Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd
artykuł promocyjny
Wysokie ceny wody oraz świadomość o ograniczonych jej zasobach, sprawiają, że producenci armatury łazienkowej i kuchennej przykładają dużo uwagi, by wyposażyć swoje produkty w mechanizmy i komponenty, czyniące je bardziej ekologicznymi i ekonomicznymi. Zakup nowoczesnej baterii, np. z eko-przyciskiem, perlatorem lub też sterowanych fotokomórką pozwoli nam oszczędzać wodę w swoich domach, nie tracąc nic z komfortu codziennej higieny.

fot.: Ferro - bateria umywalkowa stojąca nablatowa Vitto Black Verdeline
Po czym poznajemy, że dana bateria jest ekologiczna
Każda bateria posiada określoną klasę ekologiczną, która informuje nas o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem wody, oznaczone są literką „Z”. Taki kran zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Literką "Z" oznaczone mogą być jedynie baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.
Klasa armatury | Przepływ wody w l/s |
Z | ≤ 0,15l/s |
A | ≤ 0,25l/s |
S | ≤ 0,33l/s |
B | ≤ 0,42l/s |
C | ≤ 0,50l/s |
D | ≤ 0,63l/s |
Ekologiczne baterie do łazienki - propozycje
Wybierając baterię umywalkową, pamiętać musimy o tym, że niski przepływ wody jest w tym przypadku wskazany i dlatego zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”.
fot.: Ferro - do płytek przymocowana jest chromowana bateria natryskowa ścienna Alba VerdeLine wraz z Amigo VerdeLine - zestawem natryskowym z deszczownią z funkcją Air-In System napowietrzania strumienia.
Wybierając baterie do łazienki należy pamiętać, że powinniśmy zrezygnować z zakupu baterii z dwoma kurkami, gdyż są nieekonomiczne. Manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiadającej nam temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie. Bateria jednouchwytowa mieszakowa jest znacznie oszczędniejszym rozwiązaniem, w którym po jednorazowym uruchomieniu dźwigni wypływa woda o preferowanej przez nas temperaturze. Wewnętrzny mechanizm baterii miesza bowiem ciepłą i zimną wodę. Bateria z oddzielnymi kurkami do wody ciepłej i zimnej zużywa 42 litry na minutę, jednouchywtowa tylko 12 l/min.
fot.: Deante - aerator START/STOP
Ekologiczne baterie powinny ponadto posiadać perlator (aerator), czyli specjalną siatkę o drobnych oczkach na końcu wylewki, która napowietrza strumień wypływającej wody, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia. Montaż aeratora nie wpływa na komfort korzystania z armatury.
fot.: KFA - baterie łazienkowe z serii Eco Friendly
fot.: Invena - silikonowy perlator Neoperl oszczędza wodę i zapewnia łatwość czyszczenia
Bateria, która umożliwi nam zmniejszyć zużycie wody powinna posiadać dwustopniową głowicę, dzięki której otwarcie dźwigni baterii odbywa się w dwóch etapach - za pomocą jednego generujemy średni strumień wody, a w przypadku dwóch - strumień wysoki. Mechanizm ten sprawia, że wykorzystujemy tylko strumień, którego naprawdę potrzebujemy.
fot.: Invena - bateria umywalkowa Merida Exe z aeratorem oszczędzającym wodę do 50%, silikonowym - Neoperl, anti-calc
Innym rozwiązaniem, który ma zasadniczy wpływ na ilość wody zużywanej przez baterię, jest elektroniczny sensor, służący do sterowania wypływem wody z kranu. Woda płynie w niej tylko wtedy, gdy przysuniemy ręce do kranu. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Inteligentne baterie sterowane fotokomórką to idealne rozwiązanie do łazienek, z których korzystają dzieci - automatyczne odcięcie strumienia sprawia, że dzieci nie wylewają wody bez potrzeby.
fot.: Skala fot.: KFA
fot.: Deante - bateria sensorowa
fot.: Kludi seria Balance E - armatura elektroniczna - obsługa bezdotykowa, optymalne wykorzystanie energii i wody
Ekologiczny poziom zużycia wody przez baterię jest możliwy także dzięki wyposażeniu jej w ogranicznik przepływu wody, pozwalający nam na regulację siły strumienia wody bez względu na jej temperaturę. W trosce o ekologię, producenci armatury, wyposażają coraz częściej swoje produkty w ogranicznik temperatury wody - mechanizm regulacji ustawień specjalnego pierścienia na głowicy baterii, pozwala zmieniać proporcje wody gorącej i zimnej, a tym samym obniżyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z baterii.
Z uwagi na to, że na codzienną kąpiel i mycie żużywamy znaczną ilość wody (35% całkowitego zużycia wody w domu) oraz energii do jej podgrzania (10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni), powinniśmy zdecydować się na montaż ekologicznej baterii natryskowej oraz wannowej. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo. Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody.
-
Istnieje powszechnie znana teza, iż prysznic jest znacznie bardziej ekologiczny niż kąpiel w wannie. Podczas szybkiego prysznica zużywamy mniej wody.
- Ekologiczny prysznic jest możliwy dzięki umieszczeniu w rączce natrysku specjalnego ogranicznika przepływu wody. Możemy ograniczyć jej zużycie nawet o 50%.
Zakup baterii z sygnalizacją świetlną LED daje nam możliwość kontrolowania czasu codziennych pryszniców. Kolorowe światło diody umieszczonej na baterii informuje nas ile powinien trwać ekologiczny prysznic: barwa zielona - prysznic eko, natomiast kolor czerwony oznacza, że zużylliśmy już zbyt dużo wody i pora już skończyć kąpiel.
Bateria wannowa może posiadać inteligentne rozwiązanie automatycznego napełniania wanny. Przykładem takie baterii jest Oras Eterna, dzięki której użytkownik samodzielnie może zaprogramować mechanizm napełniania wody do poziomu jaki preferuje. Przy kolejnych użyciach bateria już sama będzie wiedzieć, kiedy ma zamknąć strumień automatycznie. Wyeliminowane zostaje zatem ryzyko przelania się wody.
Jeśli zaś posiadamy baterię, która funkcjonuje w prawidłowy sposób i nie chcemy jej wymieniać na nową, wystarczy, że dokupimy akcesoria z mechanizmem pozwalającym na oszczędność wody i skomponujemy w ten sposób ekologiczny zestaw. Przykładem takiego rozwiązania jest rączka natryskowa, którą wystarczy połączyć z wężem, i ekologiczny prysznic jest gotowy do użycia. Rączka posiada w centralnym punkcie głowicy natryskowej specjalny eko-przyscisk, po uruchomieniu którego woda natychmiast zaczyna płynąć delikatniejszym strumieniem.
Rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości wody zużywanej podczas codziennej kąpieli jest bateria termostatyczna, która umożliwia ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody. Pozwala to skrócić czas ustawiania odpowiedniej temperatury wody. Ponadto bateria termostatyczna utrzymuje temperaturę wody na niezmienionym poziomie bez względu na wahania ciśnienia.
fot.: Deante - deszczownia, panel natryskowy Cubic z baterią termostatyczną oraz podtynkowa bateria termostatyczna Multibox
fot. KFA - bateria termostatyczna fot. Kuchinox - bateria termostatyczna
wannowa wannowa
fot.: Deante - bateria termostatyczna wannowa i natryskowa Begonia
fot.: Laveo - bateria Termico fot.: Diamond - bateria Barbados Modern
Baterie łazienkowe mogą także posiadać blokadę wypływu gorącej wody. Głowica baterii wyposażona jest w specjalny regulator. Baterie Cersanit z segmentu DESIGN wyposażone są w głowicę z mechanizmem Thermo-Block, który pozwala ograniczyć temperaturę wypływającej wody, co zapobiega poparzeniom i zmniejsza poziom zużycia energii.
Kierując się powyższymi poradami, wybierzemy baterie, które przyniosą korzyści nie tylko dla naszej kieszeni, ale również będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Kupując kran do łazienki, należy pamiętać, aby czytać dokładnie parametry baterii zawarte na opakowaniach lub etykietach technicznych armatury.
Zobacz koniecznie:
Zdjęcia: Coram, Deante, Kludi, Ferro, Armatura Kraków, Kuchinox, Skala, Invena, Laveo




- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
trendy w łazience
Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki |
![]() |
armatura łazienkowa
Jak wybrać wannę akrylową? |
![]() |
armatura łazienkowa
Baterie w stylu loftowym |
![]() |
armatura łazienkowa
Prysznic w nowoczesnej odsłonie |
![]() |
armatura łazienkowa
Stwórz salon kąpielowy |