Płytki łazienkowe imitujące drewno, cegłę, beton, kamień
artykuł promocyjny
Decydując się na remont lub wykończenie łazienki zawsze zaczynamy od wyboru płytek. Jest to najpopularniejszy materiał wykorzystywany na ściany i podłogi. A wybór jest ogromny. Kolory, kształty, wielkości oraz struktura płytek kuszą swoją oryginalnością i różnorodnością. Producenci oferują luksusowe linie oraz ekonomiczne serie standard. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Coraz częściej płytki imitują też inne surowce, np. drewno, beton, cegłę, kamień naturalny.

fot.: Cerrad
Technologia produkcji oraz jakość idąca w parze z wytrzymałością pozwoliły zdominować rynek przez płytki ceramiczne. Dodatkowo na korzyść tego surowca przemawia łatwość w utrzymaniu czystości, odporność na trudne warunki oraz bezproblemowy montaż.
Płytki jak drewno - gres drewnopodobny na ściany i podłogi
Płytki ceramiczne imitujące drewno to bardzo modny dodatek. Wprowadza do wnętrza ciepło i harmonię kojarzone z naturalnym drewnem pozbawiając nas jednocześnie konieczności stosowania się do szeregu zaleceń wskazanych przy użytkowaniu naturalnego drewna. Nie od dziś wiadomo, że drewno wymaga impregnacji i rewitalizacji po pewnym czasie. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami finansowymi oraz jest czasochłonne, dlatego producenci płytek ceramicznych wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzili płytki drewnopodobne. To nic innego jak zwykła płytka ceramiczna, na której odtworzony jest wzór drewna z zachowaniem jego struktury (czasem wyczuwalnej również w dotyku). Cechą takich płytek jest kształt - naśladujący deskę oraz pojawiające się co jakiś czas sęki (tak jak w przyrodzie).
fot.: Kaflando - deski rektyfikowane KRONEWALD DARK BEIGE
fot.: płytki lekko postarzane, bielone deski z kolekcji Como Ceramika Paradyż
Łazienka z płytkami imitującymi drewno wygląda zjawiskowo. Wzór ten jest uniwersalny i można go łączyć z dowolnymi materiałami. Najczęściej spotykane połączenie to płytki-deski i biel. Często dochodzi również do uzupełnienia kolekcji naśladującej drewno płytkami o strukturze betonu czy też cegły, co jeszcze bardziej pogłębia efekt naturalności. Dużym zainteresowaniem cieszą się aranżacje, w których wykorzystuje się gresy drewnopodobne i marmur. To klasyka ponadczasowego piękna.
fot.: Sapho - kolekcja Oregon
Imitacje drewna można wykorzystać na wykończenie ścian oraz podłóg. W zależności od wybranego formatu możliwe są różne wzory układania takich płytek. Klasycznie jak parkiet, w jodełkę lub w postaci mozaiki. Płytki drewnopodobne to silny trend we wzornictwie płytek, który jednak będzie modny zawsze - tak jak drewno!
fot.: Cerrad - kolekcje: Catalea honey oraz Fuerta sabbia
Płytki wzorowane drewnem mogą mieć również postać mozaiki, czyli drobnych elementów połączonych w plaster. Ich wyjątkowość polega na unikatowym wyglądzie każdego kwadracika, co tworzy niesamowity efekt końcowy.
fot.: Dunin - szklana mozaika o wyglądzie drewna w łazience na ścianie: kolekcja JADE
Coraz śmielej sięgamy po płytki wzorowane na drewnie również w wersji postarzanej. Wprowadzają one do wnętrza wyjątkowy klimat. Takie aranżacje są oryginalne i z pewnością zapadają w pamięci. Mają nieograniczoną kolorystykę, mogą tworzyć efektowne wykończenie, a struktury do złudzenia przypominają pierwowzór.
fot.: Salonika - płytki drewnopodobne hiszpańskiej marki Baldocer z kolekcji GHIBELLINA w rozmiarze 20x114. Dostępne w trzech kolorach: ceniza, natural i nogal.
fot.: Yeti.pl - Kolekcja płytek BLENDART firmy SANT'AGOSTINO imitująca postarzane drewno. Płytki te stanowią idealną propozycję do wnętrz loftowych i rustykalnych
Płytki imitujące cegłę
Cegła jako surowiec od dawna jest wykorzystywana w budownictwie. Stanowi także ciekawy motyw wykończeniowo - dekoracyjny. W aranżacjach łazienek może pojawiać się w postaci odsłoniętego fragmentu muru lub płytek imitujących to tworzywo. Może mieć barwę białą lub naturalne odcienie czerwieni i brązów. Jest to bardzo ciepła i harmonijna stylizacja nawiązująca do minimalistycznego stylu. W połączeniu ze stylowymi dodatkami tworzy oryginalne wnętrze. Najczęściej pojawia się we wnętrzach inspirowanych retro, ale też w wersji skandynawskiej oraz nowoczesnych loftach.
fot.: Kaflando - płytki czerwona cegła
- Cegła we wnętrzu
Płytki cegłopodobne to idealne rozwiązanie jako subtelna dekoracja. Świetnie komponują się we wnętrzach retro. Mają swoją niepowtarzalną strukturę, dzięki czemu zachwycają w każdym calu. Wyłożona nimi ściana wygląda naturalnie, a powstałe nierówności warto wyeksponować za pomocą dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego, np. przy użyciu taśmy LED.
fot.: Płytki imitujące cegłę - Elkamino Dom
-
płytki imitujące kafle piecowe
Efekt ściany z cegieł możemy osiągnąć poprzez użycie plastrów z cegły ciętej, płytek klinkierowych, gipsowych czy kamiennych. W sprzedaży dostępne są także kafle imitujące cegłę. Takie tło świetnie komponuje się z ciepłymi barwami oraz naturalnym drewnem. Sprawdź koniecznie >> Płytki cegiełki
fot.: Raw Decor
-
Płytki-cegiełki w stylu subway
fot.: Salonika - Płytki z kolekcji Monaco Monte Carlo, zaprojektowanej przez Macieja Zienia dla firmy Tubądzin
Imitacja betonu
Surowy wygląd oraz oszczędność formy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych cech współczesnego wzornictwa użytkowego. Podobne idee przyświecały również w projektowaniu płytek imitujących beton. Płyty z betonu architektonicznego nawiązują do stylu poprzemysłowego. Płytki imitujące beton dekoracyjny są alternatywą dla typowych ścian spotykanych w loftach. Takie tło świetnie posłuży do wyeksponowania detali w postaci, na przykład luksusowej umywalki, czy minimalistycznej armatury.
fot.: Elkamino Dom fot.: Luxum
Choć beton to materiał oszczędny w formie, a nawet w kolorystyce, to w praktycznym wykorzystaniu może mieć wiele obliczy. Przede wszystkim w płytkach wzorowanych na betonie mamy do czynienie z przywiązaniem do szczegółu. Szare kolekcje płytek są bardzo popularne również ze względu na ich uniwersalny charakter. Urok niedoskonałości jest w tym przypadku największym atutem.
fot.: Cerrad - kolekcje Apenino antracyt i Apenino gris
Cementowy wygląd to także wyjątkowy klimat dla pomieszczeń w minimalistycznym wykończeniu. Doskonale sprawdzają się w towarzystwie płytek drewnopodobnych.
fot.: Opoczno - kolekcja Quenos
Płytki jak marmur
Marmurowe płyty kamienne są drogie i nie każdy może pozwolić sobie na taką aranżację. Wybierając płytki wykorzystujące wzór tego szlachetnego surowca z pewnością wniesiemy do wnętrza wyjątkowy klimat z powiewem luksusu. Tego typu płytki są klasyczne, ponadczasowe i doskonale prezentują się w każdym stylu. Marmur jako motyw aranżacji zyskuje coraz większą popularność.
Zobacz również >> Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki
fot.: Raw Decor - Heksagon marble mat XL oraz brick marble mat na ścianie
Płytki marmurowe dają nam wiele możliwości. Ten wdzięczny surowiec może być wykorzystany jako małe płytki typu mozaika. Wówczas najczęściej oprócz wyjątkowym wyglądem zaskakuje także ciekawym kształtem. Moda na oryginalne płytki sprzyja tego typu kombinacjom. Przykładem mogą być bijące rekordy popularności heksagony, ale również drobne cegiełki, diamenty, romby, jodełka i wiele innych.
fot.: Cerrad - płytki z kolekcji Marquina
Marmur występuje w kilku odmianach, oprócz najbardziej znanej - białej, spotkamy także wersję ciemnego z jasnymi żyłkami. Architekci i projektanci wnętrz często łączą obie odmiany w jednej aranżacji, co jest symbolem dobrego gustu.
fot.: Tubądzin - płytki Monaco Gleam
fot.: Tubądzin - płyta gresowa Pietrasanta
Płytki imitacje kamienia naturalnego
Dla osób ceniących piękno naturalnych surowców producenci płytek przygotowali serie imitujące kamień naturalny. Znajdziemy wśród nich bogactwo struktur, kolorów oraz bardzo szerokie spektrum rozmiarów. To właśnie kamień najlepiej prezentuje się w wielkim formacie. Takie płytki są tańsze od oryginalnej wersji, ale łatwiej też o nie dbać. Ich dużą przewagą nad prawdziwym kamieniem jest również znacznie mniejszy ciężar, dzięki czemu mogą znaleźć się niemal w każdym pomieszczeniu.
fot.: Sapho - płytki z kolekcji imitującej kamień
Wzorowane na kamieniu naturalnym płytki pod wieloma względami są bardzo zbliżone do oryginału. Przede wszystkim posiadają przyjemną w dotyku strukturę, technologia produkcji pozwala oddać wiele detali kolorystycznych danego kamienia. Płytki wzorowane na kamieniach są znacznie lżejsze w porównaniu z surowym kamieniem, mają przy tym doskonałe właściwości techniczne.
fot.: Salonika - płytki Ibero Evolution
fot.: Sanitti - do płytek imitujących naturalny kamień świetnie sprawdzą się białe meble w stylu glamour
fot.: Salonika - płytki Apavisa - Agata S-12
Płytki wzorowane na kamieniu najczęściej występują w wersji spieków lub slabów, czyli charakteryzują się dużym formatem. W takiej postaci najlepiej można oddać niepowtarzalność ich faktury, ale też wnętrze wygląda jak wykute w skale. Są jednak miłośnicy również małych formatów. Specjalnie dla nich producenci przygotowali mozaiki kamienne, które wyglądają subtelnie, ale nadal robią ogromne wrażenie.
fot.: Sapho - mozaika z otoczaków oraz czarna mozaika wzorowana bazaltem
Płytki dobrze dobrane
Wystrój wnętrza zaczyna się od bazy, czyli w tym przypadku doboru płytek. Ma to znaczenie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, czy nasza podłoga i ściany mają być tłem dla bardziej ekstrawaganckiego wyposażenia pomieszczenia, czy wręcz przeciwnie - same w sobie będą stanowić ekspresję i siłę stylu wnętrza. Decyzja zazwyczaj dotyczy koloru i wielkości płytek, ale również ważna jest ich struktura i stopień połysku. Zawsze należy dążyć do tego by wszystkie elementy we wnętrzu współgrały ze sobą.
fot.: Cerrad
W małych łazienkach warto dobierać fugi w kolorze płytek. Jest to zabieg pozwalający na optyczne wyeliminowanie elementów szatkujących przestrzeń, dzięki czemu łazienka wyda się większa. Zaleca się również zwrócić uwagę na sposób układania płytek - pionowe pasy wpływają na złudzenie wyższego pomieszczenia, zaś te poziome mogą poszerzyć wąską łazienkę. Jest to zabieg łatwy do przeprowadzenia w przypadku płytek-desek. Gra kolorów jasnych i ciemnych ma także przełożenie na proporcje w pomieszczeniu.
Płytki w kolorystycznych kontrastach tworzą charakter wnętrza. Dodatkowo jeśli zestawimy różne formaty obok siebie możemy liczyć na ciekawe efekty. Taka baza to odzwierciedlenie trendu na ekologiczne i naturalne zestawienia.
Zobacz koniecznie:
Zdjęcia: Kaflando, Sapho, Sanitti, Cerrad, Ceramika Paradyż, Kaflando, Elkamino Dom, Yeti.pl, LEG-SANIT, Luxum, Raw Decor, Dunin, Salonika, Tubądzin
![]() Zakup i układanie płytek ceramicznych
Zakup płytek ceramicznych warto rozważyć z fachowcem odpowiedzialnym za ich ułożenie. Pomoże nam to optymalnie... więcej... Płytki z graficznym wzorem
Jeszcze do niedawna w większości domów łazienka spełniała funkcje wyłącznie praktyczne - przestrzeń ta... więcej... Idealna izolacja przeciwwodna - kiedy i jaka
Łazienki, pralnie, piwnice, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, na tarasy czy balkony to miejsca, które wymagają... więcej... |


