Na czym postawić umywalkę
artykuł promocyjny
Niezależnie od stylu, w jakim urządzona jest nasza przestrzeń łazienkowa oraz bez względu na jej wielkość, umywalka stanowi obowiązkowy element aranżacji. Decydując się na zakup konkretnej umywalki, mamy do wyboru wiele modeli, różniących się kształtem, kolorem oraz sposobem montażu. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się umywalki blatowe, które mogą być: stawiane, wpuszczane oraz montowane pod blatem oraz umywalki meblowe.

fot.: ItalyDirect.pl
Wybierając umywalkę do łazienki, powinniśmy najpierw podjąć decyzję, odnośnie miejsca jej montażu - czy chcemy ją powiesić, postawić na blacie czy też na szafce. Wiele modeli umywalek jest zaprojektowana w taki sposób, iż można je zarówno powiesić, mocując do ściany, jak i postawić na blacie.
fot.: Harmony Studio
Umywalki montowane na szafce
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szafki łazienkowej razem z umywalką od jednego producenta, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję, że wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane. Montaż umywalki z szafką nie wymaga dodatkowego mocowania śrubami do ściany, a uszczelnienie zapobiegnie przedostawaniu się wody do wnętrza szafki.
fot.: Elita fot.: Sapho fot.: Defra
Możemy również zdecydować się na montaż umywalki na szafce łazienkowej, która znajduje się w naszej łazience. W taki wypadku musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. W tym celu użyć można wodoodpornego lakieru. Innym rowiązaniem jest wymiana blatu szafki na nowy, odporny na wilgoć.
fot.: Riho
Umywalki stawiane na blacie
W nowoczesnych łazienkach królują obecnie umywalki nablatowe, które można postawić, wpuścicć lub też zamontować pod blatem. Jeśli decydujemy się na umywalkę stawianą na blacie, to musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu blatu do wagi umywalki. W przypadku montażu blatu podwieszanego, powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest ściana w łazience. Do ścian murowanych, wystarczy użyć kołków o odpowiedniej długości, natomiast do ścian z bloczków ceramicznych, warto dokupić stelaż montażowy.
fot.: Deante fot.: Ideal Standard
Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć odnośnie blatu pod umywalkę, jest wybór materiału, z którego ma być on wykonany. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu następujące materiały:
- lakierowaną płytę MDF, której obrzeża należy zabezpieczyć taśmą PCV/ABS
- kamień - granit, łupek oraz marmur
- kompozyty, przypominające kamień
- płyty karton-gips i płyty OSB, obłożone glazurą łazienkową
- drewno, najlepiej egzotyczne
- szkło i ceramikę
Wybór właściwego materiału do wykonania blatu jest niezmiernie ważny ze względu na jego trwałość i niezawodność.
fot. Luxum fot.: Cristalstone
fot.: konkurs fotograficzny Nasze łazienki fot.: Sapho
fot.: Sapho - SKA Wspornik umywalki/pod blat z MDF półką
fot.: Marmur Dulemba - kamienny blat można wykonać jako jeden element lub zbudować go z mniejszych części
fot.: Salony BLU - szafka modułowa pod umywalkę z linii IÖ Modular
Rzeczą, o której nie można zapomnieć przy montażu umywalki nablatowej jest fakt, że większość z nich jest z tyłu nieszkliwiona. Dlatego też, gdy nie chcemy jej dosuwać do ściany i zamieścić za nią lustro, to matowy tył może zepsuć wystrój naszej łazienki.
Umywalka blatowa może być także wpuszczona w blat i wtedy ponad blatem widoczny jest tylko ich charakterystyczny kołnierz.
fot.: Mantes
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie umywalek podblatowych, które w całości montowane są pod blatem. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości na blacie.
fot.: Coram
Jak zamontować umywalkę nablatową?
Wybierając miejsce montażu umywalki nablatowej musimy wziąć pod uwagę instalację wodną w naszej łazience. Kolejnym krokiem jest wywiercenie jednego lub dwóch otworów w blacie, w zależności od tego czy nasza umywalka posiada otwory na baterię czy też nie. Jeśli umywalka nie ma otworu, to musimy wykonać w blacie dwa wiercenia: jeden przeznaczony do umieszczenia baterii, a drugi do wyprowadzenia odpływu.
fot.: Sanitti fot.: Massi
fot.: Riho
Następną czynnością, którą należy wykonać jest montaż odpływu i nałożenie silikonu na uszczelkę. Silikon nakładamy także na dolną część umywalki, a potem stawiamy umywalkę na blacie i mocno ją dociskamy przez kilka minut. Umywalki nie powinniśmy używać do momentu wyschnięcia kleju, wtedy nie będzie już ryzyka przesunięcia umywalki.
Kolejnym krokiem montażu umywalki nablatowej jest uszczelnienie silikonem przestrzeni pomiędzy umywalką a blatem. Następnie instalujemy baterię i montujemy syfon pod ceramiką. Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności należy sprawdzić szczelność umywalki i wężyków doprowadzających wodę do ceramiki.
Zobacz także:
Jaka bateria do umywalki nablatowej?
Umywalka półblatowa - przegląd
Zdjęcia: Salony BLU, Harmony Studio, Elita, Mantes, Coram, Deante, Dulemba, Luxum, Massi, Cristalstone, Sanitti, Sapho, ItalyDirect.pl, Ideal Standard, Riho, Defra
![]() Naprawa cieknącej toalety
Awaria toalety, która powoduje ciągły wyciek wody ze spłuczki, nieustanne napełnianie zbiornika czy niespodziewane... więcej... Mała umywalka do łazienki
Mała łazienka lub toaleta wymagają odpowiednio zgranej armatury. Współcześnie rynek jest przepełniony produktami... więcej... Kompaktowa ceramika do małej łazienki
Do wyposażenia małych łazienek potrzebujemy sprzętów kompaktowych o niedużych wymiarach, które będą... więcej... |

