aurora

Drewniane meble w łazience

data aktualizacji: 20-02-2020, 08:30 – artykuł promocyjny

Wśród trendów w urządzaniu wnętrz łazienkowych coraz częściej pojawia się moda na wykorzystanie drewna. Ten naturalny materiał wnosi ciepło oraz namiastkę luksusu. I choć jest surowcem wymagającym to świetnie wpisuje się w naturę łazienki. Przedmioty wykonane z tego tworzywa stanowią oryginalne łazienkowe dodatki, których nie spotkamy w przeciętnych łazienkach, a tylko w tych urządzonych z klasą i smakiem. Główną przyczyną takiego stanu są ceny drewna.

Drewniane meble w łazience

fot.: Edar - Szafka łazienkowa z drewna dębowego wybarwiona na kolor dopasowany do płytek drewnopodobnych w kabinie prysznicowej

Drewno jest jednym z pierwszych surowców pozyskiwanym i przetwarzanym przez człowieka. Towarzyszy naszej cywilizacji od zarania dziejów. Wykorzystanie go w naszym najbliższym otoczeniu świadczy o chęci obcowania z naturą. Jest to swoisty atawizm stawiający, tak przygotowaną aranżację w świetle świadomego kształtowania przestrzeni oraz podążania za ekologią i harmonią. Dodatkowo wykorzystanie drewnianych mebli świadczy o pewnej wytworności i elegancji wnętrza. Lite i nieprzetworzone drewno zapewnia oryginalność przejawiającą się w niepowtarzalnym układzie słojów i sęków. Poza tym ma charakterystyczny zapach.

fot.: Elita

 

Meble z drewna - na co zwrócić uwagę

Parametry drewna, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając meble do łazienki to jego twardość i skurcz. Drugorzędne powinny być kolor i struktura. Poza tym powinniśmy pamiętać, aby drewno nie przylegało bezpośrednio do ceramiki i szkła, gdyż powierzchnie te sprzyjają skraplaniu się pary wodnej. W takim przypadku należy zachować ok. 5 mm odstęp, który będzie nie widoczny a ochroni drewno przed bezpośrednim kontaktem z wilgocią. Również od podłogi i ściany warto zostawić szczelinę. Wybierajmy też raczej złącza mimośrodowe zamiast połączeń na klasyczne kołki. Są one trwalsze i lepiej znoszą wahania temperatury i wilgotności. Warto także zadbać by drewniane meble nie były umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła (np. grzejników) oraz były dobrze wypoziomowane.

Jeśli nie stać nas na pełne wyposażenie wykonane z naturalnego surowca (wanna, umywalka, podłogi i ściany) możemy zdecydować się na drewniane meble. Półki, szafki, komody i wszystkie inne części zabudowy meblowej wniosą ciepło i przełamią monotonię sterylnego pomieszczenia. Ważne jest by zadbać o dobór odpowiednich gatunków, z których robione są meble. Powinny to być twarde i odporne drzewa, na przykład egzotyczne. To one zapewniają długoletnią żywotność i gwarancję solidnego wykonania. Kluczowe znaczenie ma także konserwacja, która zapobiega wypaczaniu oraz odbarwianiu się poszczególnych elementów.

Meblom łazienkowym wykonanym z drewna stawia się wysokie wymagania będące odpowiedzią na wymagania tej części naszego domu. Zwiększona wilgotność oraz skoki temperatur, które zmieniają się nawet kilka razy na dobę są warunkami niekorzystnymi. W związku z tym do tego pomieszczenia nadają się tylko sprawdzone i pewne elementy wyposażenia (mechanizmy, uchwyty, klamki). Nie warto inwestować w meble gorszej jakości, które względnie szybko ulegną zniszczeniu.

 

Meble z drewna - czyszczenie i pielęgnacja

 

Meble drewniane czyścimy delikatnie, bez używania agresywnej chemii czy środków ścierających. Raczej wilgotną niż mokrą szmatką lub gąbką. Nie należy również wystawiać ich na działanie promieniowania słonecznego. Drewno można polerować używając na przykład niewielkiej ilości oliwki dla dzieci, którą delikatnie kolistymi ruchami nanosimy na powierzchnię mebli. Następnie suchą szmatką nadajemy im blask. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne serie przeznaczone do tego celu, które są najbezpieczniejszą metodą walki z zabrudzeniami. Jednak kupując je sprawdźmy skład. Dodatek alkoholu metylowego lub metoksyizoporpanolu może powodować bóle i zawroty głowy.

Edar - Komoda do łazienki z litego drewna dębowego

fot.: Edar - Komoda do łazienki z litego drewna dębowego


Meble z drewna - zalety

  • uniwersalność - jest to surowiec naturalny, który pasuje do wszystkiego, harmonijnie współgrając zarówno z klasycznym wystrojem, jak i nowoczesnym minimalizmem
  • estetyka - drewno było, jest i będzie modne, zatem możemy być pewni, że jego urok nie przeminie
  • drewno może mieć różne kształty i kolory, dzięki czemu oferowane produkty są zróżnicowane
  • stosunkowo łatwe w konserwacji - wbrew panującym poglądom twarde gatunki drewna, które zostały prawidłowo zabezpieczone i przygotowane do użytkowania nie przysparzają większych trudności w utrzymaniu. Drewno po prostu ładnie się starzeje, a meble lite bez powłok lakierniczych można odświeżyć papierem ściernym, a następnie nanieść nową warstwę ochronną
  • są ciepłe i przyjemne w dotyku - drewno wnosi ciepło i spokój do łazienki, która staje się oazą komfortu i relaksu
  • drewno, które nie zostało poddane obróbce lakierniczej posiada właściwości izolatora akustycznego, czyli wycisza pomieszczenie.
     

Sapho - meble Larita

fot.: Sapho

 

Płyty drewnopochodne

Drewno lite, które jest surowcem cennym i luksusowym rzadziej pojawia się w przeciętnych łazienkach. Jednak drewno jako surowiec sam w sobie jest obecny niemal w każdej szafce i półce stanowiącej wyposażenie łazienki. Zmienia się jedynie forma, która ma postać płyty meblowej wykonanej z przetworzonego drewna i spoiwa. Z racji swoich właściwości fizycznych płyta jest łatwiejsza w obróce, dzięki czemu za jej sprawą powstają ciekawe formy i kształty. Zatem można stwierdzić, że drewno króluje w przemyśle meblarskim.
 

Szafka z naturalnego drewna

fot.: Emako

Na wykończenie mebli wykonanych z płyt MDF, HDF, stolarskich i wiórowych używa się laminatów lub naturalnych fornirów, które w wyglądzie niczym nie różnią się od naturalnej struktury drewna. 

 

Pomysły na aranżację łazienki w drewnie

Drewno jest elementem luksusowym, za które trzeba sporo zapłacić. W łazience może występować w postaci umywalki, wanny, wykończenia ścian i podłóg oraz mebli. Czasem wystarczy tylko niewielki akcent, który wprowadzi ciepło odmieniając wystrój wnętrza.

 

Zobacz także: Drewno w łazience


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Edar, Emako, Elita, Sapho

Meble Elita

Podobne artykuły
Meble do łazienki w wykończeniach imitujących drewno

meble i akcesoria

Meble do łazienki w wykończeniach imitujących drewno

Jednym z materiałów, bardzo często wykorzystywanym w aranżacjach łazienek w ostatnim czasie, jest drewno,... więcej...

Akcesoria łazienkowe - przegląd

meble i akcesoria

Akcesoria łazienkowe - przegląd

Mydelniczka, kubek, lustro, dozownik do mydła, kosz łazienkowy, akcesoria toaletowe, a także wieszaki i drążki... więcej...