Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Na czym postawić umywalkę

artykuł promocyjny

Niezależnie od stylu, w jakim urządzona jest nasza przestrzeń łazienkowa oraz bez względu na jej wielkość, umywalka stanowi obowiązkowy element aranżacji. Decydując się na zakup konkretnej umywalki, mamy do wyboru wiele modeli, różniących się kształtem, kolorem oraz sposobem montażu. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się umywalki blatowe, które mogą być: stawiane, wpuszczane oraz montowane pod blatem oraz umywalki meblowe.

Na czym postawić umywalkę

fot.: ItalyDirect.pl

Wybierając umywalkę do łazienki, powinniśmy najpierw podjąć decyzję, odnośnie miejsca jej montażu - czy chcemy ją powiesić, postawić na blacie czy też na szafce. Wiele modeli umywalek jest zaprojektowana w taki sposób, iż można je zarówno powiesić, mocując do ściany, jak i postawić na blacie.

Szafka na wymiar pod umywalkę

fot.: Harmony Studio

 

Umywalki montowane na szafce

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szafki łazienkowej razem z umywalką od jednego producenta, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję, że wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane. Montaż umywalki z szafką nie wymaga dodatkowego mocowania śrubami do ściany, a uszczelnienie zapobiegnie przedostawaniu się wody do wnętrza szafki.

 

Elita YoungWAVE szafka umywalkowa - SaphoDefra - szafka pod umywalkę Trento

  fot.: Elita                               fot.: Sapho                            fot.: Defra      
                                             

Możemy również zdecydować się na montaż umywalki na szafce łazienkowej, która znajduje się w naszej łazience. W taki wypadku musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. W tym celu użyć można wodoodpornego lakieru. Innym rowiązaniem jest wymiana blatu szafki na nowy, odporny na wilgoć.

Umywalka LIVIT GLAZE TOP, wanna STILL SHOWER PLUG&PLAY, parawan LUCID

fot.: Riho

Ceramed

fot.: Ceramed

 

Umywalki stawiane na blacie

W nowoczesnych łazienkach królują obecnie umywalki nablatowe, które można postawić, wpuścicć lub też zamontować pod blatem. Jeśli decydujemy się na umywalkę stawianą na blacie, to musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu blatu do wagi umywalki. W przypadku montażu blatu podwieszanego, powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest ściana w łazience. Do ścian murowanych, wystarczy użyć kołków o odpowiedniej długości, natomiast do ścian z bloczków ceramicznych, warto dokupić stelaż montażowy.

umywalka nablatowa Deante Miran

fot.: Deante

Ceramed

fot.: Ceramed

 

Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć odnośnie blatu pod umywalkę, jest wybór materiału, z którego ma być on wykonany. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu następujące materiały:

  • lakierowaną płytę MDF, której obrzeża należy zabezpieczyć taśmą PCV/ABS
  • kamień - granit, łupek oraz marmur
  • kompozyty, przypominające kamień
  • płyty karton-gips i płyty OSB, obłożone glazurą łazienkową
  • drewno, najlepiej egzotyczne
  • szkło i ceramikę


Wybór właściwego materiału do wykonania blatu jest niezmiernie ważny ze względu na jego trwałość i niezawodność.

blat pod umywalkę nablatową Luxum

fot. Luxum

Cristalstone

fot.: Cristalstone

blat pod umywalkę nablatową

fot.: konkurs fotograficzny Nasze łazienki

Sapho - blat ceramiczny Kira

fot.: Sapho

Sapho - SKA Wspornik umywalki/pod blat z MDF półką

fot.: Sapho - SKA Wspornik umywalki/pod blat z MDF półką

fot.: Marmur Dulemba - kamienny blat można wykonać jako jeden element lub zbudować go z mniejszych części

Salony BLU

fot.: Salony BLU - szafka modułowa pod umywalkę z linii IÖ Modular

Rzeczą, o której nie można zapomnieć przy montażu umywalki nablatowej jest fakt, że większość z nich jest z tyłu nieszkliwiona. Dlatego też, gdy nie chcemy jej dosuwać do ściany i zamieścić za nią lustro, to matowy tył może zepsuć wystrój naszej łazienki.

Umywalka blatowa może być także wpuszczona w blat  i wtedy ponad blatem widoczny jest tylko ich charakterystyczny kołnierz.

Umywalka w meblach foliowanych Mantes

fot.: Mantes

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie umywalek podblatowych, które w całości montowane są pod blatem. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości na blacie.

umywalka podblatowa Smile Coram Disegnoumywalka podblatowa Box Coram

fot.: Coram

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Wybierając miejsce montażu umywalki nablatowej musimy wziąć pod uwagę instalację wodną w naszej łazience. Kolejnym krokiem jest wywiercenie jednego lub dwóch otworów w blacie, w zależności od tego czy nasza umywalka posiada otwory na baterię czy też nie. Jeśli umywalka nie ma otworu, to musimy wykonać w blacie dwa wiercenia: jeden przeznaczony do umieszczenia baterii, a drugi do wyprowadzenia odpływu.

umywalka nablatowa Sanitti ART ROMBO

fot.: Sanitti 

umywalka nablatowa Massi Bol

fot.: Massi

Riho - umywalka Barca z serii Solid Surface 2.0

fot.: Riho

Następną czynnością, którą należy wykonać jest montaż odpływu i nałożenie silikonu na uszczelkę. Silikon nakładamy także na dolną część umywalki, a potem stawiamy umywalkę na blacie i mocno ją dociskamy przez kilka minut. Umywalki nie powinniśmy używać do momentu wyschnięcia kleju, wtedy nie będzie już ryzyka przesunięcia umywalki.

Kolejnym krokiem montażu umywalki nablatowej jest uszczelnienie silikonem przestrzeni pomiędzy umywalką a blatem. Następnie instalujemy baterię i montujemy syfon pod ceramiką. Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności należy sprawdzić szczelność umywalki i wężyków doprowadzających wodę do ceramiki.

 

Zobacz także:

Jaka bateria do umywalki nablatowej?

Umywalka półblatowa - przegląd


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salony BLU, Harmony Studio, Elita, Mantes, Coram, Deante, Dulemba, Luxum, Massi, Cristalstone, Sanitti, Sapho, ItalyDirect.pl, Riho, Defra, Ceramed


Polecamy

 

Umywalki z efektem marmuru - przegląd modeli ceramika sanitarna

Umywalki z marmuru - przegląd

 
Wybieramy umywalkę ceramika sanitarna

Wybieramy umywalkę

 
Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości armatura łazienkowa

Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości

 
Bidet w małej łazience armatura łazienkowa

Bidet w małej łazience

 
Szklane wnętrza Glasimo armatura łazienkowa

Szklane wnętrza Glasimo

 
Partnerzy

CerramedBesco
 

LuxumCristalstone

Invenalogo Coram

AKCJUM

Riho  Sapho


logo Piramida
Werit

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni
Facebook
Instagram