konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Jak położyć płytki ceramiczne bez spoiny

data aktualizacji: 12-11-2019, 13:37 – artykuł promocyjny

W tradycyjnej metodzie układania płytek ceramicznych szczeliny pomiędzy płytkami wypełniane są fugą. Płytki można też kłaść na styk, to znaczy bez spoiny. W tym celu należy zainwestować w płytki bardzo dobrej jakości o idealnych wymiarach. Do układania płytek na styk przeznaczone są gresy kalibrowane (posortowane), które zostały poddane obróbce mechanicznej polegającej na odcięciu lub zeszlifowaniu brzegów zwanej rektyfikacją. Układanie płytek bez fugi częściej należy rozumieć jako zabieg polegający na minimalizacji szerokości spoiny oraz wybór fugi w kolorze płytek, dzieki czemu jest ona niemal niewodoczna. Całkowite pozbycie się fug nie jest zalecane ze względu na pracujące podłoże. 

Jak położyć płytki ceramiczne bez spoiny

System bezfugowy czy fuga minimalna

 

Układając płytki ceramiczne na styk nie unikniemy powstania minimalnej szczeliny pomiędzy nimi, przez którą może wnikać woda. Dlatego też ważny jest odpowiedni dobór specjalnej zaprawy klejącej do rodzaju płytek, jaki zamierzamy przyklejać, wykonanie hydroizolacji oraz wybór odpowiednich płytek. Specjaliści z branży zwracają uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze do bezpiecznego układania płytek w tzw. systemie bezfugowym musimy przeznaczyć płytki nieco lepszej jakości, a co za tym idzie też droższe. Sprawdzą się tu okładziny rektyfikowane, które mają idealnie równe krawędzie w obrębie danej partii (numer partii to kalibracja, czyli zbiór płytek o jak najbardziej zbliżonych wymiarach). Taki efekt osiąga się poprzez frezowanie krawędzi płytek do określonego rozmiaru, czyli niwelując odchylenia. Płytki rektyfikowane w jednym kalibrze między sobą różnią się nie więcej niż o 0,2mm – 0,3mm (niezależnie od wymiaru płytki), dzięki czemu producenci dopuszczają stosowanie minimalnej fugi 1-2 mm, która w przypadku płytek nierektyfikowanych wzrasta do minimum 4 mm.

 

Poznaj tajniki układanie płytek >> Układamy płytki - porady

Układanie płytek - system bezfugowy czy fuga minimalna

fot.: Salonika - wielkoformatowe gresy idealnie wyglądają przy minimalnej fudze w kolorze płytek

WAŻNE! Wartość odchylenia (różnica w wielkości płytek) dopuszczalna w normach wyrażona została w procentach. Zgodnie z założeniem trzeba więc pamiętać, że im większa płytka, tym dopuszczalne jest większe odchylenie od roboczego wymiaru (+/- 0,6%).


Układanie płytek zupełnie bez fugi w praktyce jest możliwe, jednak specjaliści unikają takiej sytuacji. Zastosowanie minimalnej fugi jest zachowawcze. Fuga, której grubość nie przekracza 1-2 mm wygląda estetycznie, a posadzka zyskuje wygląd względnie gładkiej powierzchni. Płytki z zastosowaniem fugi są bezpieczniejsze w użytkowaniu, dlatego taka technika zawsze rekomendowana jest przez glazurników. Fuga o minimalnej grubość jest konieczna ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów uznawaną za jedną z kluczowych cech płytek ceramicznych, które są materiałem naturalnym zmieniającym swoje właściwości pod wpływem różnych czynników.

Bezpieczne układanie płytek bez fugi

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - delikatna fuga może mieć też wiele uroku 

UWAGA! Praca podłoża z okładziny, w którym nie zastosowano fug wiąże się z ryzykiem pękania, wypiętrzanie lub odspajanie od podłoża płytek. Dzięki fudze zyskujemy jeszcze jedną istotną cechę - możliwość usunięcia uszkodzonej płytki i zastąpienia ją nową bez uszczerbku na płytkach sąsiadujących.

 

Układanie płytek na styk w łazience

W sytuacji, kiedy chcemy ułożyć płytki bez spoiny w łazience, np. w kabinie prysznicowej, powinniśmy najpierw pomyśleć o zastosowaniu odpowiednich elementów hydroizolacji poziomej i pionowej, gdyż są to miejsca narażone na stałe zawilgocenie. Powierzchnię pod brodzikiem również należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo, wykonując odpowiednią hydroizolację.

folia w płynie Weber.tec 822 KNAUF HYDRO FLEX - folia w płynie folia płynna SELENA  
     fot.: weber.tec 882 - folia w płynie fot.: Knauf - folia w płynie
KNAUF HYDRO FLEX
fot.: SELENA - folia płynna 

Basf PCI - hydroizolacja łazienki krok po kroku

fot.: Basf PCI - hydroizolacja łazienki krok po kroku

Przed przystąpieniem do układania płytek należy także dokładnie rozplanować rozmieszczenie płytek, elementów dekorowych, odległości od krawędzi, ościeży, itp. W celu ułatwienia wypoziomowania pierwszego rzędu płytek, powinno się zastosować listwę startową.

Do przyklejania płytek ceramicznych, gresowych a także mozaiki w łazience zastosować można wysokoelastyczną zaprawę klejącą, o zwiększonej przyczepności do podłoża i o wydłużonym czasie otwartym. Stosując zaprawę o bardzo małej nasiąkliwości wodnej do przyklejania płytek w okolicach wanien, brodzików, zlewów nie musimy się obawiać, że rozlana woda wpłynie na pogorszenie jej właściwości. Zastosowanie dodatkowej izolacji w postaci np. "folii w płynie" umożliwi nam klejenie płytek do takiej powierzchni bezpośrednio przy użyciu zaprawy.

K5 Knauf Marmur/Kamień - Elastyczny, biały klej do płytek C2EZP415 Weber - klej do płytek, mozaiki
  fot.: Knauf                  fot.: Weber

Sposobem układania płytek, która cechuje się największym bezpieczeństwem, jest metoda dwustronna. Polega ona na nałożeniu zaprawy klejącej na podłoże oraz cienkiej warstwy na spodnią stronę płytki. Dzięki wykorzystaniu tej metody zyskujemy dużo lepszą przyczepność i prawidłowe wypełnienie zaprawą klejącą przestrzeni pod płytami. Płytkę należy dokładnie docisnąć do powierzchni kleju i dosunąć do wymaganego położenia.


Zobacz także:

Jak zbudować brodzik z mozaiki?

Układanie nowych płytek na starych
Przyklejanie mozaiki - krok po kroku

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salonika, Knauf, Basf - PCI, SELENA, Saint-Gobain Construction Products PolskaPodobne artykuły
Kleje do płytek mira

podłogi i ściany

Kleje do płytek mira

Zasadniczy wpływ na dobre położenie płytek ma jakość użytego kleju. Wybierając klej powinniśmy przede wszystkim... więcej...

Gres do łazienki - trendy, kolekcje, rodzaje

podłogi i ściany

Gres do łazienki - trendy, kolekcje, rodzaje

Jednolita w strukturze płytka formowana ze szlachetnych materiałów o niskiej nasiąkliwości i właściwościach... więcej...