konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Elita

Aranżacja łazienki dla dwojga

data aktualizacji: 27-02-2020, 07:37 – artykuł promocyjny

Z każdej łazienki korzysta zazwyczaj więcej niż jedna osoba. Jednak bardzo często łazienki nie są dostosowane do jednoczesnego korzystania z niej dwóch osób. To spory błąd aranżacyjny. Dopasowując łazienkę do indywidualnych potrzeb unikniemy nieprzyjemnego oczekiwania na swoją kolej w obawie, że się spóźnimy do pracy. Dodatkowo wspólna poranna toaleta może być miłym akcentem budzącego się dnia. Jak urządzić łazienkę dla dwojga? Przede wszystkim należy uwzględnić potrzeby i styl życia osób, dla których będzie tworzona aranżacja.

Aranżacja łazienki dla dwojga

fot.: GieraDesign


Łazienka idealna dla pary

Umywalka - jedna czy dwie

To zasadnicze pytanie o ilość umywalek może okazać się kluczem do sukcesu. Bardzo często, rano umywalka jest najpotrzebniejszym sanitariatem w łazience. Montaż dwóch egzemplarzy - jeśli pozwoli na to przestrzeń łazienki - to dobry pomysł. Podwójne umywalki montuje się zazwyczaj w bliskim sąsiedztwie, tak by korzystać ze wspólnej instalacji wodno - kanalizacyjnej. Ważne też by umywalki były z tej samej linii. Wyznaczenie prywatnej strefy porannej toalety dla dwojga to bardzo korzystne rozwiązanie. W okolicy umywalki należy również zgromadzić swoje akcesoria, kosmetyki i przybory, tak by zawsze były przy ręce.

Sprawdź galerię zdjęć >> łazienka z dwiema umywalkami

 

fot.: GieraDesign

Przykładowe podwójne umywalki dostępne w ofercie producentów:

  • Luxum - umywalki na wymiar

Prezentowane modele posiadają również praktyczne wbudowane szafki z szufladami lub półkami. Umywalki na wymiar znajdujące się w ofercie firmy Luxum produkowane na wymagany przez klienta kształt i kolor. Jedno- lub wielostanowiskowe (jedno- i wielokomorowe), podblatowe, nablatowe lub stanowiące jednolity odlew razem z blatem.

Umywalka na wymiar od LuxumUmywalka na wymiar od Luxum

  • Podwójna umywalka meblowa Traffic Koło

Podwójna umywlka Sanitec Koło Traffic

Aranżując umywalki w ciągu możemy stworzyć pojemny blat, na który będziemy mogli odłożyć swoje rzeczy. Podobnie jest z lustrem, które może rozciągać się na całą długość blatu. Jeśli jednak chcemy postawić na idealne oświetlenie możemy wybrać dwa pojedyncze lustra.

Łazienka dla dwojga z dużym lustrem nad umywalkamiCoram - Ceramika głębokie umywalki Catino

     fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"             fot.: Coram - głębokie umywalki z serii Catino

W łazienkach, w których ze względu na mały metraż nie ma możliwości zamontowania dwóch umywalek możemy zdecydować się na jedną, ale znacznie większą niż standardowa, np. o długości 120 cm. W takim przypadku możemy zamontować dwie baterie. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które również ma swoje zalety. Takie umywalki zapewniają większą powierzchnię wewnętrzną sanitariatu.

Umywalka dla dwojgaUmywlka dla dwojga

fot.: Koło - pojedyncza długa umywalka z dwiema bateriami

 

Wanna czy prysznic

Wanna czy prysznic? To najczęściej pojawiający się dylemat w czasie urządzania łazienki. Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od preferencji osób, które będą korzystać z łazienki. Jeśli mamy wystarczająco dużo przestrzeni możemy zastosować oba rozwiązania. Jednak zważając na romantyczny charakter łazienki dla dwojga warto zainwestować w wannę lub kabinę, która pomieści dwie osoby jednocześnie. Nie ma nic bardziej odprężającego niż wieczorna wspólna kąpiel z ukochaną osobą.

Zobacz koniecznie >> Łazienka z kabiną i wanną - nowy trend

Łazienka dla dwojga - wanna i prysznic  

fot.: Invena

  • Pokój kąpielowy to idealne miejsce na wspólny relaks. W takiej przestrzeni warto zaaranżować dodatkowe miejsce w postaci leżaka lub wygodnego fotela.
  • Dobrą inwestycją w przypadku łazienek, w których instalowany jest prysznic są odwodnienia liniowe. Pozwalają one na swobodne kształtowanie przestrzeni prysznicowej, bez konieczności trzymania się narzuconych ram, jak jest to w przypadku kabin.
     

PRZECZYTAJ TAKŻE >> Łazienka przy sypialni - pomysły, projekty, aranżacje

W przypadku montażu prysznica warto rozważyć system prysznicowy oparty na odwodnieniu liniowym, które ułatwia kształtowanie przestrzeni i pozwala na wydzielenie odpowiednio dużej powierzchni bez ograniczania się do ram brodzika i kabiny. Odwodnienie liniowe zapewnia także estetykę wykończenia. Powierzchnia prysznicowa daje również duży komfort i ułatwia sprzątanie.

Odpływ liniowy VABO Premium PlenumPrysznic wygodny dla dwojga - odpływ liniowy

 fot.: Vabo                                                    fot.: Laveo
 

Zobacz także: Drzwi zamiast kabinyKącik dla niej i dla niego

W łazience dla dwojga warto wyznaczyć strefy sanitarne, które ułatwią wspólne korzystanie z tego pomieszczenia oraz zapewnią dozę intymności i swobody. Sprzymierzeńcem do tego typu inwestycji są zabudowy stelaży, z których można stworzyć ścianki działowe i delikatne przesłony. Nowoczesne rozwiązania techniczne wykorzystujące zabudowę stelaży to perfekcjonizm i interesujące wzornictwo, które ułatwia również kształtowanie przestrzeni.

Ceramika sanitarna Sanitec Koło

fot.: Koło - przykład aranżacji łazienki z wydzieloną strefą toalety

Zobacz koniecznie:

 

Oprócz romantycznych chwil i czasu na relaks w każdej łazience musi funkcjonować również przestrzeń, która zapewni nam dyskrecję i da komfort w czasie czynności, które chcemy wykonać na osobności. Strefa do zadań specjalnych, czyli obszar, w którym kobiety przygotowują perfekcyjny makijaż, a mężczyźni golą się to także ważna kwestia w czasie planowania łazienki. Interesującym pomysłem jest wykreowanie toaletki. Wystarczy niewielki mebel, krzesło i dodatki, które stworzą klimat niczym z salonu piękności.

Podświetlane lusterko w łazienceToaletka w łazience

fot.: Aurora Technika Świetlna - dodatkowe lustro          fot.: konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"-
    z podświetleniem przyda się, na przykład                               - toaletka w łazience         
przy wykonywaniu makijażu                                                                  

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wizualny odbiór pomieszczenia oraz na nasze emocje jest oświetlenie. Z racji funkcji, jaką przypisuje się łazienkom dla dwojga, powinno ono być romantyczne i dyskretne, ale jednocześnie umożliwiać wykonywanie precyzyjnych zabiegów. Dlatego tak ważne jest zróżnicowanie oświetlenia. Romantyczny charakter mają oprawy punktowe lub boczne. Doświetlenie strefy lustra bocznymi kinkietami będzie również ciekawą ozdobą.                        

 

Bidet i WC, a może pisuar

WC i bidet to standard w wielu łazienka, ale w aranżacjach dla dwojga warto pomyśleć o jeszcze dodatkowym sanitariacie - pisuarze. Jest to krok w stronę wygody panów, choć należy pamiętać, że tego typu urządzenia zapewniają również wyższy poziom higieny. Urządzenia te najlepiej jest zlokalizować w jednym ciągu - ze względu na dostęp do instalacji oraz z uwagi na estetykę i podział strefowy pomieszczenia. Pisuar jako urządzenie sanitarne kojarzy się raczej z toaletami publicznymi, jednak współczesne wzornictwo dostarcza wielu modeli w ramach tej samej serii co wc czy bidet, dzięki czemu zaaranżowanie pisuaru w domowej łazience nie stanowi żadnej przeszkody aranżacyjnej.

Yeti.pl - Kerasan BentleyCermika Nova Top Pico Koło - pisuar

                           fot.: Yeti.pl                                   fot.: Koło - pisuar zamontowany za przesłoną

Łazienka dla niej i dla niego

fot.: Elements

 

Łazienka przy sypialni

Aranżacja łazienki w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni to synonim wygody i intymności. Idealna łazienka dla pary powinna mieć bezpośrednie przejście z pokoju sypialnianego. Takie rozwiązanie jest słuszne jednak tylko w przypadku domów, w których jest dodatkowa łazienka ogólnodostępna. Łazienka zlokalizowana przy sypialni powinna stylistycznie być kontynuacją projektu samej sypialni, czyli powinny stanowić spójną całość. Koncepcja na taką łazienkę powinna zawierać również pomysły na praktyczne rozwiązania typu drzwi przesuwne, które nie uszczuplą powierzchni jednego ani drugiego pomieszczenia. Przedsionkiem lub łącznikiem może być garderoba, która niejako siłą rzeczy jest elementem przejściowym.

Sprawdź >> Łazienka przy sypialni - pomysły, projekty, aranżacje

Łazienka przy sypialni - Deante

fot.: Deante

W niektórych domach do łazienki umieszcza się dwa wejścia - jedno od strony sypialni, drugie z korytarza, by z pomieszczenia mogli korzystać również inni członkowie rodziny. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy łazienka przy sypialni jest jedyną łazienką w obrębie danej kondygnacji. Jeśli do łazienki mają dostęp jedynie osoby przebywające w sypialni, łazienka może pozostać otwarta, czyli bez drzwi. 

Programy do projektowania łazienek

fot.: Projekt łazienki z możliwością wejścia z dwóch pomieszczeń

Łazienka dla dwojga powinna mieć indywidualny charakter i zawierać elementy, z którymi możemy się utożsamiać. Ciekawa grafika nawiązująca do naszych pasji i zainteresowań lub wspólne zdjęcia oraz miejsca, które przywołują w pamięci miłe chwile stworzą naszą intymną przestrzeń i będą specyficznym zapisem naszej osobowości. Urządzona z myślą i troską o siebie i partnera będzie idealna na relaks i wyciszenie.

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: GieraDesign, Luxum, Elements, Vabo, Coram, Koło, Aurora Technika Świetlna, Deante, Yeti.pl