coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Umywalki z kamienia - modne, piękne, unikalne

data aktualizacji: 19-07-2019, 08:50 – artykuł promocyjny

Umywalki z kamienia naturalnego są pięknym i oryginalnym elementem wykończenia każdej łazienki. I choć do niedawna uważano je za luksus przypisany jedynie dworkom i pałacom, to coraz częściej można je spotkać także w domach jednorodzinnych. Główną przyczyną popularyzacji umywalek kamiennych są ceny, które już niemal zrównały się z kosztami zakupu matrycowych sanitariatów ceramicznych. Kamień jako tworzywo naturalne jest unikatową kompozycją wzorów i zestawień kolorystycznych, jakich nie osiągnie się przy masowej produkcji.  

Umywalki z kamienia - modne, piękne, unikalne

Na rynku istnieje wiele firm, które trudnią się obróbką i sprzedażą tego typu przedmiotów od kilku pokoleń, dzięki czemu posiadają doświadczenie oraz wciąż wzbogacają swoją ofertę. Oprócz modeli wykonanych na indywidualne zamówienie, według projektu klienta, dostępne są również regularne linie gotowych produktów odznaczających się rozmaitymi kształtami oraz wykonanych z przeróżnych odmian kamienia. Umywalki kamienne mogą być utrzymane w klasycznym stylu, w którym miski są owalne oraz w nowoczesnych formach o geometrycznych kształtach i nieregularnych bryłach, a także w połączeniu z akcesoriami czy dopasowane do mebli.

fot.: Hansastone.pl - kamienna umywalka i akcesoria

Zróżnicowanie kształtów oraz kolorów wynikających z różnorodności skał na Ziemi powoduje, że wybór jest naprawdę duży. Jednym z najpopularniejszych tworzyw jest marmur. Surowiec ten występuje w wielu odmianach, dzięki czemu umywalki marmurowe są różnobarwne. Występują w odcieniach od delikatnych pasteli po bardzo intensywne, łącznie z czarnym. Dodatkowym atutem marmurów jest ich przeobrażona geneza, która odzwierciedlona jest w strukturze z ciekawym użyleniem.

fot.: Lux4home - marmurowe umywalki na kamiennym postumencie oraz stożek oprawiony w podstawę z drewna tekowego z kamiennym blatem

fot.: Galeriakamieni.pl - umywalki z marmuru Serpeggiante, Sunset red, Indian green

Efekt barwnych przejść, strug i żył zapewni również onyks. Jego transparentny charakter umożliwia ciekawe aranżacje, zwłaszcza w połączeniu z efektami świetlnymi. Ta i inne cechy fizyczne onyksów sprawiają, że surowiec ten błyszczy i mieni się ciepłymi barwami, czym przypomina kamienie szlachetne.

fot.: Umywalki z onyksu (źródło: hansastone.pl, galeriakamieni.pl)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - kamienna umywalka

Dużą popularnością cieszą się również kamienie i głazy polne oraz rzeczne otoczaki. Zapewniają one naturalny urok, który najtrafniej nawiązuje do barw Ziemi, gdyż występują w kolorach z gamy beży i brązów. Co więcej mają nadany siłami przyrody kształt, w którym wystarczy wypreparować odpowiednie zagłębienie. W podobnej stylistyce są delikatne wapienie i piaskowce. Z kolei prążkowane trawertyny to bardzo interesujący obraz cyklów w przyrodzie, który możemy przenieść do swoich wnętrz. 

      fot.: Umywalki z otoczaka, trawertynu i piaskowca (źródło: focus-stones.pl, galeriakamieni.pl)

Wśród kamiennych umywalek prym wiodą modele wykonane z granitu. Skała to jest dość powszechna, ale ma niepowtarzalny urok i wiele odmian i odcieni. Granit to także trwałość i odporność na szkodliwe czynniki.

    fot.: Okrągłe umywalki z granitu - Absolute Black i Black Galaxy (źródło: focus-stones.pl, galeriakamieni.pl)

Dla osób poszukujących wyjątkowości odpowiednie będą umywalki wykonane z półszlachetnych kamieni. Oprócz wartości mają również piękną strukturę i zabarwienie. Wśród nich są opalizujące agaty oraz malachity, jaspisy, ametysty, labradoryty czy nefryt.

Kamienne umywalki produkowane są z różnorodnych surowców pochodzących z różnych zakątków globu, dzięki czemu zachwycają swą oryginalnością i szykiem. Walory estetyczne oraz właściwości fizyczne wynikające ze struktury i tekstury bryły skalnej, z której wytwarza się umywalki są najbardziej charakterystycznym elementem surowców naturalnych. A zróżnicowanie geograficzne poszerza możliwe warianty wizualne. Wartość kamiennych umywalek wynika również z konstrukcji opartej na wykorzystaniu litego fragmentu sklanego bez elementów łączeń.

fot.: Umywalka bazaltowa (źródło: galeriakamieni.pl)

Umywalki z kamienia nie są wymagające w utrzymaniu. Wystarczy zastosować neutralne środki czyszczące dostępne w każdym domu. Może to być po prostu płyn do mycia naczyń. Nie wolno jednak używać żrących detergentów, gdyż kamienie naturalne źle znoszą kontakt z kwasami i chlorem (wyjątek stanowi granit). Należy również zrezygnować z domowych sposobów na zacieki z kamienia, które bazują na occie czy kwasku cytrynowym. Tego typu umywalki to luksus i elegancja. Wiele osób rezygnuje z ponadczasowych i trwałych tworzyw ze względu na koszty. Jednak taka inwestycja może się opłacać i dać wiele radości. W zależności od kształtu, wielkości oraz użytego tworzywa kamienne umywalki można kupić już od około tysiąca złotych wzwyż.

BLOK - umywalka nablatowaBLOK - umywalka nablatowa

fot.: Sapho

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sapho, Lux4home, Hansastone.pl, Galeriakamieni.pl, Focus-stones.pl, Yeti
Podobne artykuły
Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

ceramika sanitarna

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

Umywalka, jako jeden z nieodzownych elementów łazienki, czy też toalety, powinna być starannie dobierana przez... więcej...

Zabudowa stelaża wc

ceramika sanitarna

Zabudowa stelaża wc

Stelaż WC jest estetycznym wykończeniem łazienki, które zapewnia również funkcjonalność i oszczędza... więcej...