konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Jak dobrać brodzik do łazienki

data aktualizacji: 24-04-2017, 11:24 – artykuł promocyjny

Brodzik jest jednym z elementów wyposażenia łazienki, który jest użytkowany przez nas przez wiele lat i w znacznym stopniu wpływa na komfort korzystania z prysznica. Dlatego też powinien być praktyczny, wygodny i bezpieczny. Stojąc przed wyborem brodzika, powinniśmy dokładnie przemyśleć, na jakim modelu nam zależy i jakimi cechami powinien się charakteryzować. Pod uwagę należy wziąć następujące parametry: materiał, kształt, rozmiar oraz łatwość utrzymania w czystości.

Jak dobrać brodzik do łazienki

Brodzik jest tym elementem wyposażenia wnętrz, który stanowi istotny walor architektoniczny i mocno wpływa na wygląd łazienki. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę przy jego zakupie, aby pasował do wnętrza?

Brodzik powinien służyć latami, być bezpieczny i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Musi też być praktyczny i zapewniać odpowiednią izolację podłogi przed wilgocią. Równie ważna przed podjęciem decyzji o zakupie jest odpowiedź na pytanie: kto będzie z niego korzystał? Warto zastanowić się także nad materiałem, kształtem, rozmiarem, łatwością utrzymania w czystości. Tylko zintegrowanie tych wszystkich elementów gwarantuje nam spełnienie naszych oczekiwań.

 

Dla młodszych i starszych

Osobom młodym i aktywnym przyda się brodzik, który jest łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały, prosty w formie i dostosowany do aranżacji łazienki. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest  instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, najlepiej z wykończeniem przeciwpoślizgowym na dnie.

Jak wskazują badania Instytutu Reinholda z Frankfurtu nad Menem jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy poczujemy pierwsze oznaki zbliżającej się starości. Przystosowanie łazienki do towarzyszącego tym zmianom ograniczenia sprawności decyduje często o tym, jak długo będziemy mogli żyć niezależnie od pomocy innych. Doskonałym przykładem produktów, które to umożliwiają jest cała gama brodzików Kaldewei Superplan XXL o dużej, superpłaskiej powierzchni, która nie tyko umożliwia łatwy dostęp do prysznica (np. dla osób na wózkach), ale także nieograniczoną swobodę ruchów pod strumieniem wody. Zastosowanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej zapewnia przy tym poczucie bezpieczeństwa.
 

Kaldewei - brodzik Kaldewei Superplan XXL o dużej, superpłaskiej powierzchni

fot.: Kaldewei Superplan XXL to brodzik o dużej, superpłaskiej powierzchni,
który nie tyko umożliwia łatwy dostęp (np. dla osób na wózkach) do prysznica,
ale także nieograniczoną swobodę ruchów pod strumieniem wody

 

Powrót do stali emaliowanej

Brodziki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej stosuje się produkty ze stali emaliowanej, która jest dzisiaj ponownie doceniana ze względu na swoje walory ekologiczne i łatwość utrzymania w czystości. Klienci świadomi ekologicznych aspektów dokonywanych wyborów z pewnością docenią fakt, że stal emaliowana jest w 100% produktem pochodzenia naturalnego. Stal połączona z emalią (która jest szkliwem powstałym na bazie minerałów takich jak kwarc i boraks) doskonale wpisuje się w koncepcję wyposażenia łazienki przy pomocy szlachetnych, naturalnych materiałów takich jak ceramika i kamień, bez zbędnego, „sztucznego” plastiku. Bardzo ważne jest, aby wybór materiału był oparty o najnowszą wiedzę. Opublikowane ostatnio po raz kolejny badania TÜV Rheinland wskazują jednoznacznie, że we współczesnej łazience trzeba przede wszystkim unikać stosowania powierzchni prysznicowych wyłożonych płytkami ceramicznymi i wyposażonych w tzw. odpływ liniowy. Są one po prostu bardzo trudne do utrzymania w czystości  ze względu na fugi wypełniające szczeliny między płytkami. W tych miejscach łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, które jest bardzo trudno usunąć nawet przy pomocy silnych środków chemicznych. Najlepsze walory użytkowe mają wedle tych badań powierzchnie prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej.

 

Kształt i rozmiar

Na rynku wyposażenia łazienek możemy spotkać wiele rodzajów brodzików. Poczynając od półokrągłych, okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, a kończąc na pięciokątnych. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż brodziki kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych oraz kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do pozostałego wyposażenia łazienki. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80×80, 90×90 lub 100×100 cm. Na rynku dostępne są również modele znacznie większe - o szerokości nawet 180 cm.

Kaldewei - brodzik Kaldewei Conoflat

fot.: Brodzik Kaldewei Conoflat ma zaledwie 2,3 cm głębokości. Dzięki
temu idealnie nadaje się do zabudowy w płaszczyźnie podłogi. Jego emaliowana pokrywa
odpływu jest umocowana centralnie tworząc równą powierzchnię do stania.
Zapewnia to bardzo wygodne i bezpieczne korzystanie z prysznica

Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika od kilki to paru dziecięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki, montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można połączyć z resztą wystroju wnętrza. Doskonałym przykładem może być tutaj brodzik Kaldewei Conoflat, który ma nieco ponad 2 cm głębokości, dzięki temu idealnie nadaje się do takiej płaskiej zabudowy. Jego emaliowana pokrywa odpływu jest umocowana centralnie tworząc równą powierzchnię do stania, co zapewnia bardzo wygodne i bezpieczne korzystanie z prysznica. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zastosowanie brodzika zlicowanego z płaszczyzną podłogi, to musimy mieć strop o odpowiedniej grubości. Dla uniknięcia niepotrzebnego ryzyka najlepiej stosować rozwiązania systemowe.

Rosnące wymagania w zakresie estetyki i komfortu przyspieszają ewolucję produktów łazienkowych łączących w sobie wysokie walory wzornicze i elementy techniczno-funkcjonalne, które umożliwiają ich komfortową eksploatację. Nowością na rynku jest emaliowana powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis ze zintegrowanym odpływem ściennym, która pozwala na stylową aranżację nowoczesnych powierzchni prysznicowych zintegrowanych z podłogą łazienki.

 

Dodatkowe udogodnienia

Dla osób nieco bardziej wymagających Kaldewei oferuje do rozważenia kilka dodatkowych propozycji. Brodziki mogą posiadać specjalne udogodnienia funkcjonalne i wzornicze, które sprawiają, że kąpiel pod prysznicem staje się bardziej komfortowa i przyjemna.

Warto rozważyć wyposażenie brodzika w powierzchnię antypoślizgową, która zapewnia dodatkowe podparcie dla stóp. Dla przykładu powłoka przeciwpoślizgowa w urządzeniach marki Kaldewei jest na stałe wypalona na powierzchni emaliowanej, dzięki czemu nie zużywa się nawet przy intensywnej eksploatacji i przez lata gwarantuje wysokie bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Taka powierzchnia przeciwpoślizgowa jest kolorystycznie zintegrowana z kolorem emalii produktu.

Duże znaczenie zwłaszcza przy aranżacji łazienki ma kolor brodzika. Przyjemną dla oka kolorystykę w łazience umożliwia paleta Coordinated Colours Collection firmy Kaldewei, w której możemy znaleźć 12 kolorów matowych. Łączy ona przyjemną, relaksującą i dostosowaną do kolorów płytek paletę barw z najwyższej próby wzornictwem. Kolory naśladują naturę, przywracają wewnętrzną równowagę, dają odprężenie oraz ukojenie.

Kaldewei - brodzik Kaldewei Superplan XXL, ozdobne motywy

fot.: Ozdobne motywy graficzne są naniesienie na powierzchnię brodzika i zatopione w warstwie szkliwa. Dzięki temu wyroby Kaldewei, obok przysłowiowej już funkcjonalności i trwałości, są niezwykle estetyczne i zachwycają niepowtarzalnym charakterem

Niektóre firmy wprowadziły do swojej oferty możliwość zdobienia brodzików prysznicowych specjalnymi, niestandardowymi ornamentami. W przypadku firmy Kaldewei ozdobne motywy graficzne są naniesione na powierzchnię brodzika i zatopione w warstwie szkliwa. Dzięki temu brodziki i powierzchnie prysznicowe tej marki, obok funkcjonalności i trwałości, są niezwykle estetyczne i zachwycają niepowtarzalnym charakterem.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Kaldewei Polska Sp. z o.o.
Podobne artykuły
Bateria umywalkowa z rączką Bidetta

armatura łazienkowa

Bateria umywalkowa z rączką Bidetta

Kiedy mamy do zaaranżowania małą przestrzeń łazienki, a chcemy, by była funkcjonalna i wygodna, dobrym rozwiązaniem... więcej...

Wanna na miarę nowoczesnej łazienki

armatura łazienkowa

Wanna na miarę nowoczesnej łazienki

Na pytanie o wymarzoną aranżację łazienki większość osób odpowiada, że ma być nowoczesna. Co zatem kryje... więcej...

Nietypowe głowice natrysku od Nikles – uwolnij wszystkie zmysły!

armatura łazienkowa

Nietypowe głowice natrysku od Nikles – uwolnij...

Czy warto dodawać do łazienki akcesoria oraz wyposażenie, które nie tylko są praktyczne, ale również... więcej...