Praktyczne i dekoracyjne wnęki w łazience - ciekawe pomysły

artykuł promocyjny

Wnęki w łazience cieszą się dużą popularnością. Zazwyczaj są one efektem zabudowy sanitariatów, ale coraz częściej tworzy się specjalnie półki i wypusty w ścianach by wprowadzić urozmaicenie i zwiększyć funkcjonalność tego pomieszczenia. Takie rozwiązanie, oprócz praktycznej roli dodatkowego miejsca na przechowywanie łazienkowych akcesoriów, stanowi także dekorację wnętrza.

Praktyczne i dekoracyjne wnęki w łazience - ciekawe pomysły

Zabudowa łazienki

Systemowe rozwiązania spotykane w łazienkach dostarczają wielu ciekawych przykładów aranżacji. Stelaże podtynkowe, które zdominowały rynek instalacyjny, taśmy led, które na dobre zagościły w projektach architektury wnętrz stanowią alternatywę dla sztampowych projektów. Zabudowa wykonana na konstrukcji z płyt gipsowo - kartonowych umożliwia tworzenie unikatowych kompozycji, kształtów i układów. Taką zabudowę łatwo obłożyć glazurą, kamieniem, drewnem lub szkłem typu lacobel.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - zabudowa wokół stelaża WC, która stanowi półki


Zabudowa skutecznie maskuje wszelkie rurki, kable i przewody instalacyjne w łazience. Ogrom propozycji rozwiązań sprawia, że wnękowa półka w każdej łazience jest ozdobą pomieszczenia lub umiejętnie ukrytym schowkiem.
 

  • Wnęki ścienne
     

Małe wnęki ścienne można wykorzystać na przechowywanie łazienkowych drobiazgów lub ręczników. Zagłębienia w ścianie nad wanną lub w kabinie prysznicowej sprawdzą się w roli miejsca na kosmetyki kąpielowe. Nad umywalką zaś świetnie prezentują się perfumy, kremy, czy ozdobne pojemniczki na płatki kosmetyczne.

półki wnękowe obok lustra łazienkowego

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - półki wokół lustra tworzą kobiecy kącik w łazience oraz wnęka prysznicowa, która praktycznie oddziela część natryskową od reszty łazienki

We wnęce można zamocować poprzeczne półeczki, np. ze szkła lub ustawić koszyki łazienkowe. Ważne jednak by zawsze panował w nich nienaganny porządek i ład. Zwykły ręcznik estetycznie złożony lub zwinięty może okazać się dekoracyjnym akcentem naszego wnętrza. 

półki we wnęce

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - wnęka ścienna nad podwieszonym sedesem i bidetem pełni podwójną funkcję - wydziela strefę sanitarną łazienki oraz stanowi praktyczne miejsce na postawienie łazienkowych akcesoriów. Zagłębienie pod zlewem może posłużyć, np. do wsunięcia kosza na bieliznę  W drugim przypadku w aranżacji wnęki wykorzystano wiklinowe koszyczki na różne drobiazgi

Półka nad stelażem WC

fot.: Novi-art - czarna otwarta półka nad stelażem WC z podświetleniem LED

  • Jak zabudować wnękę
     

Wnęki i nisze łazienkowe mogą być otwarte lub zasłonięte. Mogą również zostać podświetlone, dzięki czemu wyeksponujemy ich dekoracyjny charakter. Do wykonania zagłębienia w powierzchni ściany używa się zazwyczaj płyt gipsowo-kartonowych, z których tworzy się konstrukcję. Do zamontowanej obudowy przykleja się wybrany materiał wykończeniowy. W przypadku wnęk zakrytych konieczny jest jeszcze montaż przesłon - drzwiczek, rolet, żaluzji itp. Jeśli wnęka ma zostać podświetlona należy podjąć decyzję o źródle tego światła. W sprzedaży dostępne są bezprzewodowe lampki led, które przykleja się w wybranym miejscu. Dla bardziej wymagających konieczne będzie rozprowadzenie przewodów instalacji elektrycznej w obrębie wnęk. 

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - dekoracyjne wnęki w ścianie zabudowane fornirami posłużyły do wprowadzenia motywu kwiatów, które zostały podświetlone 

  • Półki w ścianie
     

Półki w każdej łazience są przydatne. Ogrom drobiazgów, kosmetyków i akcesoriów, które gromadzimy w obrębie pomieszczeń sanitarnych sprzyja tworzeniu miejsc do ich przechowywania. Dodatkowo zazwyczaj, właśnie w tej części domu przechowuje się środki czystości i akcesoria do prania. Sprawna organizacja przestrzeni oraz funkcjonalne i praktyczne schowki (najlepiej zakryte) są więc niezbędne. Najlepsze do tego typu funkcji są duże wnęki z zabudową.   

wnęka nad wannąMIKOŁAJSKAstudio

fot.: Projektowanie Wnętrz Paweł Liszewski - zagospodarowanie wnęki nad wanną i zlewem na półki,
MIKOŁAJSKAstudio - wnęki z półkami nad blatem łazienkowym

fot.: Besco - półka za wanną jest praktycznym rozwiązaniem, które stanowi również ciekawą formę aranżacyjną. W tym przypadku wypust w ścianie wykorzystano do montażu baterii, a na górnej płaszczyźnie ustawiono ozdobne doniczki z zielonymi roślinami, które ożywiają aranżację. Taki zabieg jest skuteczny w przypadku umiejscowienia wanny pod skosem, gdyż ścianka z tyłu sanitariatu pozwala na wysunięcie wanny do przodu, dzięki czemu skos jest mniej uciążliwy


  • Łazienkowe schowki


Miejsc do przechowywania nigdy nie jest za dużo, a architektoniczne mankamenty w postaci niewymiarowych wnęk, czy załamań w powierzchni ścian można zamienić w praktyczne schowki, które odkryją ogrom swoich zalet. Oczywiście można kupić gotowe szafki na zamówienie, które wkomponujemy w układ przestrzenny łazienki, ale można również stworzyć coś swojego, oryginalnego i spersonalizowanego. 

TK Architekci

fot.: TK Architekci - wnęka w ścianie posłużyła na półkę na kosmetyki kąpielowe
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, MIKOŁAJSKAstudio, Novi-art, Konkurs fotograficzny, TK Architekci, Projektowanie Wnętrz Paweł Liszewski


Przeglądy


Polecamy
armatura łazienkowa

Kompleksowe rozwiązania i nowoczesny design

 
Modne fronty w meblach łazienkowych meble i akcesoria

Modne fronty w meblach łazienkowych

 
trendy w łazience

Wyposażenie na wymiar z Luxum

 
Blat w łazience trendy w łazience

Blat w łazience

 
Fototapeta w łazience porady łazienkowe

Fototapeta w łazience

 

Partnerzy

Riho     Manufaktura wanien

logo Śnieżka       Emako

Magma

Luxum CristalstoneSapho   kaflando płytki ceramiczne

BISK        logo Piramida

  Invena   

      Electrolux   

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram