patron besco

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

data aktualizacji: 14-10-2016, 08:09 – artykuł promocyjny

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

W wielu łazienkach znjaduje się gazowy piecyk. Nie jest to element ozdobny, dlatego mnóstwo osób zastanawia się jak zamaskować tą część instalacji. Decydując się na ten krok musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • oprócz estetyki bardzo ważne jest bezpieczne postępowanie uwzględniające zasady działanie takiego piecyka
  • wszelkie przeróbki związane ze zmianą lokalizacji piecyka wymagają opracowania dokumentacji budowlanej oraz uzyskania pozwolenia na ingerencję w instalację gazową (wydawana w wydziale architektury właściwego nam urzędu miasta lub starostwa). Takie prace należy powierzyć uprawnionemu fachowcowi.
     

Wymagania odnośnie warunków użytkowania pomieszczeń z instalacją opartą na urządzeniach gazowych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na tej podstawie stwierdza się, że:

  • kotły gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m (nowe budownictwo) lub nie niższych niż 1,9 m (w domach już istniejących)
  • kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń gazowych pobierających powietrze do spalania z tego samego pomieszczenia i nie mniejsza niż 6,3 m3 dla pomieszczenia z zamkniętą komorą spalania
  • w pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego pobytu ludzi na 4,65 kW mocy cieplnej urządzenia gazowego należy uwzględnić minimum 1 m3 kubatury pomieszczenia.
     

 

Obudowa szafkowa

Jeśli zechcemy nasz piecyk schować za zabudową koniecznie najpierw trzeba sprawdzić, czy jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Tego typu wyposażenie umożliwia obudowanie piecyka ze wszystkich stron frontowych, pozostawiając wolną przestrzeń od dołu i góry. Taki układ pozwoli na swobodny przepływ powietrza. W przypadku, kiedy chcemy całkowicie zabudować piecyk musimy wykonać odpowiednie szczeliny wentylacyjne na różnych płaszczyznach, tak by mogła zachodzić wymiana powietrza. Równie ważne jest by zapewnić komfortowy dostęp do urządzenia za pomocą drzwiczek, które mogą mieć różną formę (drewno, lustro, żaluzje).

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Miejsce na piecyk


Naturalną lokalizacją piecyka jest wnęka, w której urządzenie samoistnie się schowa. Taką przestrzeń można łatwo wygospodarować na przykład nad zabudową stelażu podtynkowego lub nad pralką. Taka kombinacja rozbudowana w pionie pozwoli na maksymalne wykorzystanie powierzchni w łazience.

Kocioł gazowy w łazienceKocioł kondensacyjny Viessmann Vitodens serii 200

fot.: Junkers - kocioł gazowy we wnęce                                     fot.: Viessmann


Zobacz inne porady w dziale porady łazienkowe


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Junkers, Viessmann

Podobne artykuły
Malowanie krok po kroku

porady

Malowanie krok po kroku

Malowanie pomieszczeń nie jest skomplikowaną czynnością, wystarczy przestrzegać kilku naczelnych zasad. Profesjonalne... więcej...

Deszczownica czy słuchawka

porady

Deszczownica czy słuchawka

Od dawna wiadomo, iż woda ma właściwości zdrowotne, relaksujące i uspokajające, a do tego dba również... więcej...

Czyszczenie płytek gresowych

porady

Czyszczenie płytek gresowych

Wszystkie typy nawierzchni wymagają regularnej pielęgnacji i czyszczenia by nie wnikały w niego trwałe zabrudzenia... więcej...