Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
aurora

Oświetlenie łazienkowe - przewodnik

artykuł promocyjny

Status łazienki uległ daleko idącej przemianie i nie jest to już małe, białe pomieszczenie przeznaczone do szybkiego umycia się. Spędzamy coraz więcej czasu w łazience i w związku z tym coraz więcej inwestujemy w jej wykończenie. Dlaczego więc mielibyśmy oszczędzać na oświetleniu?

Oświetlenie łazienkowe - przewodnik
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Większość łazienek zbudowanych jest około dziesięciu do dwudziestu lat temu, więc nie należy żałować wysiłku ani środków na oświetlenie dobrej jakości, gdyż ma ono wielki wpływ na nasze samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak silnie depresyjnie może działać na nas złe oświetlenie. Z drugiej zaś strony nie sposób przecenić faktu, iż właściwe światło wprowadza pozytywny nastrój we wnętrzu.

 

Planowanie oświetlenia

  • Projekt wstępny


Po podjęciu decyzji, gdzie powinny być umieszczone umywalka, sedes, wanna i prysznic, oświetlenie powinno być następne na liście. Jest to niezmiernie ważne ze względu na odpowiednie poprowadzenie okablowania i ukrycie go w ścianach przed rozpoczęciem kładzenia płytek wykończeniowych.

Nawet małe pomieszczenie z jednym punktem świetlnym odniosą duże korzyści z zastosowania ściemniacza. Ten niedrogi sposób sprawdza się zwłaszcza podczas nocnych wypraw do WC lub wczesnych porannych toalet. Po prostu można mieć dokładnie tak mocne światło, jak się tego potrzebuje. Zazwyczaj nadają się do tego wszelkiego rodzaju standardowe żarówki lub niskonapięciowe halogeny. Diody LED, świetlówki oraz świetlówki kompaktowe nie mogą być użyte w tym celu (dotyczy to także większości podświetlanych luster).
 

  • Rozplanowanie przestrzeni


Pozwoli to na określenie ile należy stworzyć tzw. „scen” oświetlenia. Mała toaleta potrzebuje jednej „sceny” świetlnej, natomiast tzw. salon kąpielowy przynajmniej dwóch: „jasnej” dla szybkich przystanków oraz „miękkiej i niskiej” dla długich, relaksujących kąpieli. Do utworzenia takich różnych „scen” należy zaplanować przynajmniej dwa przełączniki. Mogą być one umieszczone w łazience, ale w odpowiednio bezpiecznej odległości od wilgotnych miejsc. Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie przełączników na zewnątrz przy drzwiach.

Oświetlenie ogólne łazienki Aurora Technika Świetlna
  • Zrozumienie przepisów

IP44 (czasami pisane jako IP X4) oznacza po prostu, że oświetlenie jest „bryzgoszczelne”, a więc będzie wytrzymywać typowy dla łazienek poziom wilgoci. Astro Lighting posiada największy wybór produktów IP44, więc nie powinno być z tym problemu.

Zgodnie z przepisami można użyć oświetlenia o klasie szczelności IP44 w dowolnym miejscu w łazience, za wyjątkiem miejsc typu kabina prysznicowa, gdzie zalecamy produkty o wyższym poziomie ochrony - IP65.

 

Oświetlenie ogólne

  • Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe w centrum pomieszczenia, to proste rozwiązanie oświetlenia całej przestrzeni, ale nie stwarza ono nastroju we wnętrzu.

Oświetlenie sufitowe łazienki Aurora Technika Świetlna - MASHIKO ROUND

oświetlenie sufitowe
np. MASHIKO ROUND

  • Oczka halogenowe

Alternatywnym rozwiązaniem jest oświetlenie wbudowane w podwieszany sufit. W łazience typowej wielkości 2 x 2m wystarczą trzy lub cztery tego typu oprawy. Jeśli umieścimy je blisko krawędzi sufitu, otrzymamy ciekawy efekt świetlny na ścianach. To rozwiązanie zapewnia bardzo dobre oświetlenie ogólne z łagodniejszym, bardziej wyrafinowanym efektem.

Oczko halogenowe Aurora Technika Świetlna - VANCOUVER

oczko halogenowe
np. VANCOUVER

  • Oświetlenie punktowe

Jeśli budżet jest ograniczony, a chcemy zachować rozwiązanie oświetlenia centralnego, można użyć natynkowych reflektorów. Każdy z potrójnych reflektorów może być indywidualnie skierowany na trzy różne punkty w pomieszczeniu, co daje strumienie światła dokładnie tam, gdzie są potrzebne i przy okazji stwarza ciekawą „scenę” oświetlenia.

Oczko halogenowe Aurora Technika Świetlna - VANCOUVER

oświetlenie punktowe
np. TOKAI

 

Oświetlenie zadaniowe

Lustro nad umywalką w łazience jest odpowiednikiem biurka w biurze - to tu najwięcej się dzieje.
Istnieje wiele opcji, ale najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest oświetlenie równomierne po obu stronach twarzy, bez żadnych cieni. Można to osiągnąć stosując podświetlane lustro lub kinkiety umieszczone po obu stronach lustra.

oświetlenie zintegrowane łazienki Aurora Technika Świetlna - GALAXY SQUAREoświetlenie zintegrowane łazienki Aurora Technika Świetlna - GALAXY SQUARE


  • Lustra podświetlane

Każda umywalka potrzebuje lustra, więc podświetlane lustra dają rozwiązanie tzw. dwa w jednym. Niektóre z nich zawierają także gniazda do golarki. Mamy do wyboru lustra z oświetleniem poziomym lub pionowym. Są w ofercie Astro Lighting takie lustra, które dają także subtelny efekt oświetlenia ściany za lustrem. Sprawia to wrażenie jakby lustro się unosiło.

podświetlane lustro Aurora Technika Świetlnapodświetalne lustro Aurora Technika Świetlna

lustro podświetlane

 

  • Kinkiety

Weźmy przykład z poradnika projektanta wnętrz hotelowych i spójrzmy na rozwiązanie typu kinkiety IP44 po obu stronach lustra lub zamontowane na lustrze przy użyciu zestawu montażowego Mirror Mountig Kit firmy Astro Lighting. Dodaje to nie tylko pięciogwiazdkowej ekskluzywności, ale również pozwala na zamontowanie lustra dokładnie takiej wielkości, jaka najbardziej pasuje do tego miejsca. Jest to ciekawa alternatywa dla dużo droższych rozwiązań typu podświetlane lustro.

kinkiety w łazience Aurora Technika Świetlnakinkiety montowane na lustrze Aurora Technika Świetlna

 

  • Podświetlane lusterka powiększające

Lusterko powiększające jest niezwykle pomocne przy makijażu, goleniu i innych tego typu czynnościach. Mamy do wyboru wiele tego typu lusterek, które mogą być zamontowane w dowolnym miejscu.

Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Catena 0628Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Catena 0628

Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające trzykrotnie z wygodnym podwójnym przegubem TorinoAurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Niimi Square 0815Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające trzykrotnie z wygodnym pojedynczym przegubem Arita


Oświetlenie twarzy

Niezwykle ważne jest, by nie montować oświetlenia dającego światło bezpośrednio nad głową, gdyż tworzy to niepotrzebne cienie. Zastosowanie kinkietów zamontowanych po obu stronach lustra lub lustra podświetlanego stworzy efekt równomiernego oświetlenia twarzy.

 

Oświetlenie nastrojowe

W tym wypadku można być kreatywnym i bawić się światłem. Najprościej można uzyskać subtelny klimat używając ściemniacza, ale można też wykreować specjalną atmosferę i wyjątkowe oświetlenie nocnej „sceny” odpowiednio rozmieszczając kilka dodatkowych świateł.
 

  • Oświetlenie LED

Oświetlenie LED doskonale sprawdza się w różnego rodzaju niszach i zakamarkach. Montowane na ścianach niewielkich rozmiarów oprawy LED zapewniają światło w dwóch kierunkach. To doskonała alternatywa oświetlenia ogólnego w porze nocnej, kiedy mocne oświetlenie jest zbyt jasne.

Oświetlenie do sufitów podwieszanych, zakamarków Aurorakinkiet łazienkowy Aurora oprawy Led na wysokości listwy Aurora

Oprawy LED na wysokości listwy są idealne do oświetlenia ściany tuż przy podłodze. Odpowiednie ustawienie świateł powoduje delikatny blask oraz wrażenie unoszenia się ściany w powietrzu.


Zobacz także:

Podświetlane lusterka powiększające

Podświetlane lustra łazienkowe

Oświetlenie sufitowe w łazience


 

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomość
Aurora Technika Świetlna

oświetlenie łazienek  nowoczesne oprawy typu LED-LITE  oświetlenie wętrz  dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna

 
Aurora Technika Świetlna Facebook


Polecamy

 

meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 
meble i akcesoria

Nowoczesne ściągaczki do wody

 
wieszaki wolnostojace w łazience nowy trend meble i akcesoria

Wieszaki wolnostojące w łazience

 
meble i akcesoria

Drewniane meble do łazienki

 
Aranżacja oświetlenia w łaziencei meble i akcesoria

Aranżacja oświetlenia
w łazience

 
Partnerzy

GTVBISK


logo Piramida   Riho

Magma

Aurora
logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram