Elita

Łazienka w stylu loftu

artykuł promocyjny

Styl loftu wynika z lokalizacji danej przestrzeni mieszkalnej. Loft, czyli lokal z przeszłością użyteczności o charakterze przemysłowym zaadaptowany na potrzeby mieszkalne, posiada wysokie sufity, duże okna i szereg cech czysto przemysłowych. Tak więc łazienka wykonana w lofcie będzie miała wyeksponowane słupy i belki stropowe, odkryte fragmenty muru czy instalacje wystające ze ściany. Jest to styl dla osób odważnych, otwartych na świat i z duszą artystyczną. Jeśli jednak nie mamy możliwości wykorzystania gotowego loftu do potrzeb mieszkania możemy stworzyć aranżację stylizowaną na loft.

Łazienka w stylu loftu

Cechy łazienki w stylu loftu

Łazienka wykonana w lofcie lub stylizowana na takie pomieszczenie musi być minimalistyczna, posiadać cechy utylitarne i znamiona indywidualizmu. Poza tym pożądanym elementem są surowe materiały o stonowanych barwach. Wskazane są gołe cegły, nieotynkowane struktury i ściany z betonu architektonicznego. Dodatkowo warto zainwestować w naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień. Maniera loftu lubi obecności barw z tak zwanego trójkąta uniwersalnego, czyli przede wszystkim bieli oraz czerni i szarości. Cechą rozpoznawczą są elementy instalacji poprowadzone w widoczny sposób. Rury i kable na ścianie mają swój urok, a ich eksponowanie dozwolone jest tylko w loftach. Kolejną ważną cechą jest otwarta przestrzeń.

beton architektoniczny w łaziencebeton architektoniczny Elkamino beton architektoniczny Elkamino

fot.: Elkamino Dom

DeanteCoram - meble w stylu loft

                       fot.: Deante                                                fot.: Coram              

        

Aranżacja łazienki w stylu loft

Bazą takiego wnętrza będą surowe ściany. Jeśli nie mamy możliwości odsłonięcia cegły lub zastosowania betonu możemy zdecydować się na pomalowanie ścian na kolor szary, najlepiej matowy. Dobrym rozwiązaniem będzie również użycie tynku strukturalnego, również w tym kolorze. Ściany wykończone płytkami imitującymi corten, czyli skorodowaną blachę wprowadzi nowy akcent kolorystyczny, który jednak jak najbardziej utożsamiany jest z taką stylizacją. Na podłogę możemy zastosować drewno, oczywiście odporne na wilgoć, najlepiej egzotyczne i odpowiednio zabezpieczone. Przełamie ono chłodny wystrój wnętrza. W roli wykończenia tej części pomieszczenia sprawdzą się również wielkoformatowe strukturalne płytki utrzymane w ciemnych tonach. Dla nieco odważniejszych może to być także cegła lub beton.

Łazienka w kolorze Grota Solna Śnieżka

  fot.: Śnieżka            fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Następnie dodaje się akcenty rodem z warsztatu, czyli bazujące na prostej niemal ascetycznej formie bez zdobień i przesadnej ornamentyki. Ważna jest geometria obecna w poszczególnych elementach wyposażenia, od mebli po sanitariaty. Polecany zestaw to drewniane półki z metalowymi relingami oraz proste słupki i szafki na nóżkach. Mogą być wyposażone w podłużne chromowane uchwyty. Industrialne klimaty zauważa się również w metalowych elementach wykończenia armatury, która powinna być prosta.

fot.: Mantes - meble do łazienki w stylu loftu

Można również wprowadzić mały akcent futurystyczny w postaci frontów wykończonych na wysoki połysk. Najlepiej jeśli wszystko będzie utrzymane w stonowanych kolorach. Do tego warto dobrać wolnostojącą wannę - może mieć prostą formę lub być wzbogaconą o ciekawe nóżki. Jak najprostszy kształt sanitariatów powinien raczej wtapiać się w tło, a jako ozdobę można wykorzystać wieszaki w postaci drabiny lub haków zawieszonych na ścianie.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - betonowe ściany, grafiki, wieszak w postaci drabinki składają się na loftowy charakter pomieszczenia. Indywidualnego charakteru dodają mu czerwone wstawki kolorystyczne

Nieodzownym elementem wystroju są również lustra. Najlepiej jeśli będą one duże i pozbawione ram. Nie może zabraknąć również stylizowanych lamp, które nadadzą łazience loftowego charakteru. Dozwolone są również meble typu designerskie fotele i krzesła.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

W loftowej łazience dominują przestronność, lekkość wyrażona w geometrii oraz prostota. Najlepszą lokalizacją takiej stylizacji jest duża i jasna łazienka. Dobrze zaadaptowane poddasze na loftową łazienkę również może mieć swój urok ze względu na elementy konstrukcyjne obecne tam w naturalny sposób. Urok tego stylu łatwo uzyskać stosując minimalistyczne słuchawki prysznicowe, reflektory, czy ozdobne syfony.  

Deante

fot.: Deante - łazienka w stylistyce loftowej           

 

Wyraźne struktury oraz ciemne barwy mogą okazać się zbyt przytłaczające do małej łazienki, dlatego w takich wnętrzach lepiej postawić jedynie na akcenty w stylu loft. Można zastosować również ciekawą grę matowych i błyszczących powierzchni, które poprzez kontrast wydobywają głębię. Aranżując loftową łazienkę należy zminimalizować ilość ozdób i dekoracji.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - mała łazienka została optycznie wydłużona poprzez lustra zamontowane na całej ścianie, a loftowy design wydobyły chromowania i szarości, które dominują we wnętrzu

 

Baterie w stylu loft

 

Aranżując łazienkę w stylu loft nie mie można zapomnieć o odpowiednim wyborze baterii. Baterie w tym stylu cechują proste i cylindryczne kształty. Baterie w kolorze czarnym, stalowym, polerowanym brązie czy szczotkowanej stali będą świetnym uzupełnieniem surowych ścian i podłóg.

Baterie z serii Industry od Sapho charakteryzują proste walcowate kształty uzupełnione ekstrawaganckim pokrętłem. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach projektowanych w stylu industrialnym.

Bateria Industry                              Bateria umywalkowa sapho


Marka Laveo w swojej ofercie posiada baterie idealnie pasujące do stylu loft. Ich wyróżnikiem są stylizowane pokrętła na wzór zaworu hydraulicznego i żebrowane wykończenia wylewek, dopasowane stylistycznie do kurków.

Bateria umywalkowa laveo Bateria umywalkowa

 

Baterie w kolorze matowej czerni od Damixa będą idealnym dopełnieniem łazienki urządzonej w stylu industrialnym. Proste kształty baterii doskonale komponują się z betonowymi ścianami czy podłogami.

Baterie Damixa          Bateria umywalkowa damixa

 

Bateria od Invena to idealne rozwiązanie do loftowych wnętrz. Czarny kolor sprawia, że doskonale odnajdzie się w każdej aranżacji.

Bateria siros Bateria podtynkowa

 

Loftowa łazienka - inspiracje

 

Loftowa łazienka - inspiracje

fot.: STUDIO.O. organic design

Loftowa łazienka - inspiracjeLoftowa łazienka - inspiracje

fot.: Deante

Loftowa łazienka - inspiracjeKabina walk-in Excea Besco

fot:. Deante                                                 fot:. Besco

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Mantes, Elkamino Dom, STUDIO.O. organic design, Deante, Besco, Sapho, Laveo, Damixa, InvenaFacebook
Instagram