Riho - wanny, kabiny, brodziki

Zabudowa wanny

data aktualizacji: 10-01-2017, 11:32 – artykuł promocyjny

Większość modeli wanien wymaga zabudowy. Obudowanie wanny powoduje, że wanna jest bardziej stabilna. Ponadto zabieg ten powoduje, że łazienka zyskuje bardziej estetyczny wygląd. Do poszczególnych rodzajów wanien przeznaczone są konkretne metody zabudowy. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod zabudowy wanien, są to m.in. gotowe panele z tworzyw sztucznych, nośniki i obudowy polistyrenowe, obmurówki bloczkowe czy wodoodporne płyty kartonowo - gipsowe.

Zabudowa wanny

Sposoby zabudowy wanien


Znaczna większość wanien wymaga zabudowy co, poza względami czysto estetycznymi, zapewnia dodatkowe wsparcie dla wanny, gwarantując jej stabilność. Wyjątek stanowią tutaj wanny wolnostojące, które najczęściej nie wymagają zabudowy oraz inne nietypowe rozwiązania m.in. wanny wpuszczane w posadzkę. Zabudowa wanien cegłami, taflami szkła zbrojonego, ryflowaną blachą czy płytami OSB mocowanymi do stalowych profili typu „U” to już historia. Nowoczesne systemy zabudowy są przede wszystkim tańsze, ich montaż jest szybszy i mniej skomplikowany, a wrażenia estetycznie w równym stopniu odpowiadają wymaganiom Klientów. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod zabudowy wanien, są to m.in. gotowe panele z tworzyw sztucznych, nośniki i obudowy polistyrenowe, obmurówki bloczkowe czy wodoodporne płyty kartonowo - gipsowe. Nie każde rozwiązanie jest jednak odpowiednie dla danego typu wanny.
 

PMD Piramida - wanna Telimena

fot.: wanna Telimena


Obmurówki bloczkowe, do wykonania których stosuje się m.in. bloczki silikatowe czy te wykonane  , są trwałe i wytrzymałe. Ich dodatkowe atuty to izolacja akustyczna oraz fakt, iż bardzo skutecznie akumulują ciepło, co zabezpiecza przed zbyt szybką utratą temperatury wody. Jest to jednak rozwiązanie polecane głównie do wanien prostokątnych, ze względu na fakt, iż dopasowanie kształtu obmurówki do zaokrągleń wanny asymetrycznej jest stosunkowo trudne. Nośniki oraz obudowy styropianowe to rozwiązania pośrednie pomiędzy obmurówką a gotowym panelem. Pierwsze z nich to specjalne konstrukcje, w które wkłada się wannę, natomiast obudowy są stosowane przy wannach ustawionych bezpośrednio przy ścianie. Zaletą tego typu rozwiązań jest odpowiednie wygłuszenie wanny i jej zabezpieczenie przed zbyt szybką utratą ciepła. Należy jednak pamiętać o tym, że aby rozwiązanie tego typu spełniło swoją rolę musi być idealnie dopasowane do kształtu i wymiaru danej wanny. Kolejnym sposobem jest zabudowa wanien płytami kartonowo - gipsowymi przykręcanymi do specjalnie wcześniej przygotowanego stelaża z profili stalowych. Wannę zabudowaną jedną z wymienionych wcześniej metod można wykończyć praktycznie dowolnym materiałem - płytkami ceramicznymi, tynkiem dekoracyjnym czy okładziną kamienną - pamiętając jedynie o tym, by wybrany materiał miał właściwości wodoodporne. Wszystkie wskazane powyżej sposoby zabudowy są stosunkowo czaso- i pracochłonne, w mniejszym lub większym stopniu w zależności od wybranego sposobu wykończenia.
 

PMD Piramida - Wanna prostokątna Talia

fot.: wanna Talia

Zabudowanie wanny gotową, pasującą do niej obudową jest zdecydowanie najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem. Do znacznej większości dostępnych na rynku modeli wanien można dokupić pasującą obudowę, która w zależności od typu wanny składa się z jednego bądź kilku paneli. Montaż takiego panela polega na wsunięciu jego górnej krawędzi w uchwyty mocujące przykręcone do wanny, a dolnej krawędzi pod uchwyty zamontowane na posadzce. Takie rozwiązanie umożliwia swobodny dostęp do przestrzeni pod wanną w razie jakiejkolwiek awarii.

Decydując się na zabudowę należy pamiętać o jednym, bardzo istotnym szczególe, którego pominięcie często generuje wysokie koszty. Podczas zabudowy wanny, przy zastosowaniu metody innej niż gotowe panele, należy wziąć pod uwagę konieczność utworzenia odpowiedniej wielkości otworu rewizyjnego, który w razie awarii umożliwi dostęp do elementów instalacji kanalizacyjnej czy zasilającej, bez konieczności uszkodzenia obudowy.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BESCO Sp. z o.o.
ul. Kościelna 21
38-524 Besko
tel. (13) 467 34 44
www: www.besco.eu
mail: wyślij wiadomość
BESCO Sp. z o.o.

wanny: asymetryczne » symetryczne » wolnostojące » kabino-wanny » kabiny prysznicowe: półokrągłe » kwadratowe » prostokątne » walk in » asymetryczne » drzwi prysznicowe » parawany nawannowe » brodziki prysznicowe: asymetryczne » półokrągłe » kwadratowe » prostokątne » umywalki » akcesoria 


Zobacz zdjęcia w galerii BESCO Sp. z o.o.

 

Podobne artykuły
Kabiny prysznicowe z kolekcji Black Line

armatura łazienkowa

Kabiny prysznicowe z kolekcji Black Line

BLACK LINE to nowa kolekcja kabin prysznicowych firmy SanSwiss, która stanowi doskonałe połączenie maksymalnej... więcej...

Tradycyjny i elegancki design baterii Luga

armatura łazienkowa

Tradycyjny i elegancki design baterii Luga

Baterie łazienkowe z serii Luga pasują do kuchni urządzonych w różnych stylach. Doskonale pasują do aranżacji... więcej...