Co to są płytki rektyfikowane

data aktualizacji: 25-04-2019, 11:50 – artykuł promocyjny

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych tworzyw na wykończenie podłóg i ścian w budownictwie. Oprócz domowych przestrzeni zdobią również te użyteczności publicznej, a nawet i te jeszcze bardziej wymagające. Muszą zatem być wytrzymałe i poddane różnym kontrolom na etapie produkcji. Płytki ceramiczne produkuje się z naturalnych surowców w procesie wypalania. Nierówny kształt płytek po wypaleniu jest naturalnym efektem procesu technologicznego takiej produkcji. Następnie asortyment jest kalibrowany, czyli płytki w ramach danej kalibracji mają najbardziej zbliżony wymiar. Kolejny proces to rektyfikacja, dzięki której płytki muszą mieć idealnie takie same parametry (rozmiar z dokładnością do kilku dziesiętnych części milimetra oraz kąty 90o). Zatem proces rektyfikacji polega na ścięciu lub zeszlifowaniu brzegów aż będą one regularne.

Co to są płytki rektyfikowane

Tego typu normy są standardami wyznaczonymi przez fabryki, które pilnują by płytki były najwyższej jakości i nie przysparzały kłopotów w czasie prac wykończeniowych. Tolerancje wymiarowe określają normy PN-ISO 13006:2001 oraz PN-EN 14411:2000. Rektyfikacji poddawane są zarówno gresy jak i płytki ceramiczne. Ma to na celu minimalizację fug, jednak nie zwalnia to nas z całkowitej rezygnacji z tego typu łączeń i układania płytek na styk. Trzeba pamiętać, że spoiny odpowiedzialne są za niwelacje pracy materiału i są potrzebne. W przypadku płytek rektyfikowanych fugi powinny mieć minimum 1,5 mm. Bardzo ważną cechą płytek rektyfikowanych jest również zaostrzenie krawędzi, które lepiej się układają. Powierzchnie wykonane z płytek rektyfikowanych są gładsze i lepiej prezentują się wizualnie. Za takie udogodnienie trzeba jednak dopłacić - płytki rektyfikowane są nieco droższe niż tradycyjne o ok. 10-30 zł za metr kwadratowy. Kluczowe znaczenie w układaniu takich płytek mają równe podłoże oraz precyzyjne wykonanie.
 

Zobacz więcej >> Układamy płytki - porady

Gres rektyfikowany Cersanit

fot.: Cersanit - rektyfikowany matowy gres Ancona o uniwersalnym przeznaczeniu doskonale imitujący drewno

Przy zakupie płytek należy zwrócić uwagę, aby wszystkie paczki posiadały te same oznaczenia dotyczące odcienia i kalibru płytek.

Rektyfikowana kolekcja Lazio Opoczno

fot.: Opoczno - rektyfikowane płytki z kolekcji Lazio

Proces szlifowania krawędzi płytki pod kątem 45o i głębokości 0,5-1,0 mm to fazowanie. Fazowanie stosuje się po to by wyrównać krawędzie płytki po jej cięciu.

 

Zobacz także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cersanit, OpocznoPodobne artykuły
Kleje do płytek Knauf

podłogi i ściany

Kleje do płytek Knauf

Firma Knauf w swojej ofercie posiada zaprawy klejące do różnych płytek: ceramicznych, gresowych, kamiennych.... więcej...

Zbuduj bezpieczne i szczelne pomieszczenie mokre

podłogi i ściany

Zbuduj bezpieczne i szczelne pomieszczenie mokre

Firma mira Polska Sp.z o.o. to producent chemii budowlanej. Bogata oferta firmy obejmuje masy do napraw betonu, masy... więcej...