Armatura Kraków - baterie, panele, natryski

Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd

data aktualizacji: 11-04-2019, 08:26 – artykuł promocyjny

Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd

Wysokie ceny wody oraz świadomość o ograniczonych jej zasobach, sprawiają, że producenci armatury łazienkowej i kuchennej przykładają dużo uwagi, by wyposażyć swoje produkty w mechanizmy i komponenty, czyniące je bardziej ekologicznymi i ekonomicznymi. Zakup nowoczesnej baterii, np. z eko-przyciskiem, perlatorem lub też sterowanych fotokomórką pozwoli nam oszczędzać wodę w swoich domach, nie tracąc nic z komfortu codziennej higieny.

 

Po czym poznajemy, że dana bateria jest ekologiczna

Każda bateria posiada określoną klasę ekologiczną, która informuje nas o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem wody, oznaczone są literką „Z”. Taki kran zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Literką "Z" oznaczone mogą być jedynie  baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.
 

Klasa armatury Przepływ wody w l/s
Z ≤ 15l/s
A ≤ 25l/s
S ≤ 33l/s
B ≤ 42l/s
C ≤ 50l/s
D ≤ 63l/s

 


Ekologiczne baterie do łazienki - propozycje

Wybierając baterię umywalkową, pamiętać musimy o tym, że niski przepływ wody jest w tym przypadku wskazany i dlatego zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”.

Eko baterie do łazienki

fot.: Ferro Cassino VerdeLine Plus                    

Wybierając baterie do łazienki należy pamiętać, że powinniśmy zrezygnować z zakupu baterii z dwoma kurkami, gdyż są nieekonomiczne. Manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiadającej nam temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie. Bateria jednouchwytowa mieszakowa jest znacznie oszczędniejszym rozwiązaniem, w którym po jednorazowym uruchomieniu dźwigni wypływa woda o preferowanej przez nas temperaturze. Wewnętrzny mechanizm baterii miesza bowiem ciepłą i zimną wodę. Bateria z oddzielnymi kurkami do wody ciepłej i zimnej zużywa 42 litry na minutę, jednouchywtowa tylko 12 l/min.

aerator Deante

fot.: Deante - aerator START/STOP

Ekologiczne baterie powinny ponadto posiadać perlator (aerator), czyli specjalną siatkę o drobnych oczkach na końcu wylewki, która napowietrza strumień wypływającej wody, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia. Montaż aeratora nie wpływa na komfort korzystania z armatury.

Cersanit - bateria umywalkowa z kolekcji Mille Black

fot. Cersanit - bateria umywalkowa Cersanit Mille Black wyposażona w perlator Cersanit Water Save, który ogranicza wypływ wody do maksymalnie 6l/min. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet do 50% zużywanej w umywalce wody

fot.: Ferro - seria baterii Veneto VerdeLine z certyfikatem EU Ecolabel – najważniejszym europejskim wyróżnieniem z zakresu ekologii


Bateria, która umożliwi nam zmniejszyć zużycie wody powinna posiadać dwustopniową głowicę, dzięki której otwarcie dźwigni baterii odbywa się w dwóch etapach - za pomocą jednego generujemy średni strumień wody, a w przypadku dwóch - strumień wysoki. Mechanizm ten sprawia, że wykorzystujemy tylko strumień, którego naprawdę potrzebujemy. 

Invena Merida EXEInvena Merida EXE

fot.: Invena - bateria umywalkowa Merida Exe z aeratorem oszczędzającym wodę do 50%, silikonowym - Neoperl, anti-calc

Innym rozwiązaniem, który ma zasadniczy wpływ na ilość wody zużywanej przez baterię, jest elektroniczny sensor, służący do sterowania wypływem wody z kranu. Woda płynie w niej tylko wtedy, gdy przysuniemy ręce do kranu. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Inteligentne baterie sterowane fotokomórką to idealne rozwiązanie do łazienek, z których korzystają dzieci - automatyczne odcięcie strumienia sprawia, że dzieci nie wylewają wody bez potrzeby.

bateria stojąca na fotokomórkę SkalaSkala - bateria bezdotykowa stojąca SLU27Grupa Armatura - bateria bezdotykowa SambaGrupa Armatura - bateria bezdotykowa Twist

              fot.: Skala                                              fot.: Grupa Armatura 

Deante - bateria sensorowa

fot.: Deante - bateria sensorowa

Ekologiczny poziom zużycia wody przez baterię jest możliwy także dzięki wyposażeniu jej w ogranicznik przepływu wody, pozwalający nam na regulację siły strumienia wody bez względu na jej temperaturę. W trosce o ekologię, producenci armatury, wyposażają coraz częściej swoje produkty w ogranicznik temperatury wody - mechanizm regulacji ustawień specjalnego pierścienia na głowicy baterii, pozwala zmieniać proporcje wody gorącej i zimnej, a tym samym obniżyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z baterii.

Cersanit Thermo-Block

fot.: Cersanit Thermo-Block

Z uwagi na to, że na codzienną kąpiel i mycie żużywamy znaczną ilość wody (35% całkowitego zużycia wody w domu) oraz energii do jej podgrzania (10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni), powinniśmy zdecydować się na montaż ekologicznej baterii natryskowej oraz wannowej. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo. Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody.

Istnieje powszechnie znana teza, iż prysznic jest znacznie bardziej ekologiczny niż kąpiel w wannie. Podczas szybkiego prysznica zużywamy mniej wody.

Kludi Push

fot.: KLUDI PUSH to wyjątkowo prosty i praktyczny pomysł znajdujący zastosowanie w natryskach i wannach. Ergonomiczne przyciski włączają i wyłączają strumień wody, a termostat pozwala na łatwy wybór temperatury. Podczas instalacji przyciski mogą zostać ustawione zgodnie z życzeniem klienta i przystosowane do jednoczesnego użycia rączki natryskowej i głowicy górnej. Produkty KLUDI PUSH dostępne są w wersji z okrągłą i kwadratową rozetą.

Ekologiczny prysznic jest możliwy dzięki umieszczeniu w rączce natrysku specjalnego ogranicznika przepływu wody. Możemy ograniczyć jej zużycie nawet o 50%.

KLUDI A-QA

fot.: Głowice natrysku KLUDI A-QA ECO gwarantują oszczędność wody podczas korzystania z natrysku przy zachowaniu komfortu kąpieli. Wypływający z nich strumień jest szeroki i delikatny. Rączka KLUDI A-QAb to produkt przyjazny dla środowiska. Posiada uruchamianą przełącznikiem funkcję ECO, dzięki której zużywa o ok. 50% mniej wody, czyli zaledwie 9 l/min.

Zakup baterii z sygnalizacją świetlną LED daje nam możliwość kontrolowania czasu codziennych pryszniców. Kolorowe światło diody umieszczonej na baterii informuje nas ile powinien trwać ekologiczny prysznic: barwa zielona - prysznic eko, natomiast kolor czerwony oznacza, że zużylliśmy już zbyt dużo wody i pora już skończyć kąpiel.

Bateria wannowa może posiadać inteligentne rozwiązanie automatycznego napełniania wanny. Przykładem takie baterii jest Oras Eterna, dzięki której użytkownik samodzielnie może zaprogramować mechanizm napełniania wody do poziomu jaki preferuje. Przy kolejnych użyciach bateria już sama będzie wiedzieć, kiedy ma zamknąć strumień automatycznie. Wyeliminowane zostaje zatem ryzyko przelania się wody.  

Oras - bateria Oras Eterna - sama przygotowuje kąpiel

fot.: bateria wannowo-natryskowa Oras Eterna

Jeśli zaś posiadamy baterię, która funkcjonuje w prawidłowy sposób i nie chcemy jej wymieniać na nową, wystarczy, że dokupimy akcesoria z mechanizmem pozwalającym na oszczędność wody i skomponujemy w ten sposób ekologiczny zestaw. Przykładem takiego rozwiązania jest rączka natryskowa Oras Natura, którą wystarczy połączyć z wężem, i ekologiczny prysznic jest gotowy do użycia. Rączka posiada w centralnym punkcie głowicy natryskowej specjalny eko-przyscisk, po uruchomieniu którego woda natychmiast zaczyna płynąć delikatniejszym strumieniem.

Oras - rączka Oras Natura

fot.: Oras Natura

Rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości wody zużywanej podczas codziennej kąpieli jest bateria termostatyczna, która umożliwia ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody. Pozwala to skrócić czas ustawiania odpowiedniej temperatury wody. Ponadto bateria termostatyczna utrzymuje temperaturę wody na niezmienionym poziomie bez względu na wahania ciśnienia.

Deante - Deszczownia z baterią termostatyczną CubicDeante - Panel natryskowy z baterią termostatyczną CubicDeante -podtynkowa bateria termostatyczna Multibox Deante

fot.: Deante - deszczownia, panel natryskowy Cubic z baterią termostatyczną oraz podtynkowa bateria termostatyczna Multibox

Armatura Kraków - bateria termostatyczna wannowaKuchinox - bateria termostatyczna wannowa

fot. Grupa Armatura - bateria termostatyczna      fot. Kuchinox - bateria termostatyczna
                           wannowa                                                wannowa    

Deante - bateria termostatyczna wannowa BegoniaDeante - bateria termostatyczna natryskowa Begonia

fot.: Deante - bateria termostatyczna wannowa i natryskowa Begonia

Kludi ObjektaKLUDI Balnce

fot.: KLUDI Armaturen ma w ofercie niezwykle bogaty wybór baterii termostatycznych ściennych i podtynkowych, które pozwalają oszczędniej gospodarować wodą i energią. Ich podstawową zaletą jest możliwość ustawienia temperatury wody i utrzymania jej na żądanym poziomie. Czas reakcji na zmianę temperatury wody w sieci wynosi ok. 0,4 sekundy, zaś zakres regulacji temperatury obejmuje od 15 do 60° C. Uchwyt regulacji temperatury wyposażony jest w blokadę przy 38° C (w niektórych modelach przy 40° C), a przekroczenie tej temperatury jest możliwe dopiero po wciśnięciu przycisku blokady. Większość termostatów ściennych wyposażona jest również w 50% ogranicznik zużycia wody

Baterie łazienkowe mogą także posiadać blokadę wypływu gorącej wody. Głowica baterii wyposażona jest w specjalny regulator. Baterie Cersanit z segmentu DESIGN wyposażone są w głowicę z mechanizmem Thermo-Block, który pozwala ograniczyć temperaturę wypływającej wody, co zapo­biega poparzeniom i zmniejsza poziom zużycia energii.


Kierując się powyższymi poradami, wybierzemy baterie, które przyniosą korzyści nie tylko dla naszej kieszeni, ale również będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Kupując kran do łazienki, należy pamiętać, aby czytać dokładnie parametry baterii zawarte na opakowaniach lub etykietach technicznych armatury.

 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Deante, Ferro, Grupa Armatura, Kuchinox, Oras, Skala, Cersanit, KLUDI Armaturen, Invena
Podobne artykuły
Klasyczna „mała czarna” … bateria łazienkowa!

armatura łazienkowa

Klasyczna „mała czarna” … bateria...

Niemal każdy w szafie znajdzie tzw. klasyczną „małą czarną”. Panowie z całą pewnością jej nie noszą,... więcej...

Baterie do klasycznych i eleganckich łazienek

armatura łazienkowa

Baterie do klasycznych i eleganckich łazienek

Na rynku baterii łazienkowych niedawno premierę miały baterie włoskiej, renomowanej firmy, Effepi, nawiązujące... więcej...

Estetyczna i funkcjonalna łazienka w obiektach użyteczności publicznej

armatura łazienkowa

Estetyczna i funkcjonalna łazienka w obiektach...

Z łazienek w budynkach takich jak centra handlowe, szkoły, urzędy czy szpitale korzysta codziennie ogromna liczba... więcej...