konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Montaż parawanu nawannowego

data aktualizacji: 19-04-2021, 06:33 – artykuł promocyjny

Parawan nawannowy to duet idealny łączący funkcje wanny z kabiną prysznicową. Montaż tej części wyposażenia łazienki nie jest trudny. Wystarczą klasyczne narzędzia oraz skrupulatność i dokładność w czasie prac. Kluczowe znaczenie ma dokładne wyznaczenie miejsca montażu bez żadnych szczelin i nierówności. Prace najlepiej jest wykonywać z asystentem, który poda lub przytrzyma nam potrzebne materiały.
 

Montaż parawanu nawannowego

fot.: Besco


Montaż parawanu nawannowego krok po kroku

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje parawanów, ale ich montaż jest podobny. Producenci parawanów dołączają do nich dokładną instrukcję montażu i późniejszego użytkowania. Tradycyjny system montażowy oparty jest na śrubach i wkrętach, ale można spotkać się również z modelami wyposażonymi w profile szybkiego montażu klejonego.

W pracach montażowych przydadzą się:

  • wkrętak
  • poziomica
  • wiertarka z odpowiednim wiertłem
  • kołki oraz wkręty mocujące (niekiedy dostępne w zestawie z parawanem)
  • ołówek lub flamaster

 

Krok I


Wyznaczamy miejsce montażu. W pierwszej kolejności lokalizujemy profil mocujący. Następnie za pomocą poziomicy ustawiamy pozycję parawanu, który musi być wsparty na krawędzi wanny i przylegać do ściany. Dokładność ustawienia warunkować będzie późniejszą szczelność parawanu. Wyznaczone miejsce zaznaczamy na ścianie, a parawan jeszcze odkładamy w bezpieczne miejsce.
 

Krok II


Następny krok to odpowiednie wypoziomowanie tzw. punktów mocowania, czyli zgodnie z poprzednim umiejscowieniem parawanu w profilu mocującym opcjonalnie na zawiasach. Wyznaczone punkty należy wywiercić (zachowując ostrożność, aby nie uszkodzić glazury) i włożyć w nie kołki. Zwykle wykonuje się trzy punkty mocowania.
 

Krok III


Przykręcamy profil do ściany i wsuwamy w niego parawan, który przykręcamy lekko wkrętami mocującymi. Za pomocą wkrętów można teraz wyregulować położenie parawanu. Przede wszystkim musi szczelnie przylegać do rantu wanny, jednak w taki sposób by łatwo można było parawan złożyć. Optymalne jest pozostawienie kilku milimetrowego odstępu.
 

Krok IV


Końcowym etapem prac montażowych jest wykonanie uszczelnienia z pomocą silikonu. Po upływie doby można już korzystać z parawanu.

Deante parawan ruchomy

          fot.: Deante - parawan dwuczęściowy składany       

Warto zwrócić uwagę na wszelkie zalecenia producenta. Tylko stosowanie się do tych wytycznych spowoduje, że parawan podlegać będzie gwarancji, a korzystanie z niego da nam komfort i przyjemność. Prawidłowo zamontowany parawan nie może przepuszczać wody w czasie zażywania prysznica i nie może stawiać oporu przy składaniu i rozkładaniu.


Zobacz koniecznie: Wanna z parawanem


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, Deante

Podobne artykuły
Czy można położyć nowe płytki na stare

porady

Czy można położyć nowe płytki na stare

Rzeczywiście, jeśli chcemy uniknąć skuwania starych płytek, a co za tym idzie kurzu i brudu w domu, istnieje możliwość... więcej...

Czy można samemu położyć płytki na ścianie w łazience

porady

Czy można samemu położyć płytki na ścianie w łazience

Klejenie glazury nie należy do najłatwiejszych czynności. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, lepiej... więcej...

Wanna emaliowana - jak o nią dbać

porady

Wanna emaliowana - jak o nią dbać

Wanny emaliowane zachowują przez długi czas swój pierwotny wygląd, jeżeli  będziemy je myć wodą z... więcej...