kaflando
Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
knauf
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2024

Cegła w łazience

artykuł promocyjny

Postarzana, czerwona, biała lub specjalnie zdobiona, matowa i błyszcząca, znana już od starożytności i powszechnie stosowana w budownictwie - cegła, bo o niej mowa, odkrywa przed nami nowe oblicza. Ma ona wiele uroku, który wiąże się z jej surowością i minimalizmem formy. Niegdyś służyła do wznoszenia ścian, dziś pełni funkcję ozdobną. Nieotynkowany fragment muru lub specjalnie wypreparowany element nadający stylizacji niepowtarzalności to ciekawa propozycja również do łazienki. Coraz częściej można znaleźć ciekawe imitacje lub płytki robione na wzór cegły. Cegła jest po prostu modna i efektowna i dlatego warto ją mieć.

Cegła w łazience

Łazienka z cegłą

 

  • Gdzie stosować

Cegłą możemy zastąpić standardowe płytki, mozaikę lub panele - tak ścienne jak i podłogowe. Jej charakterystyczna faktura oraz kształt i kolor sprawiają, że ceglane akcenty harmonizują się z tradycyjnymi oraz nowoczesnymi aranżacjami.

Cegla na podłodze w łaziencecegła na ścianie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - aranżacje łazienek z wykorzystaniem cegły na podłodze oraz na ścianie

Cegła jest materiałem uniwersalnym, pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, w którym nawiązuje do prostej i czystej formy (surowa cegła bez dodatkowych warstw upiększających), jak również do stylizacji rustykalnych symbolizując pierwotne materiały pochodzące z lokalnych surowców naturalnych.

Biała cegła w łazienceBiała cegła w łazience

fot.: Koło - biała cegła w łazience w połączeniu z nowoczesnymi meblami i ceramiką w sąsiedztwie bielonych belek konstrukcyjnych i podłogowych oraz drewnianych akcentów. Całość uzupełnia przecierany dywanik w modnym kolorze

Ceglane dekoracje dają złudzenie trójwymiarowości, a nierówna powierzchnia powoduje, że światło załamuje i odbija się od niej.  Minusem takiego zestawienia jest optyczne zmniejszenie pomieszczenia.

kolumna prysznicowa Greta - Laveo

fot.: kolumna Greta marki                             fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"  - cegła        
Laveo na tle cegły                                                             na suficie                                  


  • Z czym zestawiać

Cegła może stanowić kontrast do gładkich ścian i podłóg lub też współbrzmieć z pozostałymi modułami aranżacyjnymi zastosowanymi we wnętrzu. Może pojawić się jako jeden z komponentów lub pokrywać całą ścianę. Różnorodność kombinacji na wykorzystanie cegły w łazienkowej stylizacji jest nieskończenie wiele. Ten wdzięczny faktor świetnie sprawdzi się w roli kolażu, z innymi naturalnymi tworzywami - drewnem, betonem i kamieniem lub z nowoczesnymi materiałami - ceramiką, glazurą czy w towarzystwie współczesnej grafiki.

Dekor z cegły

fot.: Besco - fragment ściany wyłożony dekoracyjną, mieniącą się cegłą prezentuje się niczym obraz. Na tle cegły ładnie prezentuje się nowczesny kryształowy żyrandol

Gołe cegły przyciągają uwagę i wprowadzają specyficzny klimat. Taka okładzina to namiastka nonszalancji, zwłaszcza w przypadku ręcznie formowanych egzemplarzy. Romantyczną nutę uzyskamy odpowiednio zestawiając dodatki. Do białych cegieł pasują kolorowe elementy, które sprawią, że stylizacja nabierze energii. Klasyczna cegła skomponowana z nowoczesnymi tworzywami typu drewno, stal, szkło, a nawet plastik sprawią, że aranżacja nabierze indywidualnego charakteru. Ta prostopadłościenna bryła układana naprzemiennie w swoisty wzór to dekoracja ściany o wyróżniającej formie użytkowej.

Ściana z cegły w łazience

fot.: Luxum - cegła na ścianie w łazience

 

  • Jak pielęgnować

Ceglany szczegół sprawi, że łazienka wyróżni się spośród innych. Taka stylizacja w łazience jest również praktyczna, gdyż cegła wykazuje dużą odporność na wilgoć i nie wymaga specjalnego traktowania w czasie prac pielęgnacyjno - porządkowych. Cegła jest odporna na wnikanie kurzu i brudu.

Cegła w łaziencecegła w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Cegła jako dekoracja wnętrza lub element budulcowy, np. ścianki działowej jest materiałem trwałym, prostym i odpornym, przez co zyskała miano długowiecznej. Mimo iż uchodzi za tworzywo mało wymagające, to stosując ją w łazience warto zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim środkiem. Jeśli odkrywamy stary mur musimy zdjąć warstwę tynku, po czym powierzchnię naloeży dokładnie oczyścić. Do tego celu warto wykorzystać ostrą szczotkę. Kolejna czynność to piaskowanie, po którym cegłę szlifuje się, myje i impregnuje. Warto także zwrócić uwagę, że cegła jest dobrym izolatorem, wycisza i nie blaknie w czasie użytkowania. Cegłę można malować na dowolny kolor. W tym celu najlepiej wybierać mineralne farby elewacyjne.

 

  • Jaka cegła do łazienki

Ściana z cegły jako element wystroju wnętrza nadaje mu przytulnego i indywidulaqnego charakteru. Inspiracją może być stara kamienica lub nowoczesny loft i urok starej fabryki. Dużą popularnością cieszy się biała cegła. Może być malowana lub w formie płytek klinkierowych stylizowanych na cegłę. Ta ceglasta jest zaś akcentem w stylu vintage.

Czerwona cegła w łazienceŁazienka z białą cegłą

fot.: Koło - czerwona cegła w łazience z białymi spoinami do cegieł oraz biała cegła na jednej ścianie zestawiona z białą ścianą pomalowaną farbą i białymi dodatkami (Coram)

W aranżacjach na bazie cegły trzeba pamiętać, że jest to materiał ciężki, dlatego w blokach warto rozważyć użycie płytek klinkierowych lub cegły ciętej wykonanej z bloczków pochodzących z rozbiórki. Są one znacznie lżejsze, przez co znacznie mniej obciążają strop.

Motyw cegły w łazience

fot.: Elkamino Dom - płytki imitujące cegłę

W domach jednorodzinnych lub kamienicach możemy użyć cegły cementowej, ceramicznej, w tym klinkierowej i licowej. Może stanowić ona jedynie element dekoracyjny lub stać się materiałem budulcowym.
 

  • Ściana z cegły w łazience - przykładowe aranżacje
     

cegłacegła

fot.: konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

cegła w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - klasyczna łazienka wykończona na bazie naturalnego drewna i czerwonej cegły

Ściana z cegły w łazienceElkamino Dom

     fot.: Massi - ściana z cegły w łazience                               fot.: Elkamino Dom 

Cegła pomalowana na czarno w łazience na poddaszu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

ZOBACZ KONIECZNIE 

Powierzchnie ceglane, betonowe i kamienne - impregnacja...

Dla pełnego efektu wizualnego najważniejsze są trwały montaż, impregnacja oraz możliwość bezproblemowego... więcej...

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, Coram, Luxum, Elkamino Dom, Massi, Laveo

kaflando

decora arbiton

weber

rigips

Polecamy

 

Płytki łazienkowe Zainspiruj się podłogi i ściany

Płytki łazienkowe Zainspiruj się

 
Panele winylowe w łazience porady łazienkowe

Panele winylowe w łazience

 
Płytki łazienkowe od Ceramed podłogi i ściany

Wyposażenie łazienki od Ceramed

 
płytki imitujące marmur  - hiszpańskie wzory w ofercie salonika podłogi i ściany

Hiszpańskie płytki imitujące marmur

 

 
Łazienka w kolorze blue podłogi i ściany

Łazienka w kolorze blue

 
Partnerzy

  Weber  Rigips

Cerramed

kaflando płytki ceramiczne


  
Sapho

Magmalogo knaufLuxum Cristalstone

logo Coram

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja - aranżacje kuchni

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja


Facebook
Instagram