konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Co to są płytki rektyfikowane

data aktualizacji: 18-03-2021, 11:40 – artykuł promocyjny

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych tworzyw na wykończenie podłóg i ścian w budownictwie. Oprócz domowych przestrzeni zdobią również te użyteczności publicznej, a nawet i te jeszcze bardziej wymagające. Muszą zatem być wytrzymałe i poddane różnym kontrolom na etapie produkcji. Płytki ceramiczne produkuje się z naturalnych surowców w procesie wypalania. Nierówny kształt płytek po wypaleniu jest naturalnym efektem procesu technologicznego takiej produkcji. Następnie asortyment jest kalibrowany, czyli płytki w ramach danej kalibracji mają najbardziej zbliżony wymiar. Kolejny proces to rektyfikacja, dzięki której płytki muszą mieć idealnie takie same parametry (rozmiar z dokładnością do kilku dziesiętnych części milimetra oraz kąty 90o). Zatem proces rektyfikacji polega na ścięciu lub zeszlifowaniu brzegów aż będą one regularne.

Co to są płytki rektyfikowane

fot.: Jeta

Tego typu normy są standardami wyznaczonymi przez fabryki, które pilnują by płytki były najwyższej jakości i nie przysparzały kłopotów w czasie prac wykończeniowych. Tolerancje wymiarowe określają normy PN-ISO 13006:2001 oraz PN-EN 14411:2000. Rektyfikacji poddawane są zarówno gresy jak i płytki ceramiczne. Ma to na celu minimalizację fug, jednak nie zwalnia to nas z całkowitej rezygnacji z tego typu łączeń i układania płytek na styk. Trzeba pamiętać, że spoiny odpowiedzialne są za niwelacje pracy materiału i są potrzebne. W przypadku płytek rektyfikowanych fugi powinny mieć minimum 1,5 mm.

Płytki w ofercie BAWA Wnętrza

fot.: Bawa

Bardzo ważną cechą płytek rektyfikowanych jest również zaostrzenie krawędzi, które lepiej się układają. Powierzchnie wykonane z płytek rektyfikowanych są gładsze i lepiej prezentują się wizualnie. Za takie udogodnienie trzeba jednak dopłacić - płytki rektyfikowane są nieco droższe niż tradycyjne o ok. 10-30 zł za metr kwadratowy. Kluczowe znaczenie w układaniu takich płytek mają równe podłoże oraz precyzyjne wykonanie.
 

Zobacz więcej >> Układamy płytki - porady

Płytki rektyfikowane Azario Alasca

fot.: Salony Blu - płytki rektyfikowane z kolekcji Azario Alasca

Przy zakupie płytek należy zwrócić uwagę, aby wszystkie paczki posiadały te same oznaczenia dotyczące odcienia i kalibru płytek.

Płytki Grunge - łazienka z charakterem i nutą nostalgii

fot.: Tubądzin - płytki z kolekcji Grunge

Proces szlifowania krawędzi płytki pod kątem 45o i głębokości 0,5-1,0 mm to fazowanie. Fazowanie stosuje się po to by wyrównać krawędzie płytki po jej cięciu.

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Tubądzin, Salony Blu, Bawa, JetaPodobne artykuły
Sposoby na powiększenie małej łazienki

podłogi i ściany

Sposoby na powiększenie małej łazienki

Łazienki są z reguły pomieszczeniami o niedużym metrażu. Mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, uciekamy... więcej...

Płytki cementowe Elkamino Dom - nowe wzory

podłogi i ściany

Płytki cementowe Elkamino Dom - nowe wzory

Płytki cementowe to hit aranżacyjny ostatnich sezonów. Ich oryginalny wygląd pozwala nadać wnętrzom niepowtarzalny... więcej...