Riho - wanny, kabiny, brodziki

Wanna w małej łazience

data aktualizacji: 17-01-2020, 13:11 – artykuł promocyjny

Łazienka to miejsce przeznaczone do relaksu. Każda powierzchnia, mała czy duża powinna być zatem tak zagospodarowana by umożliwiła nam swobodne oddanie się kąpieli i innym czynnościom mającym na względzie stan naszego ciała i ducha. I wszystko wydawałoby się banalnie proste, aż do momentu kiedy przychodzi nam zaaranżować małą łazienkę. Jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć komfortowy kącik odprężenia? Czy wanna jest dobrym rozwiązaniem? A może lepiej zamontować  prysznic? Dylematów jest wiele, ale dla osób które cenią sobie wygodę wanny producenci tego sanitariatu przygotowali specjalne linie produktów właśnie do małych łazienek.

Wanna w małej łazience

fot.: JedyneTakieWnętrza


Mała wanna

Mała, ale wygodna - taka właśnie musi być wanna. Wielkość i komfort korzystania z wanny uzależniona jest głównie od naszego wzrostu. Dla osób wyższych inna będzie tolerancja długości niż dla tych o niższym wzroście, dlatego ważne jest by wannę dobrać do indywidualnych preferencji. Zasadniczo uznaje się, że minimalny rozmiar to taki, w którym możemy swobodnie wyciągnąć nogi w pozycji siedzącej. Jeśli przestrzeń naszej łazienki nie pozwala nam na taki luksus miłośnicy kąpieli mogą zdecydować się na mini wanny, które zapewnią namiastkę kąpieli, ale nie zajmą dużo miejsca. Tak naprawdę wymiary wanny rozpoczynają się już od 1 metra długości przy 65 cm szerokości. Prostokątne modele można również zastąpić tymi asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się niejako ustępując miejsca innym elementom wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wanna narożna, która wykorzysta trudny do urządzenia fragment - róg pomieszczenia. Asymetria pozwala również na optyczne kształtowanie przestrzeni oraz idealne dopasowanie kształtu wanny do wymagań naszego pomieszczenia. 

Mała wanna Cersanit

fot.: Cersanit

Dla miłośników kąpieli istotne znaczenie ma pojemność i głębokość wanny, a te w dużej mierze zależą od sposobu profilowania, który może zabierać cenną przestrzeń. Najlepsze są modele, w których wymiary zewnętrzne są zbliżone z tymi wewnętrznymi i bez dodatkowego wyposażenia typu siedziska. Generalnie chodzi o to, aby jak najmniejsza bryła dawała jak najwięcej miejsca w środku wanny.

Wanna do małej łazienki - Koło ElipsoWanna do małej łazienki - Koło SplitWanna do małej łazienki - Koło Perfect

fot.: KOŁO - wanna asymetryczne: Elipso (długość 140 cm i 100 cm szerokości) i Split (długość 150 cm i 80 cm szerokości) oraz wanna prostokątna Perfect (od 140 cm długości i 70 cm szerokości)

Głębokie wanny mogą stwarzać kłopot przy wstawaniu, szczególnie osobom starszym lub z problemami ruchowymi. W takim przypadku konieczne może okazać się montowanie dodatkowych uchwytów lub wybór wanien specjalnie dedykowanych dla takiej grupy osób.

Wanny dla osób starszych

fot.: Polimat - wanna dla osób starszych lub niepełnosprawnych AVO

 

  • Krótka wanna

W małych łazienkach warto postawić na rozwiązania typu 2w1, które pozwalają na sprytne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. I tak pod wanną lub na jej bokach można wykreować sprytne półki lub też kupić wannę z tak pomyślaną obudową, która kryje cenne schowki. Wanna, która będzie jednocześnie głębokim brodzikiem również świetnie wpisuje się w taką konwencję.

 

  • Wanna na wymiar


Dobrym rozwiązaniem do przestrzeni małej lub nietypowej jest wybór wanny na wymiar, którą można dopasować do każdych warunków dbając przy tym o maksimum komfortu w czasie kąpieli. Jak wiadomo w małej łazience liczy się każdy centymetr, a takie rozwiązanie pozwala idealnie wykorzystać wolną przestrzeń. Do produkcji sanitariatów na wymiar wykorzystuje się najczęściej konglomeraty, takie jak na przykład Corian. Jest to tworzywo o wyjątkowych właściwościach pozwalających na dowolne kształtowanie, o długiej żywotności i odporności na działanie czynników mechanicznych, ale także na zabrudzenia.

wanna na wymiar Luxum

fot.: Luxum

 

  • Wanna i prysznic w małej łazience

Dobrym kompromisem - zwłaszcza w przypadku różnych preferencji domowników - jest zastosowanie systemu łączonego, czyli wanny wyposażonej w parawan, który szybko przemieni wannę w prysznic, a domownicy będą mogli skorzystać z odświeżającego prysznica rano i odprężającej kąpieli wieczorem. Czasem wystarczy zwykła zasłonka prysznicowa, która jest tanim rozwiązaniem lub bardziej zaawansowany parawan nawannowy, który zapewnia komfort porównywalny z tym w kabinie prysznicowej.

zasłona łazienkowa Wela

      fot.: Besco -                         fot.: Coram - zasłona               fot.: Adah - zasłona
 parawan nawannowy                             nad wanną                          nad wanną      

W małej łazience z wanną bardzo ważne jest ustawienie, które nie zakłóci ergonomii pomieszczenia, dlatego zawsze przed ostateczną decyzją warto rozważyć wszystkie architektoniczne możliwości umieszczenia wanny. Wybór odpowiedniej ściany zaważy na funkcjonalności strefy kąpielowej. W małych łazienkach korzystne ustawienie musi zachować odpowiednie proporcje pomieszczenia oraz bezkolizyjne odstępy od pozostałych sanitariatów.

 

Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: JedyneTakieWnętrza, Cersanit, Polimat, KOŁO, Besco, Coram, Adah, Luxum
Podobne artykuły
Ekologiczna bateria łazienkowa - po czym ją poznać

armatura łazienkowa

Ekologiczna bateria łazienkowa - po czym ją poznać

Oszczędzając wodę i energię w naszych domach nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale również możemy... więcej...

Rodzina natryskowa Solano

armatura łazienkowa

Rodzina natryskowa Solano

Już od kilku sezonów w projektach nowoczesnych wnętrz dominuje biel - kolor kojarzący się z czystością... więcej...

Wanny wolnostojące - przegląd oferty rynkowej

armatura łazienkowa

Wanny wolnostojące - przegląd oferty rynkowej

Wanna wolnostojąca to rozwiązanie, dzięki któremu łazienka zyska luksusowy i elegancki charakter. Doskonale... więcej...