Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron besco

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

artykuł promocyjny

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

W wielu łazienkach znjaduje się gazowy piecyk. Nie jest to element ozdobny, dlatego mnóstwo osób zastanawia się jak zamaskować tą część instalacji. Decydując się na ten krok musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • oprócz estetyki bardzo ważne jest bezpieczne postępowanie uwzględniające zasady działanie takiego piecyka
  • wszelkie przeróbki związane ze zmianą lokalizacji piecyka wymagają opracowania dokumentacji budowlanej oraz uzyskania pozwolenia na ingerencję w instalację gazową (wydawana w wydziale architektury właściwego nam urzędu miasta lub starostwa). Takie prace należy powierzyć uprawnionemu fachowcowi.
     

Wymagania odnośnie warunków użytkowania pomieszczeń z instalacją opartą na urządzeniach gazowych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na tej podstawie stwierdza się, że:

  • kotły gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m (nowe budownictwo) lub nie niższych niż 1,9 m (w domach już istniejących)
  • kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń gazowych pobierających powietrze do spalania z tego samego pomieszczenia i nie mniejsza niż 6,3 m3 dla pomieszczenia z zamkniętą komorą spalania
  • w pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego pobytu ludzi na 4,65 kW mocy cieplnej urządzenia gazowego należy uwzględnić minimum 1 m3 kubatury pomieszczenia.
     

 

Obudowa szafkowa

Jeśli zechcemy nasz piecyk schować za zabudową koniecznie najpierw trzeba sprawdzić, czy jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Tego typu wyposażenie umożliwia obudowanie piecyka ze wszystkich stron frontowych, pozostawiając wolną przestrzeń od dołu i góry. Taki układ pozwoli na swobodny przepływ powietrza. W przypadku, kiedy chcemy całkowicie zabudować piecyk musimy wykonać odpowiednie szczeliny wentylacyjne na różnych płaszczyznach, tak by mogła zachodzić wymiana powietrza. Równie ważne jest by zapewnić komfortowy dostęp do urządzenia za pomocą drzwiczek, które mogą mieć różną formę (drewno, lustro, żaluzje).

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Miejsce na piecyk


Naturalną lokalizacją piecyka jest wnęka, w której urządzenie samoistnie się schowa. Taką przestrzeń można łatwo wygospodarować na przykład nad zabudową stelażu podtynkowego lub nad pralką. Taka kombinacja rozbudowana w pionie pozwoli na maksymalne wykorzystanie powierzchni w łazience.

Kocioł gazowy w łazienceKocioł kondensacyjny Viessmann Vitodens serii 200

fot.: Junkers - kocioł gazowy we wnęce                                     fot.: Viessmann


Zobacz inne porady w dziale porady łazienkowe


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Junkers, ViessmannPolecamy
konglomerat technistone w łazience trendy w łazience

Konglomerat, ceramika czy kamień naturalny?

 
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 
Partnerzy

Magma      logo knauf

 Imers       SHARP

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVentlogo Coram

logo Kuchinox    Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram