konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Układanie płytek na płytach kartonowo-gipsowych

data aktualizacji: 14-09-2017, 09:46 – artykuł promocyjny

Popularnym materiałem, z którego wykonane są ścianki działowe w naszych domach i mieszkaniach, są płyty gipsowo-akartonowe. Umożliwiają one stworzenie ciekawej aranżacji w niezbyt skomplikowany sposób. Ściany łazienki również można wykonać z tego materiału, jednak w tym przypadku należy pamiętać, iż ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu, należy zastosować płyty kartonowo-gipsowe o zwiększonej wodoodporności, popularnie zwane „zielonymi”.

Układanie płytek na płytach kartonowo-gipsowych

Jeśli zamierzamy obłożyć ściany łazienki glazurą, to powinniśmy swoją pracę rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża - musimy wykonać izolację przeciwwilgociową. Zanim przejdziemy do przyklejania płytek, kolejny krok jaki powinniśmy wykonać, to dokładne rozplanowanie rozmieszczenia płytek z uwzględnieniem szerokości spoin, elementów dekorowych, odległości od krawędzi, ościeży, itp. Przy układaniu glazury warto także pamiętać o zastosowaniu listwy startowej, ułatwiającej wypoziomowanie pierwszego rzędu płytek i krzyżykach dystansowych, dzięki którym odstępy między płytkami będą jednakowe.

Do przyklejania płytek na ściany wykonane z płyt kartonowo-gipsowych warto użyć specjalnej wysokoelastycznej zaprawy klejącej CEKOL CS-12, zaliczanej do zapraw wodoszczelnych. Charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie wchłania znikomą ilość wody w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną. Zaprawę CEKOL CS-12 można użyć do przyklejenia płytek w okolicach wanien, brodzików, zlewów, bez obawy, że przypadkowo rozlana woda, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, w szybkim czasie spenetruje zaprawę klejącą i wpłynie na pogorszenie jej właściwości. Ponato można ją zastosować również na ogrzewanie podłogowe.

Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest właściwie przygotowanie zaprawy klejowej. Wykonując tą czynność należy stosować się do instrukcji producenta kleju, umieszczonej na opakowaniu. Suchą zaprawę z worka wsypujemy do odmierzonej ilości zimnej, czystej wody w proporcjach określonych przez producenta i mieszamy do uzyskania jednorodnej konsystencji. Następnie musimy odczekać 3 minuty i powtórnie dokładnie wymieszać zaprawę. Zaprawa jest gotowa do użycia i zachowuje swoje właściwości przez ok. 2-3 godziny.

Cedat - klejenie płytek w łazience

Kolejnym krokiem jest nanoszenie zaprawy klejącej na podłoże przy pomocy pacy. Następnie ząbkowaną krawędzią wyrównujemy klej. Wielkość zebów pacy zależy od formatu płytek, jakie kładziemy - im większe płytki, tym większe zęby. Zaprawy nie należy kłaść na zbyt dużą powierzchnię, gdyż po upływie określonego czasu traci ona swoje właściwości, co może spowodować, że płytki nie zostaną związane z podłożem z odpowiednią siłą i będą odpadać. Płytki należy dokładnie docisnąć do powierzchni kleju i dosunąć do wymaganego położenia. Stan pokrycia klejem powierzchni pod płytką powinien wynosić powyżej 75%. Wszelkich korekt położenia płytki można wykonać w ciągu 10 minut od jej przyklejenia. Układając płytki dobrą metodą jest dwustronne nakładanie kleju, to znaczy na podłoże oraz na na spodnią stronę płytki.


Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Cedat Sp. z o.o.Podobne artykuły
Jak wizualnie powiększyć przestrzeń w łazience?

podłogi i ściany

Jak wizualnie powiększyć przestrzeń w łazience?

We współczesnym budownictwie często spotykamy się z projektami pomieszczeń o małej powierzchni. Ta tendencja... więcej...

Preparaty używane do pielęgnacji spoin

podłogi i ściany

Preparaty używane do pielęgnacji spoin

Od stanu fug zależy wygląd całej wyłożonej płytkami podłogi czy ściany. Z czasem tracą świeży kolor,... więcej...

Piękna codzienność odnaleziona w naturalnej łazience

podłogi i ściany

Piękna codzienność odnaleziona w naturalnej łazience

Kolekcja Contrail od Tubądzin to propozycja dla osób ceniących sobie spokój i celebrujących drobne... więcej...