Rodzaje płytek - przewodnik
artykuł promocyjny
Płytki ceramiczne mają tylu zwolenników, co przeciwników. Producenci prześcigają się z pomysłami jak uatrakcyjnić ten produkt i wprowadzają ciągle nowe, niekiedy zaskakujące elementy dekoracyjne. Płytki ceramiczne nie są już tylko praktycznym wykończeniem, które chroni ściany i podłogi przed wsiąkaniem wilgoci, ale ozdobą każdej łazienki.

Płytki ceramiczne to mieszanka gliny, piasku z dodatkiem tlenków barwiących oraz materiałów uszlachetniających (zwykle mineralnych), którą wypala się w wysokiej temperaturze. W zależności od użytych tworzyw oraz wysokości temperatury w czasie wypalania wyróżnia się:
- glazura - najcieńsza i wypalana w najniższych temperatura; sprawdza się jako okładzina na ściany
- gres - wypalany w temperaturze około 1200 stopni C, dzięki czemu jest wytrzymały i może być stosowany zarówno na ścianach, jak też na podłogach; występuje również w wersji zewnętrznej, czyli odpornej na warunki atmosferyczne, w tym na niskie temperatury
- terakota - płytki kamionkowe, wytwarzane z oczyszczonej drobnoziarnistej gliny; stosowana głównie na podłogach
- cotto - ręcznie lub mechanicznie formowane płytki z masy klinkierowej, tworzonej z czystej gliny pochodzącej z okolic Morza Śródziemnego lub Ameryki Środkowej; w oryginalnej wersji mają porowata powierzchnię, nierówne brzegi, spękania, rysy i naturalne nierówności powierzchni (rustykalny efekt); akumulują ciepło - idealne na ogrzewanie podłogowe
*płytki nie muszą być tylko ceramiczne - często występują również w wersji szklanej!
fot.: Cerrad
Płytki można poddać również dalszej obróbce. Najczęściej jest to:
- szkliwienie - nadawanie widocznego połysku (płytki surowe, albo inaczej matowe - to płytki nieszkliwione)
- angobowanie - proces nadawania płytkom efektu matowego na skutek pokrywania zewnętrznej strony płytki zaprawą o nazwie angoba
- polerowanie - zewnętrzna warstwa płytki otrzymuje połysk
fot.: Sapho
Właściwości techniczne
Wymagania techniczne i jakościowe dla płytek ceramicznych określone są w normie PN-EN 14 411 „Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie”, na podstawie której określa się szereg cech i parametrów produktu końcowego. Wśród nich są wymagania jakościowe (gatunek płytek), odcienie, grupa i tolerancja wymiarowa, odporność na ścieranie (PEI w zakresie od 0 do 5). Oddzielne wymagania stosuje się do skuteczności przeciwpoślizgowej, która nie jest ujęte w powyższych wytycznych. Najczęściej jest to dwudzielny parametr - dla posadzek, po których chodzi się w obuwiu (norma DIN 51 130) oraz dla posadzek, po których chodzi się boso (norma DIN 51 097).
fot.: Cerrad
- Układanie płytek - to warto wiedzieć
Przed ułożeniem płytek w łazience należy zaplanować hydroizolację, czyli zabezpieczenie podłóg i ścian przed wnikaniem wody i wilgoci. Zaleca się folię w płynie, która tworzy powłokę ochronną. Najlepiej jest wybrać kompletny system z dedykowanymi narożnikami, mankietami i taśmami uszczelniającymi.
fot.: Knauf - system hydroizolacji Hydro Flex
Łazienka wymaga również odpowiednich zapraw klejowych. Po pierwsze powinniśmy je dopasować do konkretnego typu płytek. Warto również zastanowić się również na tym, czy dany klej posłuży nam do montażu płytek tylko na podłodze, czy i na ścianach. Obecność ogrzewania podłogowego również determinuje rodzaj kleju. Zobacz więcej >> Kleje do płytek - przegląd oferty rynkowej producentów
fot.: Saint-Gobain - elastyczny cementowy klej do płytek wener ZP414 do stref mokrych
-
Format płytek
Ogromny wybór płytek przyczynił się do powstania serii asygnowanych mianem modernistycznych lub klasycznych. Dodatkowym urozmaiceniem jest stosowanie tak zwanych kolekcji modularnych, czyli składających się z płytek różnej wielkości, które łączone i zestawiane obok dają duży potencjał aranżacyjny. Wykończenie łazienki kafelkami jest więc prawdziwą sztuką łączenia wzorów, faktur i kolorów.
fot.: Opoczno - system płytek modularnych w kolekcji Cuban Cube
Wysoki poziom oferowanych na rynku płytek - również wersje rektyfikowane, czyli płytki o idealnie równych krawędziach, szeroki wybór - od kolorowych po bardzo naturalne imitacje drewna, kamienia naturalnego, czy monolityczne wielkoformatowe płytki, które stworzą gładką powierzchnię pozwalają dobrać je do każdego wnętrza indywidualnie. Duże formaty zaczynają się od rozmiaru 120x120, a ich górna granica wciąż jest przesuwana. Te największe modele nazywane są spiekami kwarcowymi lub slabami i tworzą monolityczną powierzchnię. W sprzedaży możemy spotkać różne rozmiary, kształty oraz struktury płytek. Generalnie w ramach kolekcji występują płytki bazowe, czyli przeznaczone do wykładania ścian i/lub podłóg oraz różnego rodzaju płytki dekoracyjne i wykończeniowe. Płytki, które mogą być układane zarówno na podłodze jak i ścianie nazywane są uniwersalnymi i są bardzo popularne ze względu na fakt możliwości ujednolicenia obu tych płaszczyzn. Do tego warto wspomnieć o mozaice, która jest zlepkiem malutkich płytek produkowanym na siatce. Jest idealna do wykańcza miejsc dekoracyjnych oraz z krzywiznami, np. wokół wanny.
fot.: Cersanit - płytki uniwersalne
Elementami wykończeniowymi są cokoły oraz różnego rodzaju listwy. Dekoracje te produkowane są w technologii wielokrotnego wypalania (wypalanie trzykrotne i czterokrotne) w celu naniesienia składników dekoracji typu lustra, metalizatory i metale szlachetne, np. platyna, złoto. Proces zdobienia opiera się na rozmaitych technikach, np. kolorowych natrysków, sitodruku, druku cyfrowego lub druku offsetowego. Wśród dekoracji można spotkać płytki typu - mozaika, london, listwa, cygaro, kompozycja, inserto, corner (fot. poniżej).
fot.: Cersanit, Opoczno, Coram - rodzaje płytek oraz ich wykorzystanie w aranżacjach
W wyglądzie płytek dominantą może być również kształt. Tak jest w przypadku kolekcji na bazie płytek typu heksagony oraz klasycznej wersji szachownicy na bazie płytek oktagonalnych połączonych za pomocą małych kostek (tzw. taco) w odmiennym kolorze.
fot.: Heksagonalna mozaika z efektem marmuru marki Raw Decor oraz płytki oktagonalne w ofercie sklepu Yeti.pl
Kolejnym bardzo ważnym aspektem wyboru płytek ceramicznych jest sposób wykończenia powierzchni. Generalnie mówi się, że płytki są albo matowe albo błyszczące. Jest to cecha, którą możemy określić niemal natychmiast po spojrzeniu na płytkę. Poza tym wyróżnia się jeszcze płytki polerowane (zewnętrzna strona ma połysk), półpolerowane, strukturalne (wypukła powierzchnia). Płytki błyszczące to te szkliwione (oznaczenie na opakowaniu GL - glazed), analogicznie matowe są nieszkliwione (oznaczenie na opakowaniu UGL - unglazed).
fot.: Opoczno - płytki matowe łączone z błyszczącymi dekorami
Płytki z krawędziami fazowanymi (ściętymi) ładnie prezentują się na dużych powierzchniach. Mogą jednak przysporzyć spore trudności, gdyż trudno je idealnie rozplanować. W miejscach przecięć kafelki prezentują się nieco gorzej. Najlepiej jest stosować je w miejscach, w których można użyć całych kafli, bez docinania.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - aranżacje z wykorzystaniem płytek mocno fazowanych
Zobacz również: Płytki cegiełki
Klasyfikacja płytek ma wiele płaszczyzn, które należy uwzględnić dobierając je do danego pomieszczenia oraz miejsca układania. Jednym z nich jest format płytki zazwyczaj podawany w centymetrach. To bardzo ważny wyznacznik, który warunkować będzie późniejszy efekt. Małe płytki skutkują dużą ilością spoin, czyli fug. Z kolei te wielkoformatowe sprawią, że powierzchnia zyska jednolity wygląd niczym szklana tafla. Do najczęściej spotykanych rozmiarów płytek należą: 10x10, 20x20, 20x50, 25x40, 30x45, 30x60, 30x30, 15x60, 40x40, 45x45, 60x60, 45x90. Rzadziej zaś spotkamy duże formaty typu 20x120, 60x120 czy 40x100.
Polecamy >> Płytki układane w jodełkę, szachownicę czy cegiełkę - sposoby układania płytek
fot.: Coram - płytki w kształcie heksagonalnym
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest całe spektrum możliwości zdobienia płytek podłogowych i ściennych. Przede wszystkim coraz powszechniej stosuje się grafikę nanoszoną na płytki. Jest to dość oryginalny sposób na uwypuklenie indywidualizmu. Może ona mieć charakter powtarzalnego wzoru lub pojedyńczego dekoru w postaci kompozycji lub motywu.
fot.: Cersanit - inserto strykturalne fot.: Opoczno - fot.: Coram -
układające się w motyw róż -płytki z nadrukiem - płytki z komiksem
fot.: Cersanit - kompozycje układane z płytek podłogowych
Właściwości aranżacyjne
Właściwości aranżacyjne płytek polegają na doborze uzależnionym od osobistych preferencji estetycznych oraz panującej mody. Zawsze jednak należy uwzględnić również dopasowanie na poziomie użytych wzorów i kolorów względem cech danego pomieszczenia (kształt, rozmiar, przeznaczenie, użyte meble, oświetlenie). Zasadniczo wyróżnia się dwa główne nurty stylistyczne - nowoczesny oraz klasyczny, na podstawie których tworzy się nowe trendy. Wybór ornamentyki płytek zależy od charakteru pomieszczenia. Po pierwsze należy rozpatrzyć format, który wpływa na optyczne kształtowanie przestrzeni. Podobną funkcję pełni wzór. Najczęściej stosowane są motywy geometryczne oraz kwiatowe. Istotna jest nie wielkość motywu, ale jego wzór. Aby stworzyć poczucie głębi w pomieszczeniu, warto wykorzystać płytki o wzorach geometrycznych, najlepiej układających się w pewien rytm. Natomiast wzory kwiatowe to jeden z najwdzięczniejszych motywów do dekoracji ścian. Są efektowne, poza tym tworzą we wnętrzu przytulny i przyjazny klimat.
fot.: Cersanit - wzory geometryczne oraz kwiatowe
Zobacz także: Moda na motywy kwiatowe
W celu podkreślenia i zachowania właściwych walorów wizualnych płytek prostokątnych zaleca się ich układanie z przesunięciem jednej płytki względem drugiej o nie więcej niż 1/3 długości ze względu na dopuszczalną przez normę PN-EN 14411 tolerancję płaskości powierzchni (jest to tzw. cegiełka). Układanie płytek w tzw. jodełkę jest zalecane dla płytek, których stosunek długości boków jest nie mniejszy niż 1:3 (np. 15 x 45, 15 x 60). Nie zaleca się takiego sposobu montażu dla płytek o różnicy boków w stosunku 1:2 (np. 30 x 60).
fot.: Cersanit - system układania prostokątnych płytek - cegiełka oraz jodełka
UKŁADANIE PŁYTEK >> Poradnik
Szeroki wybór płytek oraz możliwość łączenia kolekcji umożliwiają tworzenie bardzo indywidualnych wnętrz. Właściwości wizualne, takie jak kolor, wzór, faktura, czy format bardzo często wychodzą na pierwszy plan w doborze płytek do danego pomieszczenia.
Salonika - płytki Porcelanosa z kolekcji Rodano Silver (polewej) oraz Belice Acero (po prawej)
Dużą popularnością cieszą się kolekcje składające się z jasnych płytek, które doskonale odbijają światło przez co rozświetlają pomieszczenia i ułatwiają wydobyć jego głębię. Projektując wzdłuż ścian elementy wertykalne lub horyzontalne można dodatkowo optycznie powiększyć lub poszerzyć pomieszczenie. Aby dodać mu charakteru do naturalnych barw warto wprowadzić nutę intensywnego koloru. Nasycone barwy pozwalają kształtować proporcje wnętrza. W małych łazienkach należy tak dobrać żywe kolory by nie były dominującymi, a jedynie stanowiły ożywiającą wstawkę w sąsiedztwie neutralnych barw.
fot.: Cersanit
Każdy kolor - również te ciemne brązy, szarości i czernie nadają się do aranżowania domowej przestrzeni. To za ich sprawą możemy stworzyć nowoczesne, minimalistyczne, ale i przytulne wnętrza. Konieczne jednak jest zastosowanie elementów balansujących, np. w postaci nastrojowego oświetlenia, czy dużych luster.
fot.: Opoczno - kolekcja Amarante z ciemnymi płytkami dekoracyjnymi
Modne płytki - trendy
Płytki, jak całe wyposażenie łazienki również zmienia się i podlega modzie. Trendy lansowane przez producentów związane są z pojawianiem się nowych kolekcji. Generalnie można zaobserwować tendencję na wzorowanie się tworzywami naturalnym, stąd też tak duża popularność płytek imitujących kamień, drewno, beton. Często inspiracją jest również kształt, w którym na pierwsze miejsce wysuwa się wielkość. Nie ma jednak dwóch jednakowych kolekcji, a inwestor może wybierać zarówno z oferty rodzimy producentów, jak też zagranicznych.
Trendy i nowości na rynku płytek śledzimy na bieżąco i prezentujemy w corocznym przeglądzie kolekcji - sprawdź nasze wnioski z ostatnich lat:
- Kafle, slaby, flizy - jakie płytki będą modne w 2022
- Płytki ceramiczne - kolekcje modne w 2021 roku
- Płytki łazienkowe 2020 - poznaj modne kolekcje
- Jakie płytki do łazienki - trendy i kolekcje 2019
- Najmodniejsze płytki ceramiczne 2018 - przegląd kolekcji
- Płytki ceramiczne - nowe trendy i kolekcje 2017
- Płytki ceramiczne - to będzie trendy w 2016 roku
Co ciekawe, chętnie wybierane są płytki uniwersalne, które będą dobrze prezentować się przez kilka lat w naszej łazience, a wśród ulubionej kolorystyki dominują barwy z palety Ziemi. Sezonowo można zaobserwować również tendencje do wykorzystywania różnego rodzaju wstawek - dekorów, struktur, listew, również z innego materiału, na przykład szkła.
Zobacz koniecznie:
Zdjęcia: Coram, Cersanit, Sapho, Knauf, Saint-Gobain, Opoczno, Salonika, Yeti.pl, Raw Decor, Cerrad
![]() Zakup i układanie płytek ceramicznych
Zakup płytek ceramicznych warto rozważyć z fachowcem odpowiedzialnym za ich ułożenie. Pomoże nam to optymalnie... więcej... Płytki wielkoformatowe w ofercie salonu łazienek Salonika
Płytki wielkoformatowe mogą być wykorzystane do wykończenia podłóg i ścian. Idealnie pasują do nowoczesnego... więcej... Płytki gresowe w łazience
Remontując czy aranżując po raz pierwszy łazienkę, zawsze mamy tysiące możliwości do wyboru. Jedną z najważniejszych... więcej... |


