Elitanablatowa umywalka szklana z baterią Retrowoda.pl Klonik

    fot.: Elita                                                           fot.: Retrowoda.pl

Coraz modniejszym i godnym uwagi materiałem jest szkło. Umywalki szklane wykonane z tego tworzywa pasują do bardziej nowoczesnych wnętrz. Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne kształty i kolory, stanowią atrakcyjną ofertę. Oryginalna umywalka ze szkła z pewnością będzie ozdobą każdej nowoczesnej łazienki.

Umywalka wykonana z tworzyw sztucznych czyli ABS i akrylu charakteryzuje się trwałością, a przy tym jest lekka.

umywalka akrylowa Blure - Retrowoda.plumywalka akrylowa Blure - Retrowoda.pl

fot.: Retrowoda.pl

Ciekawą propozycją, są także umywalki drewniane, które dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii produkcji oraz zastosowaniu najwyższej jakości lakierów, są odporne na wodę. Nadają niezwykłego charakteru i stylu wnętrzu łazienki.

Retrowoda.pl Wudi - Drewniana umywalka nablatowa bambusowa

fot.: Retrowoda.pl

 

Rozmiary, kształty umywalek

Kolejnym kryterium jest rozmiar. Umywalki powinny być proporcjonalnie dopasowane do wielkości wnętrza. Standardowe wymiary szerokości umywalek to 45, 50, 55 i 60 cm. Na rynku spotyka się także pewne fenomeny, a więc umywalki o szerokości 30 cm, ale również te które osiągają szerokość nawet 180 cm. Głębokość umywalki powinna zapewniać swobodę i jednocześnie wygodę mycia. Najlepiej, aby głębokość umywalki była nie mniejsza niż 40 cm. Jeżeli chodzi o dobór kształtu umywalki sprawa jest dyskusyjna. Producenci proponują wiele, niekiedy interesujących, a niekiedy mało ciekawych rozwiązań. Zanim wybierzemy kształt umywalki zastanówmy się nad tym, czy w efekcie będzie ona pasowała do aranżacji naszej wymarzonej łazienki.

Luxum - umywalka na wymiarLuxum

fot.: Luxum

Umywalka wolnostojąca GESSI, seria Conoumywalka wolnostojąca Karol Bathrooms Intercasa

fot.: Umywalki wolnostojące: Gessi, seria Cono - po lewej stronie, a po prawej Karol Bathrooms

 

Umywalka jednostanowiskowa czy dwustanowiskowa

Kolejnym kryterium jest ilość stanowisk danej umywalki. Najczęściej można spotkać umywalki tradycyjne jednostanowiskowe. Jednak dla par lub rodzeństwa dzielącego łazienkę umywalkę dwustanowiskową. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, rozwiązanie z dwoma umywalkami jest jak najbardziej korzystne. W tym przypadku każdy ma swoje miejsce przy porannej toalecie. Nie ma kłótni. Z łazienki mogą jednocześnie swobodnie korzystać dwie osoby, co pozwala także na zaoszczędzenie czasu, który zwłaszcza z rana jest bardzo cenny.

Luxum - umywalka na wymiarpodwójna umywalka na wymiar Luxum

          fot.: Luxum

Nie można jednocześnie stwierdzić, który z rodzajów umywalek jest najlepszy, który najlepiej sprawdzi się w Państwa domu, czy mieszkaniu. Wszystko bowiem uzależnione jest od Państwa oczekiwań, zasobności portfela, gustu, a także przyzwyczajeń. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wyżej przedstawionemu przekrojowi ułatwiliśmy Wam zadanie, co pozwoli na wybór najlepszej łazienkowej umywalki.

 

Umywalka z korkiem, przelewem, czy odpływem

W katalogach firm z umywalkami w opisie często pojawia się opis - z przelewem lub bez przelewu. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed zalaniem łazienki w przypadku niekontrolowanego wypływu wody i ma postać otworu w bocznej części misy. Podobnie jest z otworem na baterię - może być już gotowe miejsce montażu armatury lub bateria będzie przewidziana poza obrysem sanitariatu. Drugi ważny element to rodzaj odpływu. Najczęściej jest to owalny korek - obecnie ma postać korka typu click clack. W nowoczesnych i designerskich modelach możemy spotkać również wersję odpływu liniowego ulokowanego wzdłuż tylnej krawędzi misy. Daje on niezwykle czysta, prostą i minimalistyczną bryłę. Takie rozwiązanie sprawdza się w umywalkach kwadratowych i prostokątnych.

umywalka z odpływem liniowym - Cristalstoneumywalka z odpływem liniowym - Cristalstone

fot.: Cristalstone


Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Salonika, Coram, Mantes, Deante, Elita, Luxum, Massi, Defra, Laveo, Yeti.pl, RIHO, Sanitti, Elements, Ideal Standard, Retrowoda.pl, Sapho, Cristalstone


kaflando
luxum
Polecamy

 

Umywalki z efektem marmuru - przegląd modeli ceramika sanitarna

Umywalki z marmuru - przegląd

 
Wybieramy umywalkę ceramika sanitarna

Wybieramy umywalkę

 
Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości armatura łazienkowa

Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości

 
Bidet w małej łazience armatura łazienkowa

Bidet w małej łazience

 
Szklane wnętrza Glasimo armatura łazienkowa

Szklane wnętrza Glasimo

 
cristalstone
Partnerzy

CerramedBesco
 

LuxumCristalstone

 Invenalogo Coram

AKCJUM

Riho  Sapho


logo Piramida
Werit

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja - aranżacje kuchni

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja

Facebook
Instagram