Drewniana podłoga w łazience

data aktualizacji: 20-01-2017, 12:31 – artykuł promocyjny

Uczucie ciepła naturalnego drewna pod stopami w łazince to komfort, na który można sobie pozwolić. Niegdyś drewniana podłoga w tej części domu wydawała się niepraktycznym rozwiązaniem, dziś jest standardem w wielu łazienkach. Drewno jako naturalne tworzywo jest ponadczasowe, zawsze modne i eleganckie. Podłoga z tego surowca pasuje zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych, a przemysł dostarcza coraz to nowszych rozwiązań, które ułatwiają adaptację drewna również w niesprzyjających warunkach.  
 

Drewniana podłoga w łazience

Układając drewnianą podłogę w łazience możemy utrzymać jednolitą powierzchnię w całym domu (przedłużając podłogę z salonu i przedpokoju), dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń. W tym celu najlepiej użyć gatunków wytrzymałych, odpornych na wodę i twardych. Jednak zawsze każde drewno do łazienki powinno być poddane olejowaniu lub lakierowaniu, co stworzy warstwę chroniącą przed wnikaniem wody w jego strukturę zapobieagając tym samym pęcznieniu. Wersja olejowana ma przewagę nad lakierowaną, gdyż jest bardziej chropowata, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko poślizgnięcia się.

Drewniany parkiety w łazienceDrewniana podłoga w łazience

                      fot.: Luxum - drewniany                                              fot.: Konkurs fotograficzny
                   
parkiet w łazience                                                       "Nasze łazienki"

 

Łazienka z drewnem

Każdy wie, że drewno jest materiałem, który łatwo wchłania wodę, przez co często rezygnujemy z tego typu wykończenia w pomieszczeniach, gdzie jest dużo wilgoci. Jeśli jednak zadbamy o odpowiednią jakość drewna świetnie sprawdzi się ono również w łazience.

Drewniana podłoga w łazienceDrewniana podłoga w łazienceDrewniana podłoga w łazience

 fot.: Koło                            fot.: Coram                                   fot.: Besco  
 

  • Jakie drewno do łazienki
     

Gatunki odporne na wodę, wahania temperatury oraz o dużej twardości to przede wszystkim drewno egzotyczne, takie jak teak, merbau, lapacho, doussie oraz rodzimy jawor, buk oraz dąb. Warto również pamiętać, że tego typu podłogę kilka razy w roku należy pokryć warstwą oleju lub lakieru impregnującego.

Popularne gatunki drewna egzotycznego stosowanego w łazienkach

 fot.: Egzotyczne gatunki drewna cieszące się dużą popularnością w łazienkach

W czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba używać wilgotnego, a nie mokrego mopa i zawsze pilnować by na podłodze nie zalegała woda. Dobrym rozwiązaniem jest również bambus, który choć nie jest drewnem a gatunkiem trawy, to w praktyce wygląda jak drewno i świetnie pasuje do wnętrz o niekorzystnych warunkach termiczno - wilgotnościowych. Z punktu widzenia jakości warto również zwrócić uwagę na wielkość i rodzaj drewnianej podłogi - lita deska bardziej niż parkiet narażona jest na wszelkie wypaczenia. Rosnącą popularnością cieszą się parkiety przemysłowe, które są wytrzymalsze, a prezentują się równie szykownie. Standardowy parkiet powinien mieć wzmocnioną konstrukcję, najlepiej sprawdzą się te trójwarstwowe.

Łazienka z drewnianą podłogą

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - drewniana podłoga idealnie współgra z kamieniem naturalnym na ścianach ocieplając optycznie przestrzeń.

Luksusowym wariantem drewnianej podłogi w łazience jest tak zwana tekowa podłoga w systemie pokład łazienkowy, która niczym jacht wykonana jest w najwyższej jakości. W standardzie takiego wykończenia jest specjalnie zaprojektowane łączenie pióro - wpust wypełnione gumą gwarantujacą długowieczność i ciekawy efekt wizualny.

Ceramika  Koło

fot.: Koło - parkiet w łazience             

 

  • Łazienka w drewnie
     

Niewątpliwie największą zaletą drewnianej podłogi w łazience są jej wartości estetyczne. Wnętrze staje się cieplejsze i przytulniejsze, a przez to chętniej w nim przebywamy. Klimat i urok drewna, które nigdy nie wychodzi z mody łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Drewniana podłoga może być położona na całej powierzchni lub stanowić uzupełnienie podłogi z płytek. Jednak zawsze decydując się na drewno w łazience należy sprawdzić zalecenia producenta. Tylko w przypadku kiedy na etykiecie producenta nie ma przeciwskazań do stosowania w warunkach podwyższonej wilgotności zostaje zachowana gwarancja. 

Drewniana podłoga łączona z ceramicznymi płytkamicegła i drewno

fot.: Drewniana podłoga w łazience łączona z płytkami (konkurs fotograficzny "Nasze łazienki")

 
  • Do jakiej łazienki drewniana podłoga


Współczesny trend ukierunkowany na nadawanie łazienkom nowego znaczenia - przejście od małych użytecznych pomieszczeń sanitarnych do wytwornych salonów kąpielowych będących jednocześnie strefą relaksu w każdym domu - sprawił, że zaczęto poszukiwać oryginalnych materiałów.

Parkiet w łazienceDrewniana podłoga w łazience

fot.: Parkiet wtapiający się w klasyczną stylizację (Koło) oraz drewniana podłoga kontrastująca z surowym wykończeniem betonowych ścian (Geberit)

Drewno pasuje do łazienek utrzymanych w rustykalnym stylu, gdzie w naturalny sposób uzupełnia się stylizację w ciepłe akcenty. Jednak tego typu wykończenie idealnie sprawdzi się również w nowoczesnych aranżacjach.

fot.: Śnieżka

Drewno może być uzupełnieniem lub głównym elementem we wnętrzu, które przyciąga wzrok i nadaje charakteru takiej łazience. Zatem sprawdzi się zarówno w małych wnętrzach, jak również w tych przestronnych. Drewno występujące w wielu gatunkach może być dodatkowo wybarwiane przez co zwiększa się ilość możliwych kompozycji związanych z barwą i strukturą materiału.

Łazienka z drewnianą podłogąDrewniana podłoga w łazience

fot.: Drewniana podłoga w łazience w stylu retro (Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki") oraz w nowoczesnej aranżacji dużej łazienki

 

Zobacz także:

Łazienka w gresieOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Luxum, Coram, Besco, Sanitec Koło, Geberit, Śnieżka