Riho - wanny, kabiny, brodziki

Wanny z kamienia - luksusowy powrót do natury

artykuł promocyjny

Wanna wykonana z naturalnego kamienia łączy w sobie luksus zamknięty w pięknie pochodzącym z darów przyrody. Tego typu sanitariaty to namiastka łona natury, z którym kojarzą się nam błogie chwile relaksu i beztroski. Kamienna wanna to swoisty atawizm, który wyraża nasze pierwotne instynkty oraz inwestycja, która zachwyca oraz przyciąga uwagę. 

Wanny z kamienia -  luksusowy powrót do natury

Wszystko co kojarzone jest z ekologią i naturą zasługuje na naszą uwagę. Zwłaszcza jeśli jest to praktyczne i dodatkowo posiada urok godny nawet najbardziej luksusowych wnętrz rezydencjonalnych. Z takiego założenia rozwinął się trend na popularyzację kamiennych wanien. Są one dobrem materialnym, które wyróżnia. Dużym powodzeniem cieszą się w sanatoriach i salonach SPA, ale coraz częściej trafiają również do prywatnych domów. Zmiana postrzegania łazienki, jako pomieszczenia, od którego wymaga się już więcej niż tylko miejsca ułatwiającego utrzymanie higieny osobistej sprawiła, że zaczęto poszukiwać oryginalnych rozwiązań i tworzyw. Łazienkom zaczęto przypisywać nową rolę. Stały się one zapleczem naszego domowego relaksu, odprężenia. Na chwile spędzane w łazience czekamy cały dzień, dlatego musi ona być niczym azyl. Warto więc zainwestować w takie wyposażenie, które da nam radość. Wanny z kamienia, choć znacznie droższe niż te matrycowe modele ceramiczne, to jednak stanowią namiastkę salonu kąpieli niczym z eleganckiego kurortu. Inwestycja w tego typu wannę, w zależności od użytych materiałów i wielkości, pochłonie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Zakup wanny z kamienia zapewni nam niepowtarzalny wygląd łazienki. Kształt, kolorystyka i samo tworzywo wyróżnia kamienne wanny spośród wszytskich innych modeli produkowanych na masową skalę. Marmur, granit, otoczak czy trawertyn to piękno samo w sobie oraz gwarancja solidnego wykonania, jakości i odporności na uszkodzenia.

fot.: Wanna z kamienia - Hansastone.pl

Naturalne tworzywo i kolory sprzyjają aranżacjom utrzymanym w stylu eko czy rustykalnym. Są również idealnym materiałem do minimalistycznych i surowych stylizacji modern. Różne może być zewnętrzne wykończenie kamiennej bryły. Od surowej ciosanej powierzchni po gładkie i polerowane obrobienie krawędzi. Szlachetne kamienie to z kolei zwrot ku wyrafinowanej delikatności i eleganckiej formy, która jednak pochłania znacznie większy budżet i wymaga większego zaangażowania w utrzymanie takiej wanny. Rekompensacja tych nakładów ma postać cudownego działa przyrody, które zastąpi wszelkie ozdoby i bibeloty w naszej łazience.     

 

fot.: Lux4home.pl - wanna kamień rzeczny

Wanny marmurowe i onyksowe mogą być dodatkowo przyozdobione ornamentyką i reliefami, które nadadzą im rangę utylitarnych dzieł sztuki. Skały trawertynowe i piaskowce odznaczające się porowatością to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących delikatnych odcieni w pastelowych tonacjach.  

fot.: Wanna z marmuru - Lux4home.pl


Indywidualizm i szlachetność to duet najlepie obrazujący projekty kamiennych wanien. Każda taka wanna jest unikatem wynikającym z oczekiwań klienta. Pasja oraz ręczna praca wykonawców odzwierciedlona jest w przeobrażeniu jednolitego bloku skalnego w dowolny kształt i formę gotowego majstersztyku.

fot.: Stoneforest.com - wanna rzymska

Każdy kto podejmie decyzję o zakupie kamiennej wanny powinien liczyć się z:

  • okresem oczekiwania w granicy kilku miesięcy wynikającym z precyzji oraz ręcznego charakteru prac przygotowawczych
  • przygotowaniem odpowiednio dużej przestrzeni na umieszczenie kamiennej wanny w łazience, gdyż po pierwsze warto ją ciekawie wyeksponować, a po drugie zazwyczaj mają niestandardowe kształty, które trudno umieścić w ramach jak w przypadku produktów masowych
  • ciężar kamiennej wanny to średnio od 1000 kg wzwyż, dlatego należy zadbać o solidne i wytrzymałe podłoże
  • przy pielęgnacji należy wystrzegać się silnych środków chemicznych na bazie kwasów czy chloru. Nie zaleca się także używania szorstikich druciaków. Zalecana jest za to ostrożność i delikatność przy użytkowaniu.
  • trudno jest naprawić uszkodzenia w bryle takiej wanny, ale kamień ładnie się starzeje i wraz z czasem zyskuje na uroku. Faktura kamienia może nabrać szlachetnej patyny.
  • szlachetna forma wanny idealnie będzie komponować się z pozostałymi produktami utrzymanymi w tej konwencji, np. umywalką, sedesem oraz okładzinami ściennymi i podłogowymi. Trudno wyobrazić sobie zestawienie luksusowej wanny z marmuru z przemysłową umywalką. 

 

Zobacz także: Umywalki z kamienia


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hansastone.pl, Lux4home.pl, Stoneforest.com
Podobne artykuły
Nowy katalog wanien Monolith od Polysan

armatura łazienkowa

Nowy katalog wanien Monolith od Polysan

Precyzja wykonania i atrakcyjny, prosty design - tym wyróżnia się wanna Monolith. Polysan zaprasza do obejrzenia... więcej...

Oszczędzaj wodę z bateriami łazienkowymi!

armatura łazienkowa

Oszczędzaj wodę z bateriami łazienkowymi!

Kiedy urządzamy łazienkę, przy wyborze baterii zwykle kierujemy się jej wyglądem. Nie powinien on jednak stanowić... więcej...

Baterie łazienkowe Algeo od Ferro

armatura łazienkowa

Baterie łazienkowe Algeo od Ferro

Algeo to średniej wielkości baterie o pełnej finezji, aczkolwiek prostej formie. Interesujący motyw klepsydry zastosowany... więcej...Facebook
Instagram