Nowoczesne grzejniki do łazienki - przegląd
artykuł promocyjny
W wyposażeniu każdej łazienki nie może zabraknąć również grzejnika. Modele łazienkowe, nazywane drabinkami muszą być funkcjonalne, ale również powinny komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia. Współczesne wzornictwo dostarcza wielu ciekawych form, które często nie przypominają zwykłego elementu grzewczego, a ciekawą dekorację. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika

fot.: Jaga
Moc grzejnika
Dobierając grzejnik do danego pomieszczenia należy uwzględnić jego mocy, czyli zdolność do oddawania ciepła. Wartość ta podawana jest w watach i można ją znaleźć na etykiecie energetycznej dołączonej do każdego produktu. Moc grzejnika musi odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia lub je przewyższać. Dla łazienek jest to przedział między 100 - 150 W na każdy m2. Wartość ta jest uzależniona od lokalizacji pomieszczenia, rodzaju izolacji ścian zewnętrznych, ilości okien. Równie ważne są umiejscowienie grzejnika i stopień jego zasłonięcia. Zaleca się by grzejniki montować na ścianie zewnętrznej pod oknem i nie stosować żadnych zasłonięć ani obudowy. Montaż wiąże się dodatkowo z wyborem sposobu podłączenia - podłączenie boczne, dolne lub krzyżowe.
Tabela - Ogólne zasady doboru mocy grzejnika do powierzchni i rodzaju pomieszczenia
Typ pomieszczenia |
Oczekiwana temperatura |
Zapotrzebowanie cieplne |
Specyfikacja |
łazienka | 24 °C | 100 -120 W/m2 | brak okien i ścian zewnętrznych |
130 -150 W/m2 | jedno okno lub jedna ściana zewnętrzna | ||
pokój dzienny kuchnia przedpokój |
20 °C | 100 -120 W/m2 | nie więcej niz jedno okno lub jedna ściana zewnętrzna |
100 -120 W/m2 | więcej niz jedno okno lub jedna ściana zewnętrzna |
Źródło: Dagat
Jakość i forma
Grzejniki mogą przybierać przeróżne kształty idealnie dopasowujące się do wnętrza. Od klasycznych drabinek, przez szeroką gamę zestawień symetrycznych i asymetrycznych, po grzejniki w kształcie łuku, zestawione pod kątem, czy ścięte pod ściany ze skosami.
fot.: Yeti.pl - grzejniki łazienkowe Terma
fot.: BREM - dekoracyjne grzejniki łazienkowe
W kategorii kształtów nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Projektanci potrafią wykorzystać konstrukcję grzejnika jako ścianę działową o delikatnym ażurowym przepierzeniu, a także ukryć za lustrem zwiększając jego funkcjonalność.
fot:. Instal-Projekt - grzejnik Indivi New, PRIMAVERA
DOBRA RADA
Sprawdź, czy do Twojej łazienki lepiej pasuje grzejnik poziomy czy pionowy...
Dodatkowe funkcje
Klasyczna elegancja grzejników sprawia, że przy ich pomocy można zrealizować ciekawe koncepcje wystroju wnętrza połączone z funkcjonalnością. Do wielu modeli można dokupić szereg akcesoriów, które zwiększają zakres wykorzystania grzejnika. I tak montując dodatkowe wieszaki, haczyki, relingi czy uchwyty stworzymy wielofunkcyjny domowy sprzęt o nowoczesnym wyglądzie.
fot.: LUXRAD - grzejnik Plus z dodatkowym fot.: Instal-Projekt - Manhattan z funkcjonalnym
wyposażeniem w formie poziomych uchwytów uchwytem u góry
fot.: ItalyDirect.pl - grzejniki VETTO
Grzejnik jako mebel będzie bardzo przydatny jeśli w profilach umieścimy szklaną półeczkę, która zwiększy powierzchnię do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów łazienkowych.
fot.: Radox - Grzejnik-regał fot.: BREM
fot.: Jaga - grzejnik z funkcją ławki
Tego typu akcesoria produkowane są zwykle w wersji klasycznej bieli lub jako elementy chromowane, dzięki czemu można je łatwo dobrać praktycznie do każdego grzejnika. Już na etapie kupna grzejnika warto zapytać sprzedawcę, jakie akcesoria oferuje producent dla danego modelu.
Marmurowy grzejnik
Grzejniki marmurowe wykorzystują właściwości naturalnego kamienia do akumulacji ciepła. Powierzchnia grzejna wykonana jest z masywnej, polerowanej płyty marmurowej o grubości 3cm, którą można zamontować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Naturalne pochodzenie materiału płyty skutkuje pojawianiem się na nim różnic w kolorystyce i strukturze powierzchni. Każdy egzemplarz jest indywidualną kompozycją.
fot.: Grzejniki marmurowe Fenix Polska fot.: konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
Grzejnik - tablica do pisania
Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie grzejnika ze specjalną powłoką, na której można pisać. Szklany ekran w roli rodzinnego komunikatora charakteryzuje smukła, płaska konstrukcja z zaokrąglonymi narożnikami przylegającymi do ściany.
fot.: Grzejnik Instal-Projekt Indivi New czarny w łazience z możliwością pisania po ekranie
Wzornictwo
Geometryczna forma i elegancki wykończenie w konstrukcjach opartych na kolektorach to ponadczasowe wzornictwo idealne do takiego pomieszczenia jak łazienka, która jest wizytówką każdego domu. Dostępne kształty pozwalają na ciekawe aranżacje.
fot.: AG Grzejniki Design - grzejnik Radox i Brem fot.: Imers - grzejnik Cubic
Współczesne technologie pozwalają na użycie praktycznie każdego koloru w produkcji grzejników. Jednak grzejniki wykonane w kolorach innych niż standard, mają ceny wyższe od tych w kolorze białym - średnio o 20%.
Ciekawym rozwiązaniem jest użycie grzejnika z kolorowym nadrukiem, który może zastąpić fototapetę.
fot.: Instal-Projekt fot.: LUXRAD
Grzejnik może być również odzwierciedleniem naszych pasji i zainteresowań. Nic nie stoi na przeszkodzie by grzejnik przypominał, np. gitarę.
fot.: Grzejnik stylizowany na kształt gitary - zdjęcie z konkursu fotograficznego "Nasze łazienki"
11 producentów, ponad 50 modeli - zachęcamy do analizy obszernego przeglądu grzejników łazienkowych
Zdjęcia: Instal-Projekt, Jaga, Fenix Polska, Imers, Yeti.pl, Brem, Luxrad, ItalyDirect.pl, Radox Radiators, AG Grzejniki Design

![]() Grzałki elektryczne VETTO PTC
Grzałki elektryczne Vetto PTC to nowoczesna technologia wykorzystywana w grzejnikach łazienkowych oraz w innych typach,... więcej... Oszczędzaj energię z grzałką HOT2 Instal-Projekt
Grzałka HOT2 INSTAL-PROJEKT to produkt dla wszystkich poszukujących ekonomicznych i energooszczędnych rozwiązań... więcej... |


