konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021
aurora

Idealnie oświetlona łazienka - krok po kroku

data aktualizacji: 13-10-2014, 12:48 – artykuł promocyjny

Idealnie oświetlona łazienka - krok po kroku

Oświetlenie łazienkowe ma nie tylko stworzyć nastrój relaksu i rozluźnienia, ale także ułatwić korzystanie ze wszystkich stref funkcjonalnych pomieszczenia. Jego barwa powinna być idealnie dobrana do kolorystyki wnętrza, a oprawy współgrać z jego wystrojem. Równanie jest proste: im lepiej dobrane oświetlenie, tym większy komfort użytkowania.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

 

Stwórz nastrój za pomocą oświetlenia ogólnego

Łazienki zawsze są stosunkowo małe w porównaniu do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Aranżując je, często musimy wykorzystać każdy metr kwadratowy przestrzeni, by każdy z domowników mógł zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Odpowiednio dobrana kolorystyka ścian i oświetlenie mogą dodatkowo wzmocnić wrażenie przestronności.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Większość łazienek nie ma dostępu do okna, dlatego ważne jest, by barwa oświetlenia górnego imitowała światło naturalne. Sztuczne światło nie może nas drażnić, ani oślepiać. W łazience idealnie sprawdzą się zarówno duże, płaskie oprawy nabudowane (plafony), jak i niewielkie, przysłonięte mlecznym szkłem lub tworzywem sztucznym oprawy wbudowane. Zrezygnujmy z opraw wiszących, ponieważ mogą one krępować wykonywanie codziennych czynności. Pamiętajmy, by stosowane w łazienkach oprawy oświetleniowe miały podwyższony stopień szczelności (minimum IP44), ze względu na wilgoć wypełniającą  przestrzeń  pomieszczenia podczas kąpieli.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Propozycje szczelnych opraw wbudowanych:

 • IP 65: GYDRO i RING LED
 • IP 54: KONIC O, MINI KUBIC M, GYDRO R
 • IP 44: GIOTTO 335
   

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Propozycje opraw nabudowanych o podwyższonej szczelności:

 • CHARON PLUS (IP44)
 • VENA SLIM (IP44)
 • ROTTO (IP65)
 • QUATTO L (IP65)

 

Rozdziel strefy funkcjonalne za pomocą światła

Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, musimy zamontować odrębne źródła światła. Z reguły wykorzystujemy w tym celu oprawy ścienne (kinkiety). Pamiętajmy, by oświetlenie funkcjonalne (miejscowe) było znacznie jaśniejsze niż oświetlenie ogólne.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Montując oświetlenie wokół lustra należy pamiętać, by światło padało na przeglądającą się twarz równomiernie i nie tworzyło cieni. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch opraw kinkietowych po obu stronach lustra. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie oprawy oświetleniowej bezpośrednio nad lustrem. Dobrym pomysłem jest również montaż opraw ściennych z regulowanym kierunkiem padania światła, pozwalającym skierować światło w wybrane przez nas miejsce.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Propozycje opraw ściennych, przeznaczonych do montażu przy lustrze:

 • CASTOR
 • IZAR III
 • OKTAGO
 • GORBIT

 

Doświetl strefę kąpielową

Aby uzyskać większy komfort podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem, możemy zainstalować dodatkowe źródło światła o ciepłej barwie, które będzie opływało ciało podczas kąpieli. Ciekawy efekt aranżacyjny osiągniemy montując w obudowie wanny lub prysznica różnobarwne, wodoodporne taśmy LED. Wykorzystując to rozwiązanie musimy pamiętać o stopniu szczelności przed wilgocią tych rozwiązań. Dla stref bezpośrednio pod prysznicem i przy wannie minimalny stopień szczelności to IP55.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

 

Podkreśl walory

Światło może być najistotniejszym elementem dekoracji łazienki - często tak niewielkiej, że nie ma w niej miejsca na inne nadające charakter dodatki. Dekorację w łazience stanowią nie tylko same oprawy oświetleniowe (ich kolor, kształt, faktura), ale także rozsył światła, który za ich pomocą pada na ścianę.
 

LEDATEC - oświetlenie w łazience

Propozycje dekoracyjnych opraw ściennych (IP 54):

 • ZAGO
 • MOTYL 6 LED
 • WINGO
 • BLUMGO
 • OLIVE 2K


Za pomocą światła możemy wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne przestrzeni łazienkowej. Dzięki taśmom LED, umieszczonych w specjalnych profilach, możemy podświetlić nie tylko podwieszany sufit, ale także ściany o ciekawej fakturze, obudowę wanny lub prysznica.  

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia przypodłogowego, umieszczanego w fugach w miejscu krzyżowania się płytek ceramicznych. Na rynku dostępne są również baterie podświetlające wylewającą się z nich wodę.

LEDATEC - oświetlenie w łazience

 

5 wskazówek, jak optycznie powiększyć małą łazienkę:

 • postaw na duże, jasne kafelki oraz jasne kolory ścian i szafek,
 • unikaj mocnych kontrastów - niech kafelki układane w poszerzające wnętrze pasy będą utrzymane w zbliżonej tonacji,
 • im jaśniej, tym lepiej - zamontuj większą ilość źródeł światła i podświetl wszelkiego rodzaju wnęki,
 • wybierając meble postaw na lustrzane powierzchnie frontów szafek, przepuszczające światło szklane półki oraz inne materiały rozpraszające światło,
 • utrzymuj porządek i eksponuj tylko te rzeczy, które mają charakter dekoracyjny.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: LEDaTEC

Podobne artykuły
Ponadczasowa łazienka, czyli jak stworzyć przestrzeń, która zawsze będzie modna

meble i akcesoria

Ponadczasowa łazienka, czyli jak stworzyć przestrzeń,...

Trendy mają to do siebie, że bardzo szybko się zmieniają. Również te wnętrzarskie cechują się dużą... więcej...

Wygodna łazienka

meble i akcesoria

Wygodna łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym powinniśmy się czuć komfortowo i bezpiecznie. Dlatego też wybierając... więcej...

Meble łazienkowe na wysoki połysk

meble i akcesoria

Meble łazienkowe na wysoki połysk

Oglądając aranżacje nowoczesnych łazienek, nie trudno zauważyć, że trendem, który obecnie dominuje w wystroju... więcej...