konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Układanie ceglanych płytek i kamienia dekoracyjnego

data aktualizacji: 13-08-2019, 05:33 – artykuł promocyjny

Ściana wykończona płytkami imitującymi cegłę lub kamieniem dekoracyjnym to bardzo modny trend aranżacyjny wnętrz. Aby nie zepsuć efektu końcowego należy jednak zadbać o ich odpowiedni montaż. Poniżej prezentujemy sprawdzony sposób na układanie cegły dekoracyjnej z fugą, impregnację oraz użytkowanie tak wykończonej ściany. 

Układanie ceglanych płytek i kamienia dekoracyjnego

Układanie na ścianach płytek typu Stara Cegła, kamienia elewacyjnego, czy dekoracyjnego należy ropocząć od przygotowania ściany. Musimy wykonać następujące czynności: oczyścić powierzchnię z luźnych części, wyrównać ją (jeśli jest konieczne), zagruntować i wykonać inne ewentualne niezbędne prace. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do klejenia płytek. W tym celu stosuje się różnego rodzaju zaprawy klejowe. Aby zachować odpowiednie odległości między płytkami należy użyć dystanse lub też listwy.

Z uwagi na ryzyko pobrudzenia płytek klejem lub w późniejszym etapie prac - spoiną, warto pomyśleć o ich impregnacji przed montażem. Pozwoli nam to na łatwiejsze usuwanie ewentualnych zabrudzeń, zwłaszcza przy elementach o nieregularnej chropowatej lub porowatej powierzchni.

 

Spoinowanie płytek

Po związaniu kleju można usunąć dystanse oraz ewentualne zabrudzenia i rozpocząć spoinowanie, które jest niezmiernie ważną czynnością, gdyż w znacznym stopniu wpływa na końcowy efekt wykończenia ściany. Nawet najładniejsze płytki mogą wiele stracić poprzez nieestetycznie wykonaną spoinę.

Wybór odpowiedniej zaprawy spoinującej nie powinien stanowić problemu. W zależności od techniki kładzenia można wyróżnić dwa rodzaje zapraw spoinujących - kładzione na mokro oraz zaprawy tzw. półsuche.

Pierwsze z nich, po rozmieszaniu z wodą, mają konsystencję przypominającą konsystencję cementowej zaprawy klejowej. Tego typu zaprawy można nakładać za pomocą tzw. pacy, zsuwając zaprawę w przestrzeń między płytkami lub  rękawa foliowego (torby do fugowania) w kształcie  trójkąta, przez odpowiednio przycięty koniec wyciskając zaprawę umieszczamy ją w przestrzeniach między płytkami.

fugowanie płytek ceglanych

Najwygodniejszym sposobem jest aplikowanie zaprawy spoinującej za pomocą tzw. wyciskacza (pistoletu) do mas spoinujących. Na rynku są dostępne w zasadzie dwa rodzaje tego typu urządzeń: wyciskacz na tzw. rękawy foliowe oraz bardziej profesjonalny wyciskacz ze szczelnym tłoczkiem i tubą przystosowaną do bezpośredniego nakładania zaprawy.

Spoinowanie za pomocą wyciskacza przypomina nieco dekorowanie tortu bitą śmietaną. Należy przyciąć stożkową końcówkę wyciskacza na odpowiedni rozmiar, najlepiej zrobić średnicę nieco mniejszą niż szerokość spoiny. Umieszczamy końcówkę wyciskacza w przestrzeni między płytkami i wolno przesuwając końcówkę aplikujemy zaprawę. Najczęściej spoina wymaga jeszcze wyrównania, najlepiej uczynić to za pomocą sztywnego pędzelka. Czynność ta musi być wykonana kiedy zaprawa jest jeszcze mokra.

Zaprawa dekoracyjna gruboziarnista przeznaczona do spoinowania płytek ceglanych, kamienia naturalnego i ekewacyjnego. Nadaje spoinom wyglądu starej wapiennej zaprawy.


Zaprawy tzw. półsuche nakłada się za pomocą pacy i kielni do fugowania. Po nałożeniu należy spoinę wyrównać najlepiej kielnią do fugowania. Ich aplikacja jest zatem znacznie łatwiejsza niż zapraw kładzionych na mokro. Jednakże zaprawy mokre szczelniej wypełniają szczeliny i zazwyczaj bardzo dobrze wiążą płytki ze sobą.

 

Impregnacja

W celu zabezpieczenia powierzchni z kamienia elewacyjnego, dekoracyjnego czy też różnego rodzaju płytek imitujących cegłę przed wnikaniem kurzu, odpadaniem luźnych elementów, zabrudzeniami, zarysowaniami itp. powinniśmy zastosować odpowiedni preparat do impregnacji. Dzięki zaimpregnowaniu nawierzchni łatwiejsza stanie się jej pielęgnacja, a także ograniczymy w pewnym stopniu ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ponadto impregnacja daje nam możliwość zastosowania tych materiałów dekoracyjnych np. w kuchni, łazience czy też ciągach komunikacyjnych.

Do zabezpieczania powierzchni ceglanych czy kamiennych płytek stosuje się różnego rodzaju grunty i impregnaty. Wybór konkretnego środka zależy przede wszystkim od dwóch czynników, a mianowicie od materiału, z którego wykonane są cegiełki oraz od miejsca, w którym będą zamontowane. Ze względu na efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem.

Przykład (lewa strona) zabezpieczenia preparatem dającym efekt mokrej powierzchni


Należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię ponieważ po zabezpieczeniu na powierzchni tworzy się dosyć twarda i śliska warstwa często uniemożliwiająca usuniecie wcześniejszych zabrudzeń. Wadą impregnacji jest niemożność ewentualnego przemalowania ściany.

Ściana zabezpieczona preparatem matowym


Preparaty do zabezpieczenia powierzchni płytek ceglanych oraz z kamienia można nakładać w dwojaki sposób - poprzez nakładanie natryskowe lub za pomocą pędzla. Z uwagi na ich nierówną powierzchnię a także równomierne pokrycie, zaleca się pierwszy sposób. Stosowanie pędzla może spowodować powstanie śladów na powierzchni, szczególnie gdy ściana nie jest dostatecznie odkurzona.

Dobrze jest wykonać próbę na małej powierzchni. Przy preparatach matowych przy kilkukrotnym czasem nawet dwukrotnym naniesieniu może wystąpić efekt połysku, a także przyciemnienie powierzchni.

Zabezpieczona odpowiednim preparatem ściana wykończona cegłą lub kamieniem dekoracyjnym, poza odkurzaniem, ewentualnym przecieraniem na sucho lub mokro, nie wymaga już przeprowadzania żadnych specjalnych zabiegów.

Kontakt w sprawie produktów:

Elkamino Dom Sp. J.
ul. Gen. Skokowskiego 99, Jaktorów Kolonia
96-313 Jaktorów
tel. (46)8564040
www: www.elkaminodom.pl
mail: wyślij wiadomość
Elkamino Dom Sp. J.

Biuro i dział sprzedaży:
05-822 Milanówek
Ul. Średnia 33


płytki stara cegła » kamień dekoracyjny » beton architektoniczny » akcesoria/impregnaty


Zobacz zdjęcia w galerii Elkamino Dom
:

 


Podobne artykuły
Wybieramy płytki ceramiczne

podłogi i ściany

Wybieramy płytki ceramiczne

Wybór płytek ceramicznych uwarunkowny powinien być funkcjami użytkowymi pomieszczenia docelowego. Kwestia... więcej...

Płytki w łazience - ciekawe pomysły

podłogi i ściany

Płytki w łazience - ciekawe pomysły

Jedną z ważniejszych decyzji podczas projektowania i urządzania przestrzeni łazienkowej, jest wybór sposobu... więcej...

Hydroizolacja łazienki - krok po kroku

podłogi i ściany

Hydroizolacja łazienki - krok po kroku

Hydroizolacja w łazience spełnia bardzo ważną funkcję polegającą na ochronie przed przenikaniem wody przez nieszczelności... więcej...