patron besco

Wąska łazienka

artykuł promocyjny

Wąskie łazienki to bardzo często duży problem aranżacyjny, zwłaszcza w budownictwie z wielkiej płyty. Ich funkcjonalne zagospodarowanie to ogromne pole do popisu dla właścicieli. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę i jak sobie poradzić z taką przestrzenią? Oto kilka praktycznych wskazówek i porad, które rzucą nowe światło na łazienkę, o której mówi się nieustawna.
 

Wąska łazienka

Wąska i długa łazienka

Kształt prostokąta w architekturze wnętrz oznacza wagon o nieubłagalnym podłużnym kształcie, któremu trzeba nadać charakteru. Wąskie i długie pomieszczenia trzeba zaprojektować tak by je optycznie poszerzyć. W tym celu najlepiej sprawdzą się jasne tony i lekkie stylizacje - zwłaszcza w pomieszczeniach bez okna - charakterystyczne dla stylu nowoczesnego o minimalistycznych założeniach.

Wąska i długa łazienka

fot.: Konkurs fotograficzny               fot.: Koło - jasna aranżacja łazienki z motywem drewna            
"Nasze łazienki"                                                                                                   

Osobom, które cenią prostotę do gustu przypadnie styl skandynawski z motywem surowego drewna. Umiejętne zestawienie dodatków sprawdzi się w stylu retro. Ważne jednak by stylizacja była wyważona, bez przesady i nadmiaru, który działa na niekorzyść.

Minimalistyczna aranżacja wąskiej łazienki

fot.: Besco - minimalistyczna aranżacja wąskiej łazienki bez okna, w której dominuje biel a akcentem kolorystycznym jest niebieski w różnych odcieniach. Dodatkowym zabiegiem aranżacyjnym jest asymetryczna wanna, która zwiększa ergonomię pomieszczenia

Pierwszym skojarzeniem dotyczącym optycznych trików we wnętrzach są lustra, które mają niezwykłą moc - potrafią sprawić, że ściany "oddalą się od siebie" lub otworzą zupełnie nową przestrzeń, w której brak jest miejsca na ciasnotę. Szczególną rolę odgrywają podłużne lustra zlokalizowane horyzontalnie na przeciwległych ścianach. Taka konstrukcja poprawi proporcje wnętrza. Odbijający się motyw w szklanej powierzchni pomoże wydobyć głębię i nadać nietypowego designu.
 

Zobacz więcej: Lustro w łazience - pomysły na aranżacje
 

Wąska i długa łazienka z lustrem

fot.: Luxum - lustro wklejone na krótszą ścianę zostało zrównoważone aranżacją ścian dłuższych - na jednej wykorzystano materiał taki jak na podłodze, druga - biała, nawiązuje do przeciwległego blatu. Taki zabieg aranżacyjny zniwelował dysproporcje pomieszczenia 

 

Nie tylko lustra...

Jedną z kluczowych ról w optycznym kształtowaniu przestrzeni przypisuje się kolorom i kształtom. To za ich sprawą można zdziałać cuda. Z wąską przestrzenią dobrze współgrają geometryczne wzory i motywy, które intrygując odwracają uwagę od szczupłej przestrzeni i wprowadzają nastrój do wnętrza. Generalna zasad wtórowanej mantry o jasnych barwach w małych pomieszczeniach ma kilka obliczy.

Wąska łazienka z pełnymi drzwiami w kolorze białym

fot.: Porta - jasne ściany zlewają się z białymi drzwiami DECOR model P dając złudzenie większej przestrzeni

Kolory ziemia, takie jak beże, brązy i szarości to kwintensencją naturalności i podążania za tym co cenne. W wąskich pomieszczeniach sprawią, że każdy będzie czuł się w ich towarzystwie dobrze. Intensywne akcenty i dekory (np. fototapety) dobrze będą się prezentować na krótszych ścianach. Do pomieszczeń o nietypowym kształcie niezawodna jest biel. Jest to kolor, który zawsze otwiera przestrzeń i nadaje głębi. Poza tym jest idealnym tłem.

fot.: W aranżacji zastosowano horyzontalny podział dłuższej ściany, dzięki czemu zyskano dodatkową półkę (Cersanit)

Płytki podłogowe najlepiej jest układać w poprzek pomieszczenia. Zwłaszcza modele wzorowane na drewniane deski o podłużnym kroju będą pomocne w zakryciu dysproporcji łazienki. Można również postawić na kontrastowe zestawienie, w którym wykorzysta się białe i czarne kafle. Układ szachownicowy optycznie poszerzy pomieszczenie. Z kolei rozłożenie ciemnych na skraju podłogi, a w środkowej części skumulowanie jasnych płytek, pozwoli na skorygowanie stosunku długości ścian.

Aranżacja wąskiej łazienki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - ciepłe beże w stylizacji wąskiej łazienki tworzą przytulne wnętrze. Prostokątna wanna styka się z szafką podumywalkową, dzięki czemu rozwiązanie jest i praktyczne i estetyczne

Łączenie różnych materiałów pozwoli odwrócić uwagę od dysfunkcji łazienki. W nadaniu właściwych proporcji pomoże również symetria. To za jej sprawą łatwo zrównoważyć przestrzeń wokół strefy sanitarnej, wystarczy odpowiednia dobrać dwa identyczne kinkiety lub z obu stron umieścić jednakowe dekory.

Aranżacja wąskiej łazienkiwąska łazienkaAranżacja wąskiej łazienki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - wanna w wąskiej łazience może być zlokalizowana wzdłuż dłuższej ściany lub dla równowagi na krótszym boku pomieszczenia. Zarówno modele do zabudowy, jak i te wolnostojące sprawdzą się w takiej łazience

Gra światłem, zarówno tym słonecznym wpadającym z okna (jeśli łazienka je posiada), jak również sztucznym generowanym przez różne punkty świetlne rozmieszczone w pomieszczeniu to kolejna warstwa służąca manipulacji odbioru. Rozkład lamp uzależniony jest od wyznaczonych stref użytkowych oraz położenia okna. W obrębie strefy z lustrem warto zastosować podwójne kinkiety, a w centralnej części sufitu plafon, który równomiernie oświetli całą łazienkę. Lustro na wprost okna będzie odbijać i rozpraszać wpadające wiązki światła słonecznego.

Aranżacja wąskiej łazienkiwąska łazienka

Aranżacja wąskiej łazienkiAranżacja wąskiej łazienkiwąska łazienka

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - pomysły na aranżację wąskiej łazienki z wykorzystaniem różnych wariantów oświetlenia

Rozwiązań, które nie tylko modyfikują proporcje wnętrza, ale też sprawiają, że przebywanie w nim jest przyjemne i wygodne jest wiele. Wybór zawsze zależy od indywidualnego stylu właścicieli i specyfiki każdego pomieszczenia. Każdą zasadę można podważyć i udowodnić, że sztuka aranżacji to przede wszystkim próba poszukiwania i kompromis między tym co uznane jest za sprawdzone a innowacyjnością. Ciemna glazura w wąskiej łazience w praktyce również może okazać się trafioną koncepcją.

Aranżacja wąskiej łazienkiInspiracje na aranżację wąskiej łazienki w ciemnych kolorach

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - duża ilość szklanych i błyszczących powierzchni optycznie poszerzą pomieszczenie. Dodatkową przestrzeń zyskano dzięki montażowi okna dachowego. Liniowy układ zabudowy w ciemnej łazience w drugiej aranżacji pasuje do jej loftowego charakteru, zaś wąski blat i podłużna umywalka zapewniły swobodę ruchu (Massi)


Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, Luxum, Porta, Massi, Koło, CersanitPolecamy
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 


Partnerzy

Magma    Electrolux  

 Imers       Tesa

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVent   

logo Coram

logo Kuchinox   Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram