coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Zabudowa stelaża wc

data aktualizacji: 28-06-2018, 07:00 – artykuł promocyjny

Stelaż WC jest estetycznym wykończeniem łazienki, które zapewnia również funkcjonalność i oszczędza przestrzeń. Takie rozwiązanie jest także korzystne ze względu na szybkie i wygodne sprzątanie wokół sedesu. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnego kompaktu, w miskach podwieszanych zbiornik spłuczki schowany jest w ścianie za obudową.

Zabudowa stelaża wc

Stelaż podtynkowy wymiary

 

Stelaże podtynkowe mogą być wykorzystywane do mocowania podstawowych urządzeń ceramiki sanitarnej - do WC,bidetów, pisuarów, umywalek, a także do mocowania uchwytów dla osób niepełnosprawnych. W sprzedaży są również stelaże podwójne do montowania w ciągu na przykład miski WC i bidetu.

Coram - tortora miska wc wiszącaSanitec KOŁO - bidet Ego by Antonio Citterio  

                      fot.: Coram                                       fot.: Koło                      


Na stelaż podtynkowy należy zarezerwować:

  • miejsce o wymiarach 35-50 cm szerokości i 10-25 cm długości na stelaż podtynkowy, czyli obudowę
  • przestrzeń ok. 40 x 55 cm na zawieszenie miski
  • 20 cm wolnej powierzchni po obu bokach miski, a bezpośrednio przed miską pole o wymiarach ok. 80x60 cm, aby kiorzystanie z WC było komfortowe.
  • wysokość stelaży mieści się w granicach od 82 do 120 cm (zależy od lokalizacji miski względem na przykład okna, czy wysokości przycisku spłukującego)


Można znaleźć również produkty z serii Nano, czyli takie, które dedykowane są do małych wnętrz.

 

fot.: Cersanit - miska podwieszana z serii Nano o szerokości 36,5 cm i długości tylko 48 cm

 

Montaż wc

Montaż WC zawsze należy zacząć od określenia jakim odprowadzeniem kanalizacyjnym dysponujuemy. W przypadku kompaktów możliwy jest odpływ pionowy (w ścianie) lub poziomy (w podłodze). Informacja ta będzie potrzebna już na etapie kupna sedesu. Miski montowane na stelażu najczęściej posiadają odpływ pionowy nazywany również poznańskim.

fot.: Stelaż podtynkowy z serii Smart Fresh przed i po montażu - Koło 


Montaż stelaża wc


W przypadku miski podwieszanej konieczne jest dobranie odpowiedniego stelaża podtynkowego. W zależności od rodzaju podłoża może to być system do zabudowy ciężkiej lub lekkiej. Montaż takiego stelaża jest szybki i łatwy, a konstrukcja wykazuje wysoką wytrzymałość (obciążenie do 400 kg).

JOMOTech stelaż samodzielny do WC ze spłuczką podtynkową SLK plus ze spłukiwaniem dwudzielnym i odsysaniem zapachów

 fot.: WERIT           

Zobacz więcej:

Wybieramy stelaż podtynkowy

Jak wybrać odpowiedni stelaż?

Stelaż podtynkowy z wbudowanym sanirozdrabniaczem SaniWall Pro SFA Poland

fot.: SFA - Stelaż podtynkowy z wbudowanym sanirozdrabniaczem SaniWall Pro
SANIWALL Pro jest specjalnym stelażem podtynkowym z wbudowanym sanirozdrabniaczem umożliwiającym łatwe podłączenie każdej miski sedesowej, prysznica, bidetu, pisuaru oraz umywalki. Montuje się go bezpośrednio za podwieszaną miską sedesową, zapewniając estetyczną i dyskretną instalację

 

Obudowa stelaża wc


Każdy stelaż należy obudować. Możliwości jest kilka - w zależności od sposobu zawieszenia ceramiki sanitarnej może to być:

  • stelaż do WC do zabudowy ciężkiej mocowany do ściany murowanej. Taki układ wymaga obmurowania (np. bloczkami z betonu komórkowego), gdyż nie jest w stanie samodzielnie przenosić obciążeń.

fot.: Stelaż w zabudowie ciężkiej - Coram

  • stelaż do WC do zabudowy lekkiej mocuje się do elementów konstrukcyjnych ściany bez dodatkowych prac murarskich. Większa stabilność układu pozwala na zabudowę szkieletową z płyt gipsowo-kartonowych. Do tego celu najlepiej wybrać płyty wilgocioodporne - zielone.
     

Geberit Duofix

fot.: Geberit Duofix - do zabudowy lekkiej do wszystkich elementów sanitarnych. System ten można z powodzeniem stosować w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych różnej wysokości czy w ściankach działowych zarówno podczas modernizacji jak i przy konstrukcjach w nowych łazienkach.

Zabudowa wc, czyli stelaż składa się ze stalowych kształtowników i kształtek oraz orurowania, Dodatkowo w komplecie znajdziemy śruby, kołki i wkręty montażowe oraz zbiornik. Bardzo często producent zostawia możliwość oddzielnego doboru przycisku spłukującego, ale warto podkreślić, że najlepiej jest kupować je z tej samej serii.

 

Sprawdź również: Stelaż w łazience - pomysły na aranżacje

 

Montaż zestawu podtynkowego

 

Montaż stelaża


Montaż stelaża podtynkowego wykonuje się przed układaniem glazury, ale po wyrównaniu ścian i podłóg. Prace instalacyjne zaczynamy od wyznaczenia lini montażu układu, mierząc od poziomu posadzki. Następnie należy wyznaczyć i wywiercić otwory na śruby, w których umieszcza się kołki rozporowe. W tak przygotowane miejsce mocowania przykręca się blaszki montażowe zlokalizowane na bocznej krawędzi stelaża. Kolejnym etapem jest montaż rur ściekowych z instalacją kanalizacyjną oraz przyłącze wodne do spłuczki, a w ścianie umieszczamy pręty do zawieszenia miski ustępowej. Następnie zdejmuje się osłonę spłuczki i montuje panel przycisku spłukującego. Warto również zainwestować w amortyzującą podkładkę z miękkiej pianki między ceramikę a ścianę. Stelaż należy jeszcze wypoziomować, utwierdzić do podłoża i obudować.

 

Jak zabudować stelaż wc

 

Stelaż podtynkowy, który jest już osadzony w wybranym przez nas miejscu należy obmurować z obu boków i od spodu. Do części frontowej należt dociąć płytę gipsowo-kartonową, w której znajdą się otwory na pręty montażowe oraz na podłączenie wodno-kanalizacyjne i przycisk spłuczki. Otwory te najlepiej jest wyciać, zanim płyty zostaną przytwierdzone do stelaża, zachowując wszelką staranność przenoszenia wymiarów. Gdy wszystkie otwory będą już wycięte należy płyty przykręcić do stelaża, a następnie konstrukcję wykańcza się płytkami pamiętając o zabezpieczeniach newralgicznych punktów (łaczenia, narożniki) wykonanych zaprawą uszczelniającą oraz silikonem sanitarnym. Finalnym etapem prac jest umieszczenie w odpowiednim miejscu ceramiki.

fot.: Elementy stelaża podtynkowego Cersanit

W zabudowie stelaża praktycznym wykończeniem i dodatkiem będą półeczki i wnęki wyprofilowane w konstrukcji. Oprócz dodatkowego miejsca na akcesoria łazienkowe wniosą one do wnętrza elegancję i element dekoracyjny.

 

Stelaż podtynkowy w module zintegrowanym

Moduł spłukujący do instalowania misek ustępowych

fot.: Koło

Moduł spłukujący Universal marki Keramag Design to alterantywa dla podtynkowych stelaży wc, który nie wymaga dodatkowego obudowania. Gotowy zestaw montowany jest do ściany, w miejscu podłączeń wodno - kanalizacyjnych.

Geberit Monolith to moduł sanitarny, który idealnie pasuje do każdej łazienki. W większości przypadków może być podłączony do istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej bez zbędnych przeróbek budowlanych. W istocie jest to elegancki moduł z wbudowaną spłuczką natynkową, która może pełnić funkcję rezerwuaru dla toalety stojącej, jak również stelaża ze spłuczką do miski podwieszanej. Moduł Geberit Monolith dostępny jest w dwóch wysokościach: 101 cm oraz dopasowanej do modułu Geberit Monolith do umywalek - 114 cm. Występuje w trzech wersjach - do misek WC stojących, wiszących oraz do toalety myjącej Geberit AquaClean.

Geberit Monolith w kolorze czarnymGeberit Monolith w kolorze białymGeberit Monolith w kolorze mint

fot.: Geberit Monolith

 

Koszt instalacji stelaża podtynkowego

Koszt takiej instalacji obejmuje cenę produktów wykorzystywanych do montażu oraz wartość samej usługi. Ten drugi czynnik jest bardzo zróżnicowany ze względu na region kraju, rodzaj ekipy, termin inwestycji. Prace te można również wykonać samodzielnie minimalizując wydatki do zakupu urządzenia. Tu ceny wahają się od 300 złoty za najprostsze modele do ok. 1 500 złotych za modele lepszej klasy. Układy monolityczne (zintegrowane) mogą kosztować nawet ok. 2 000 złotych. Warto również pamiętać o konieczności osobnego dokupienia przycisków spłukujących (od 150 złotych wzwyż).

 

Zobacz także:

Stelaż podtynkowy - pomysły na aranżacje

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cersanit, Koło, Coram, SFA Poland, Geberit, WERIT
Podobne artykuły
Mała umywalka do łazienki

ceramika sanitarna

Mała umywalka do łazienki

Mała łazienka lub toaleta wymagają odpowiednio zgranej armatury. Współcześnie rynek jest przepełniony produktami... więcej...

Ceramiczne umywalki Deante

ceramika sanitarna

Ceramiczne umywalki Deante

Oferta ceramiki sanitarnej Deante została poszerzona o kolejne modele umywalek inspirowanych nazwami kwiatów.... więcej...