Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Armatura Kraków - baterie, panele, natryski

Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd

artykuł promocyjny

Wysokie ceny wody oraz świadomość o ograniczonych jej zasobach, sprawiają, że producenci armatury łazienkowej i kuchennej przykładają dużo uwagi, by wyposażyć swoje produkty w mechanizmy i komponenty, czyniące je bardziej ekologicznymi i ekonomicznymi. Zakup nowoczesnej baterii, np. z eko-przyciskiem, perlatorem lub też sterowanych fotokomórką pozwoli nam oszczędzać wodę w swoich domach, nie tracąc nic z komfortu codziennej higieny.

Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd

fot.: Ferro - bateria umywalkowa stojąca nablatowa Vitto Black Verdeline

 

Po czym poznajemy, że dana bateria jest ekologiczna

Każda bateria posiada określoną klasę ekologiczną, która informuje nas o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem wody, oznaczone są literką „Z”. Taki kran zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Literką "Z" oznaczone mogą być jedynie  baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.
 

Klasa armatury Przepływ wody w l/s
Z ≤ 0,15l/s
A ≤ 0,25l/s
S ≤ 0,33l/s
B ≤ 0,42l/s
C ≤ 0,50l/s
D ≤ 0,63l/s

 


Ekologiczne baterie do łazienki - propozycje

Wybierając baterię umywalkową, pamiętać musimy o tym, że niski przepływ wody jest w tym przypadku wskazany i dlatego zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”.

Chromowana bateria natryskowa ścienna Alba VerdeLine wraz z Amigo VerdeLine

fot.: Ferro - do płytek przymocowana jest chromowana bateria natryskowa ścienna Alba VerdeLine wraz z Amigo VerdeLine - zestawem natryskowym z deszczownią z funkcją Air-In System napowietrzania strumienia.              

Wybierając baterie do łazienki należy pamiętać, że powinniśmy zrezygnować z zakupu baterii z dwoma kurkami, gdyż są nieekonomiczne. Manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiadającej nam temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie. Bateria jednouchwytowa mieszakowa jest znacznie oszczędniejszym rozwiązaniem, w którym po jednorazowym uruchomieniu dźwigni wypływa woda o preferowanej przez nas temperaturze. Wewnętrzny mechanizm baterii miesza bowiem ciepłą i zimną wodę. Bateria z oddzielnymi kurkami do wody ciepłej i zimnej zużywa 42 litry na minutę, jednouchywtowa tylko 12 l/min.

aerator Deante

fot.: Deante - aerator START/STOP

Ekologiczne baterie powinny ponadto posiadać perlator (aerator), czyli specjalną siatkę o drobnych oczkach na końcu wylewki, która napowietrza strumień wypływającej wody, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia. Montaż aeratora nie wpływa na komfort korzystania z armatury.

fot.: KFA - baterie łazienkowe z serii Eco Friendly

fot.: Invena - silikonowy perlator Neoperl oszczędza wodę i zapewnia łatwość czyszczenia


Bateria, która umożliwi nam zmniejszyć zużycie wody powinna posiadać dwustopniową głowicę, dzięki której otwarcie dźwigni baterii odbywa się w dwóch etapach - za pomocą jednego generujemy średni strumień wody, a w przypadku dwóch - strumień wysoki. Mechanizm ten sprawia, że wykorzystujemy tylko strumień, którego naprawdę potrzebujemy. 

Invena Merida EXEInvena Merida EXE

fot.: Invena - bateria umywalkowa Merida Exe z aeratorem oszczędzającym wodę do 50%, silikonowym - Neoperl, anti-calc

Innym rozwiązaniem, który ma zasadniczy wpływ na ilość wody zużywanej przez baterię, jest elektroniczny sensor, służący do sterowania wypływem wody z kranu. Woda płynie w niej tylko wtedy, gdy przysuniemy ręce do kranu. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Inteligentne baterie sterowane fotokomórką to idealne rozwiązanie do łazienek, z których korzystają dzieci - automatyczne odcięcie strumienia sprawia, że dzieci nie wylewają wody bez potrzeby.

bateria stojąca na fotokomórkę SkalaSkala - bateria bezdotykowa stojąca SLU27Grupa Armatura - bateria bezdotykowa SambaGrupa Armatura - bateria bezdotykowa Twist

              fot.: Skala                                              fot.: KFA

Deante - bateria sensorowa

fot.: Deante - bateria sensorowa

Armatura elektroniczna

fot.: Kludi seria Balance E - armatura elektroniczna - obsługa bezdotykowa, optymalne wykorzystanie energii i wody


Ekologiczny poziom zużycia wody przez baterię jest możliwy także dzięki wyposażeniu jej w ogranicznik przepływu wody, pozwalający nam na regulację siły strumienia wody bez względu na jej temperaturę. W trosce o ekologię, producenci armatury, wyposażają coraz częściej swoje produkty w ogranicznik temperatury wody - mechanizm regulacji ustawień specjalnego pierścienia na głowicy baterii, pozwala zmieniać proporcje wody gorącej i zimnej, a tym samym obniżyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z baterii.

Z uwagi na to, że na codzienną kąpiel i mycie żużywamy znaczną ilość wody (35% całkowitego zużycia wody w domu) oraz energii do jej podgrzania (10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni), powinniśmy zdecydować się na montaż ekologicznej baterii natryskowej oraz wannowej. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo. Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody.

  • Istnieje powszechnie znana teza, iż prysznic jest znacznie bardziej ekologiczny niż kąpiel w wannie. Podczas szybkiego prysznica zużywamy mniej wody.
     
  • Ekologiczny prysznic jest możliwy dzięki umieszczeniu w rączce natrysku specjalnego ogranicznika przepływu wody. Możemy ograniczyć jej zużycie nawet o 50%.

 

Zakup baterii z sygnalizacją świetlną LED daje nam możliwość kontrolowania czasu codziennych pryszniców. Kolorowe światło diody umieszczonej na baterii informuje nas ile powinien trwać ekologiczny prysznic: barwa zielona - prysznic eko, natomiast kolor czerwony oznacza, że zużylliśmy już zbyt dużo wody i pora już skończyć kąpiel.

Bateria wannowa może posiadać inteligentne rozwiązanie automatycznego napełniania wanny. Przykładem takie baterii jest Oras Eterna, dzięki której użytkownik samodzielnie może zaprogramować mechanizm napełniania wody do poziomu jaki preferuje. Przy kolejnych użyciach bateria już sama będzie wiedzieć, kiedy ma zamknąć strumień automatycznie. Wyeliminowane zostaje zatem ryzyko przelania się wody.  

Jeśli zaś posiadamy baterię, która funkcjonuje w prawidłowy sposób i nie chcemy jej wymieniać na nową, wystarczy, że dokupimy akcesoria z mechanizmem pozwalającym na oszczędność wody i skomponujemy w ten sposób ekologiczny zestaw. Przykładem takiego rozwiązania jest rączka natryskowa, którą wystarczy połączyć z wężem, i ekologiczny prysznic jest gotowy do użycia. Rączka posiada w centralnym punkcie głowicy natryskowej specjalny eko-przyscisk, po uruchomieniu którego woda natychmiast zaczyna płynąć delikatniejszym strumieniem.

Rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości wody zużywanej podczas codziennej kąpieli jest bateria termostatyczna, która umożliwia ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody. Pozwala to skrócić czas ustawiania odpowiedniej temperatury wody. Ponadto bateria termostatyczna utrzymuje temperaturę wody na niezmienionym poziomie bez względu na wahania ciśnienia.

Deante - Deszczownia z baterią termostatyczną CubicDeante - Panel natryskowy z baterią termostatyczną CubicDeante -podtynkowa bateria termostatyczna Multibox Deante

fot.: Deante - deszczownia, panel natryskowy Cubic z baterią termostatyczną oraz podtynkowa bateria termostatyczna Multibox

Armatura Kraków - bateria termostatyczna wannowaKuchinox - bateria termostatyczna wannowa

fot. KFA - bateria termostatyczna      fot. Kuchinox - bateria termostatyczna
                           wannowa                                                wannowa    

Deante - bateria termostatyczna wannowa BegoniaDeante - bateria termostatyczna natryskowa Begonia

fot.: Deante - bateria termostatyczna wannowa i natryskowa Begonia

Termico

               fot.: Laveo - bateria Termico                        fot.: Diamond - bateria Barbados Modern

Baterie łazienkowe mogą także posiadać blokadę wypływu gorącej wody. Głowica baterii wyposażona jest w specjalny regulator. Baterie Cersanit z segmentu DESIGN wyposażone są w głowicę z mechanizmem Thermo-Block, który pozwala ograniczyć temperaturę wypływającej wody, co zapo­biega poparzeniom i zmniejsza poziom zużycia energii.


Kierując się powyższymi poradami, wybierzemy baterie, które przyniosą korzyści nie tylko dla naszej kieszeni, ale również będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Kupując kran do łazienki, należy pamiętać, aby czytać dokładnie parametry baterii zawarte na opakowaniach lub etykietach technicznych armatury.

 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Deante, Kludi, Ferro, Armatura Kraków, Kuchinox, Skala, Invena, LaveoPolecamy
Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki trendy w łazience

Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki

 
Alanis - armatura łazienkowa marki Kuchinox armatura łazienkowa

Armatura dla wymagających - Alanis

 
Baterie w stylu loftowym armatura łazienkowa

Baterie w stylu loftowym

 
Prysznic w nowoczesnej odsłonie armatura łazienkowa

Prysznic w nowoczesnej odsłonie

 
Partnerzy

Polysan   Sapho

    Grupa Armatura     Riho      

Invena       logo Besco


Ferro       BISK


      Werit   Diamond


Cerramed   Sfa

Luxum
 Cristalstone

 Laveo      logo Kuchinox
AKCJUM

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram