Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Montaż wanny

artykuł promocyjny

Wanna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki w naszych domach i mieszkaniach. Należy pamiętać, że bardzo istotnym aspektem jest prawidłowy jej montaż. Właściwie zainstalowana wanna to gwarancja satysfakcji z jej użytkowania oraz bezproblemowa i komfortowa eksploatacja. Błędnie zamontowana wanna może skutkować w przyszłości wysokimi kosztami związanymi z przeróbkami oraz naprawami.

Montaż wanny
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Wyłącznie wybór egzemplarza w pełni odpowiadającego naszym oczekiwaniom, zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym, zastosowanie właściwego systemu montażu i prawidłowa instalacja wanny, gwarantują pełną satysfakcję z jej użytkowania i umożliwiają swobodne korzystanie z kąpieli.

 

Wybór odpowiedniego rozwiązania

Praktycznie wszyscy renomowani producenci wanien, odpowiadając na indywidualne potrzeby współczesnego Klienta, który jest niezwykle świadomym swoich oczekiwań odbiorcą, budują swoją ofertę asortymentową w oparciu o zróżnicowany charakter dostępnych produktów, uwzględniając przy tym wszystkie niezbędne parametry. Decydując się na zakup wanny musimy wybrać w pierwszej kolejności konkretny produkt określając jego kształt, model oraz właściwy wymiar. Następnie należy zdecydować się na odpowiedni sposób montażu oraz jeden z możliwych sposobów zabudowy wanny, dostosowany do wybranego wcześniej egzemplarza. Większość dostępnych w tej chwili na rynku produktów posiada system montażu i zabudowy stworzony specjalnie pod konkretny model. Klient ma również do wyboru wiele uniwersalnych rozwiązań, które można dostosować do praktycznie każdej wanny prostokątnej, asymetrycznej czy symetrycznej.
 

PMD Piramida - wanna akrylowa Quadro

fot.: wanna Quadro

 

Sposoby zabudowy wanien

Znaczna większość wanien wymaga zabudowy co, poza względami czysto estetycznymi, zapewnia dodatkowe wsparcie dla wanny, gwarantując jej stabilność. Wyjątek stanowią tutaj wanny wolnostojące, które najczęściej nie wymagają zabudowy oraz inne nietypowe rozwiązania m.in. wanny wpuszczane w posadzkę. Zabudowa wanien cegłami, taflami szkła zbrojonego, ryflowaną blachą czy płytami OSB mocowanymi do stalowych profili typu „U” to już historia. Nowoczesne systemy zabudowy są przede wszystkim tańsze, ich montaż jest szybszy i mniej skomplikowany, a wrażenia estetycznie w równym stopniu odpowiadają wymaganiom Klientów. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod zabudowy wanien, są to m.in. gotowe panele z tworzyw sztucznych, nośniki i obudowy polistyrenowe, obmurówki bloczkowe czy wodoodporne płyty kartonowo - gipsowe. Nie każde rozwiązanie jest jednak odpowiednie dla danego typu wanny.
 

PMD Piramida - wanna Telimena

fot.: wanna Telimena


Obmurówki bloczkowe, do wykonania których stosuje się m.in. bloczki silikatowe czy te wykonane  , są trwałe i wytrzymałe. Ich dodatkowe atuty to izolacja akustyczna oraz fakt, iż bardzo skutecznie akumulują ciepło, co zabezpiecza przed zbyt szybką utratą temperatury wody. Jest to jednak rozwiązanie polecane głównie do wanien prostokątnych, ze względu na fakt, iż dopasowanie kształtu obmurówki do zaokrągleń wanny asymetrycznej jest stosunkowo trudne. Nośniki oraz obudowy styropianowe to rozwiązania pośrednie pomiędzy obmurówką a gotowym panelem. Pierwsze z nich to specjalne konstrukcje, w które wkłada się wannę, natomiast obudowy są stosowane przy wannach ustawionych bezpośrednio przy ścianie. Zaletą tego typu rozwiązań jest odpowiednie wygłuszenie wanny i jej zabezpieczenie przed zbyt szybką utratą ciepła. Należy jednak pamiętać o tym, że aby rozwiązanie tego typu spełniło swoją rolę musi być idealnie dopasowane do kształtu i wymiaru danej wanny. Kolejnym sposobem jest zabudowa wanien płytami kartonowo - gipsowymi przykręcanymi do specjalnie wcześniej przygotowanego stelaża z profili stalowych. Wannę zabudowaną jedną z wymienionych wcześniej metod można wykończyć praktycznie dowolnym materiałem - płytkami ceramicznymi, tynkiem dekoracyjnym czy okładziną kamienną - pamiętając jedynie o tym, by wybrany materiał miał właściwości wodoodporne. Wszystkie wskazane powyżej sposoby zabudowy są stosunkowo czaso- i pracochłonne, w mniejszym lub większym stopniu w zależności od wybranego sposobu wykończenia.
 

PMD Piramida - Wanna prostokątna Talia

fot.: wanna Talia

Zabudowanie wanny gotową, pasującą do niej obudową jest zdecydowanie najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem. Do znacznej większości dostępnych na rynku modeli wanien można dokupić pasującą obudowę, która w zależności od typu wanny składa się z jednego bądź kilku paneli. Montaż takiego panela polega na wsunięciu jego górnej krawędzi w uchwyty mocujące przykręcone do wanny, a dolnej krawędzi pod uchwyty zamontowane na posadzce. Takie rozwiązanie umożliwia swobodny dostęp do przestrzeni pod wanną w razie jakiejkolwiek awarii.

Decydując się na zabudowę należy pamiętać o jednym, bardzo istotnym szczególe, którego pominięcie często generuje wysokie koszty. Podczas zabudowy wanny, przy zastosowaniu metody innej niż gotowe panele, należy wziąć pod uwagę konieczność utworzenia odpowiedniej wielkości otworu rewizyjnego, który w razie awarii umożliwi dostęp do elementów instalacji kanalizacyjnej czy zasilającej, bez konieczności uszkodzenia obudowy.

 

Prawidłowy montaż wanny krok po kroku

Niewątpliwie najszybszym i najwygodniejszym sposobem posadowienia wanny jest stelaż, który powszechnie stosowany jest przez praktycznie wszystkich producentów. Nowoczesne rozwiązania stosowane przy systemach tego typu gwarantują stabilność całej konstrukcji. Choć stelaże poszczególnych marek różnią się od siebie, ich montaż w przeważającej większości przypadków jest bardzo zbliżony.

Przed przystąpieniem do właściwej instalacji wanny należy przede wszystkim sprawdzić czy wanna jest nieuszkodzona oraz odpowiednio przygotować miejsce montażu, tak aby usunięte zostały wszelkie zanieczyszczenia mogące utrudnić pracę czy też uszkodzić powierzchnię wanny. Pierwszym etapem montażu jest przytwierdzenie do dna wanny ceowników stelaża, do których następnie przykręcone zostaną regulowane stopki. Wykonując tą czynność należy odwrócić wannę dnem do góry, co pozwoli na łatwy i precyzyjny montaż stelaża. UWAGA: Do przykręcenia ceowników należy bezwzględnie stosować wkręty załączone w zestawie montażowym!

Po postawieniu wanny na stelażu i ustawieniu jej we właściwym miejscu należy przystąpić do etapu poziomowania. Należy pamiętać o tym, że wysokość wanny musi zostać dostosowana do wybranej metody zabudowy, przy równoczesnym uwzględnieniu minimalnej odległości otworu odpływowego od podłoża, która jest warunkowana wysokością wybranego syfonu. Prawidłowe ustawienie poziomu wanny jest o tyle istotne, że w normalnym użytkowaniu zapewnia odpowiedni spływ wody. Sugeruje się, aby dla pewności każdy z boków wanny sprawdzić za pomocą poziomicy kilkukrotnie, po czym każdą ze stopek zakontrować nakrętkami. W każdym zestawie montażowym znajdują się uchwyty umożliwiające przymocowanie wanny do ściany, których głównym zadaniem jest jej utrzymanie w odpowiednim miejscu. Najprostszym a równocześnie bardzo precyzyjnym sposobem określenia miejsca przykręcenia uchwytów ściennych jest ustawienie wanny w odpowiednim miejscu przy ścianie i odrysowanie linii wzdłuż jej dolnej krawędzi. Następnie należy zaznaczyć i wywiercić otwory pod uchwyty, po czym przykręcić je za pomocą załączonych w zestawie wkrętów. Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych kroków należy zdjąć folię ochronną z wanny i zamontować system odpływowo - przelewowy zgodnie z instrukcją danego producenta. Ostatnim etapem jest wypełnienie bocznych szczelin pomiędzy ścianą a wanną silikonem sanitarnym. Wanna zamontowana w taki sposób jest przygotowana do zabudowy. Montaż gotowego panela do wanny polega na  jego wsunięciu w przygotowane pod wanną i na posadzce uchwyty.

PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny
1. Przed montażem wanny należy   przygotować niezbędne narzędzia 2. Przykręcenie stelaża do dna wanny 3. Przykręcenie regulowanych nóżek do ceowników
PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny
4. Przykręcenie uchwytów montażowych do klocków pod rantem wanny 5. Odwrócenie wanny na nóżkach i usunięcie zabezpieczeń kartonowych 6. Ustawienie i wypoziomowanie wanny pod wysokość zabudowy
PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny
7. Odrysowanie linii wanny celem przykręcenia uchwytów montażowych 8. Przerysowanie linii na całej długości ściany w miejscu montażu 9. Oznaczenie miejsca wiercenia otworów pod uchwyty montażowe
PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny
10. Wywiercenie otworów pod uchwyty montażowe 11. Przykręcenie uchwytów montażowych do ściany 12. Umieszczenie wanny na  uchwytach montażowych
PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny PMD Piramida - Montaż wanny
13. Montaż systemu odpływowo - przelewowego 14. Przykręcenie uchwytów montażowych do posadzki 15. Montaż obudowy wanny  

 


Najczęstsze błędy popełniane w trakcie montażu wanny i ich potencjalne skutki


Montaż wanny nie jest procesem skomplikowanym, wymaga jednak dość dużej precyzji. Niewłaściwe wykonanie jednego z etapów instalacji może prowadzić do szeregu problemów, których skutki mogą być uciążliwe dla użytkowników wanny. Poniżej zestawiono najczęściej popełniane błędy, ich konsekwencje oraz możliwe rozwiązania w zakresie ich usunięcia.

Błąd montażowy Problem Sposób usunięcia / naprawy
Niewłaściwe ustawienie stopek montażowych, brak zakontrowania stopek nakrętkami Odkształcanie lub trzeszczenie wanny podczas użytkowania Ponowna regulacja stopek, skontrowanie śrubek nakrętkami
Złe wypoziomowanie wanny Niewłaściwy spływ wody do syfonu Prawidłowe wypoziomowanie wanny
Zastosowanie niewłaściwych wkrętów Przewiercenie wanny, uszkodzenie klocków montażowych Brak możliwości naprawy wanny
Brak zamontowania uchwytów ściennych Brak stabilności wanny, możliwość wyłamania stelaża Zamocowanie wanny na uchwytach
Zarysowanie powierzchni wanny Zatrzymywanie zanieczyszczeń w szczelinie Wypolerowanie wanny pastą polerską
Źle zamontowany syfon Brak szczelności wanny Uszczelnienie syfonu, ponowny montaż odpływu


W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do zastosowania odpowiedniego stelaża czy też zabudowy wanny, przed jej montażem zaleca się skonsultowanie problemu z producentem wanny, który powinien doradzić wybór optymalnego rozwiązania.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BESCO Sp. z o.o.
ul. Kościelna 21
38-524 Besko
tel. +48 600 700 336
www: www.besco.eu
mail: wyślij wiadomość
BESCO Sp. z o.o.

wanny: asymetryczne » symetryczne » wolnostojące » kabino-wanny » kabiny prysznicowe: półokrągłe » kwadratowe » prostokątne » walk in » asymetryczne » drzwi prysznicowe » parawany nawannowe » brodziki prysznicowe: asymetryczne » półokrągłe » kwadratowe » prostokątne » umywalki » akcesoria » odpływy liniowe » umywalki » armatura łazienkowa: baterie wolnostojące » umywalkowe » prysznicowe » wannowe » meble łazienkowe


Zobacz zdjęcia w galerii BESCO Sp. z o.o.

BESCO    BESCO    BESCO    BESCO    BESCO
 
Facebook BESCO   Instagram BESCO   Youtube BESCO   Pinterest BESCO


Polecamy
Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki trendy w łazience

Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki

 
Alanis - armatura łazienkowa marki Kuchinox armatura łazienkowa

Armatura dla wymagających - Alanis

 
Baterie w stylu loftowym armatura łazienkowa

Baterie w stylu loftowym

 
Prysznic w nowoczesnej odsłonie armatura łazienkowa

Prysznic w nowoczesnej odsłonie

 
Partnerzy

Polysan   Sapho

    Grupa Armatura     Riho      

Invena       logo Besco


Ferro       BISK


      Werit   Diamond


Cerramed   Sfa

Luxum
 Cristalstone

 Laveo      logo Kuchinox
AKCJUM

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram