Łazienka bez grzyba

data aktualizacji: 20-11-2019, 13:44 – artykuł promocyjny

Specyficzne warunki panujące w łazience sprzyjają powstawaniu zagrzybienia. Główną przyczyną tego zjawiska są wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza, które narażają nas na rozwój "niechcianego gościa". W wlace z tym nieestetycznym zjawiskiem pomocne są wentylacja oraz seria specjalistycznych preparatów skutecznie eliminujących grzyby i pleśnie.

Łazienka bez grzyba

Pojawiające się na ścianach łazienki zagrzybienie nie tylko negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, ale może być również szkodliwe dla zdrowia domowników. Jego powstawanie jest najczęściej wywołane wadliwie działającą wentylacją, niewłaściwą izolacją przeciwwilgociową ścian lub niedostatecznym ogrzewaniem. Niewielka z reguły przestrzeń łazienki, w której zbiera się duża ilość pary wodnej, stanowi idealne środowisko dla grzybów i pleśni.

 

Usuwamy przyczynę zagrzybienia

Pierwszy krok w skutecznej walce z grzybem stanowi dokładne rozpoznanie przeciwnika. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić nas do działania może być np. pojawianie się na ścianach łazienki niewielkich, czarnych kropek. Warto pamiętać, że trwałe usunięcie zagrzybienia wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie, problem może powracać, nawet w przypadku użycia nawet najlepszych metod i preparatów. – Powstawanie wykwitów na ścianie czy suficie łazienki ma swoją konkretną, często niewidoczną na pierwszy rzut oka przyczynę, którą należy zlokalizować i usunąć – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Najlepsze efekty przynosi szybka reakcja, zanim jeszcze grzyb rozprzestrzeni się na większej powierzchni – tłumaczy Krzysztof Kędzior.

Zagrzybienie może być wywołane np. zawilgoceniem ścian przez przeciekającą rurę lub ciągłym zalewaniem danego fragmentu ściany. Istotną rolę w jego powstawaniu odgrywa również brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Widoczne na ścianach i sufitach łazienki wykwity nierzadko kryją za sobą również problem związany z niewłaściwą izolacją termiczną. W takiej sytuacji, niezbędne może okazać się wykonanie docieplenia ścian i zamontowanie skutecznego systemu ogrzewania.

 

Eliminujemy wykwity

Jeśli zadbaliśmy już o wyeliminowanie przyczyny powstawania zagrzybienia, możemy przystąpić do usunięcia jego skutków widocznych na ścianach. W większości przypadków nie ma potrzeby skuwania zainfekowanych fragmentów powierzchni - Jeśli tynk nie jest uszkodzony w wyniku działania grzybów, to nie musimy się go pozbywać. Przed przystąpieniem do pracy należy przede wszystkim dokładnie osuszyć powierzchnię ­- radzi Krzysztof Kędzior ­- Po wykonaniu tego zabiegu, zagrzybioną ścianę przecieramy gąbką nasączoną wodą z domestosem. Ten prosty zabieg pozwoli na wyczyszczenie podłoża i usunięcie zarodników grzyba - dodaje ekspert.

Na wyczyszczoną, wyschniętą powierzchnię możemy następnie zaaplikować środek grzybobójczy. Pamiętajmy, że powinien być on nie tylko skuteczny, ale i dostosowany do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Takie warunki spełnia Preparat Grzybobójczy VIDARON – wodny preparat, dostępny w gotowej do użycia postaci. Produkt nakładamy na ścianę za pomocą pędzla, wałka lub poprzez natrysk. Po upływie godziny, powierzchnię zmywamy wodą, a następnie czekamy aż całkowicie wyschnie i aplikujemy kolejną warstwę wyrobu. Miejsca pokryte Preparatem Grzybobójczym VIDARON możemy pomalować farbą Śnieżka Zacieki-plamy. Izoluje ona plamy i zabrudzenia, zabezpieczając dodatkowo przed zagrzybieniem. Jej zastosowanie umożliwi stworzenie podkładu pod wykorzystanie farby nawierzchniowej odpornej na wilgoć, np. farby Śnieżka Kuchnia-łazienka, która dzięki zawartości czystego srebra posiada właściwości biobójcze.

Żeby cieszyć się pozbawioną wykwitów, estetyczną i przyjazną łazienką, warto pamiętać o zapewnieniu w niej właściwej wentylacji, co pozwoli na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia. Miejsca szczególnie narażone na częsty kontakt z wodą najlepiej natomiast dokładnie uszczelnić. Do zabezpieczenia wanien, brodzików czy elementów ceramiki sanitarnej możemy wykorzystać odporny na pleśnie oraz grzyby Silikon Sanitarny BESTON. W ten sposób stworzymy przestrzeń, z której bezpiecznie będą mogli korzystać wszyscy domownicy.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA SA
Al. Jana Pawła II 23
00-854 Warszawa
tel. 801 500 801
www: www.sniezka.pl
mail: wyślij wiadomość
Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA SA

DZIAŁ HANDLOWY:

39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44
woj. podkarpackie
 

farby do wielu zastosowań » farby emulsyjne dekoracyjne do malowania wewnątrz pomieszczeń » emulsje do pomieszczeń wilgotnych » farby i lakiery do drewna » farby i emalie do metalu » kleje » zaprawy » masy i mieszanki tynkarskie » masy i mieszanki do szpachlowania » lakiery » impregnaty do drewna » lakierobejce » farby gruntujące


Zobacz zdjęcia w galerii FFiL Śnieżka

 


 
Podobne artykuły
Płytki gresowe - najnowsze kolekcje

podłogi i ściany

Płytki gresowe - najnowsze kolekcje

Gres (kamionka szlachetna) powstaje z mieszanki piasku kwarcowego, skaleni, szamotu, gliny i kaolinu. Stanowi odmianę... więcej...

Płytki jak tkaniny

podłogi i ściany

Płytki jak tkaniny

Płytki imitujące tkaniny to jeden z wiodących trendów obecnego sezonu. Pokazały to bolońskie targi Cersaie,... więcej...

Jak zabezpieczyć łazienkę przed powstawaniem wilgoci?

podłogi i ściany

Jak zabezpieczyć łazienkę przed powstawaniem wilgoci?

Planując remont w łazience oprócz wyboru płytek, fug oraz elementów dekoracyjnych, należy pamiętać... więcej...