Styl art deco w łazience
artykuł promocyjny
Odrzucenie tego co masowe na rzecz indywidualnego i oryginalnego wzornictwa łączącego piękno minionych epok z wytworem nowoczesnego świata. Taki właśnie jest styl art deco. Jego oddziaływanie na urządzanie wnętrz dotyczy szeroko pojętego dekorowania, które było odpowiedzią na próbę wykazania wpływu zwykłych przedmiotów z otoczenia na człowieka i jego odczucia psychiczne, bo każdy z nas lubi otaczać się pięknymi rzeczami.

Art deco - luksus i elgancja
Art deco, czyli sztuka dekorowania łączy elegancję z kunsztem wykonania. Wzorowane na trendzie z początku XX wieku wnętrza prezentują szyk i klasę w najdoskonalszej formie. Kierunek art deco był swego rodzaju manifestem, który zwracał uwagę na utracone piękno przedmiotów, którymi otacza się człowiek. Taśmowa produkcja zatraciła indywidualizm i duszę produktów wypuszczanych na rynek w masowej skali. Art deco pozwala na docenienie walorów estetycznych wszystkiego czym się otaczamy, jednak należy pamiętać, że perfekcyjne wykonanie, bardzo często ręczne wiąże się ze wzrostem wartości takich przedmiotów. Luksus art deco nie może zatem być powszechny i ogólnie dostępny.
fot.: Umywalki wykonane na indywidualne zamówienie z najwyższej jakości tworzyw od marki Luxum
Stylizacje te stanowią niemal dzieła sztuki i trudno wiernie je odtworzyć, ale na rynku dostępne są akcesoria, urządzenia i ceramika inspirowane tym nurtem. Współczesna interpretacja art deco to próba dawkowania przedmiotów o takim właśnie wzornictwie. Wielu producentów oferuje luksusowy wariant swoich wyrobów.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - aranżacja łazienki
z wykorzystaniem naturalnych kamieni
fot.: Dunin
Rzemiosło w stylu Art deco
Łączenie sztuki i rzemiosła z przemysłem przyniosło światu wiele ciekawych rozwiązań, na których bazujemy do dziś. To co wyróżnia art deco od pozostałych trendów w urządzaniu wnętrz, poza nastawieniem na unikatowość i drogocenne materiały, to geometryczne wzory dążące do harmonii i symetrii - czyli ideału. Poza tym jeden z najstarszych duetów świata, czyli biel i czerń. Takie zestawienie uchwycone w marmurowej posadzce to nieprzemijające piękno.
fot.: Geometryczna podłoga - fot.: Imolaceramica.com
konkurs "Nasze łazienki"
fot.: Ewem fot.: Nasciturus design
fot.: Oristo - kolekcja Louis
Sprawdź także inne pomysły:
- Łazienka w stylu art déco - poznaj 3 najważniejsze zasady
- ItalyDirect.pl - Wyposażenie łazienek prosto z Włoch
- Postaw na art déco w Twoim domu
Art deco - materiały
Współcześnie można spotkać wiele kolekcji glazury, które nawiązują właśnie do takiego układu. W manierze tego stylu pozostają również takie szczegóły jak egzotyczne drewno w najpiękniejszej odsłonie, chromowane powierzchnie o błyszczącym wykończeniu i dekory, głównie roślinne (na przykład popularne w tamtym okresie palmy).
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - klasyczna wanna wolnostojąca w otoczeniu palm oraz elegancka jasna łazienka z oryginalnymi dodatkami
Dla wielbicieli stylu oczywista jest obecność eleganckich przyborów i kobiecych dodatków. Lustra w ozdobnych ramach i ozdobne dodatki typu wieszaki, kinkiety, żyrandole. Towarzystwo dóbr luksusowych, drogich materiałów wykończeniowych i niesztampowych rozwiązań to typowe zestwienia do pomieszczeń inspirowanych art deco.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - wolnostojąca wanna Rectime na drewnianych nogach (ręcznie malowane i przecierane) na tle ściany wyłożonej gresem z kolekcji Venezia cobre fabryki Venis. Płytki wspaniale imitują tapetę nadając wnętrzu pałacowy charakter, a stylowa rama i żyrandol nadają niepowtarzalnego uroku łazience
fot.: Coram - kolekcjaTone Gold marki Geesa
Łazienka w stylu art deco - aranżacje
Wyposażenie łazienki w stylu art deco można stworzyć na bazie ciekawych dodatków, stylowych baterii i luksusowych elementów. Poniżej kilka ciekawych przykładów:
fot.: Retrowoda - bateria umywalkowa Judyt
fot.: Sanitti
fot.: Marmur Dulemba
fot.: Śnieżka
fot.: Śnieżka
Przeczytaj dodatkowo:
Sprawdź także inne >> style w łazience
Zdjęcia: Luxum, Coram, Dunin, Śnieżka, Marmur Dulemba, Sanitti, Retrowoda, Oristo, Ewem, Nasciturus design

