coram

Stelaż w łazience - pomysły na aranżacje

data aktualizacji: 14-09-2017, 11:25 – artykuł promocyjny

Zrewolucjonizowały kwestię ukrycia rur w łazienkowych wnętrzach, zwiększyły ergonomię pomieszczenia i dodatkowo stały się ciekawą ozdobą, która pełni również funkcje praktycznych schowków. To wszystko za sprawą jednego elementu instalacyjnego, czyli stelaża podtynkowego. Od momentu, w którym na dobre zagościły w naszych łazienkach powstało mnóstwo pomysłów na wykreowanie ich obudowy. Oto 10 przykładów na stworzenie oryginalnego i ciekawego projektu.

Stelaż w łazience - pomysły na aranżacje

Obudowa stelaża podtynkowego, bez względu czy będzie to pojedyńcza miska WC czy układ z bidetem lub pisuarem, może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się tzw. suchą zabudowę na bazie płyt gipsowo - kartonowych, które można wyłożyć płytkami ceramicznymi, naturalnym kamieniem, drewnem, fornirem, szkłem lub po prostu pomalować. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, możliwości oraz cech danego wnętrza. 

 

Pomysły na aranżacje obudowy stelaży podtynkowych

 

 • Obudowa stelaża ukryta w ścianie

Brak elementów wystających poza gładką ścianę sprawia, że taki styl sprawdzi się w małych i ciasnych pomieszczeniach. Jednolita powierzchnia ściany oraz uwolnienie podłogi to bardzo popularne triki aranżacyjne na optyczne powiększenie łazienki.

Obudowa stelaża ukryta w ścianie

fot.: Cersanit - stelaż zlewający się ze ścianą                             fot.: Koło                    
            

 • Obudowa w postaci systemu półek

Półki wygospodarowane w obrębie zabudowy stelaża są praktycznym rozwiązaniem, na którym zyskamy dodatkowe miejsce przechowywania łazienkowych skarbów oraz eksponowania elementów dekoracyjnych. Półki mogą wychodzić poza konieczny fragment obudowy stelaża i łączyć się z innymi elementami wykończenia.

Obudowa w postaci systemu półek

fot.: Cersanit

 • Obudowa we wnęce  

Wnęka wydaje się być oczywistą lokalizacją dla systemów podtynkowych. Jeśli w łazience nie mamy zagłębienia w ścianie a chcemy stworzyć podobny efekt wystarczy użyć suchej zabudowy z płyt gipsowo - kartonowych i płytek w innym odcieniu lub z dekorem, które uwydatnią tą strefę. 

Obudowa we wnęce Obudowa we wnęce

fot.: Opoczno - stelaże zostały                                 fot.: Cersanit - wnękę w łazience       
wkomponowane we wnękę, którą                                  wykorzystano na stelaże, 
        
     wyłożono dekoracyjnymi płytkami                                 nad którymi zrobiono półki               

  Stelaż w łazience - obudowa we wnęce    

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - obudowa stelaża wkomponowana we wnękę została dodatkowo bardzo ciekawie rozbudowana, dzięki czemu przypomina raczej kanapę niż ten prozaiczny sanitariat

 • Obudowa zgrana z blatem

Decydując się na stworzenie wypustu w ścianie ze stelażem możemy wykończyć go odróżniającym się materiałem. Zyskamy w ten sposób powierzchnię blatu, który zawsze przyda się na różnego rodzaje drobiazgi. 

Obudowa zgrana z blatem

fot.: Cersanit - półka nad stelażem została wykończona tym samym materiałem co blat przy zlewie. Stylizację dopełniają ramki obrazków w takim samym kolorze. Motyw z płytek ceramicznych został powtórzony również nad wanną

 • Obudowa kontrastująca ze ścianą i podłogami

Obudowę stelaża najczęściej wykonuje się z tego samego materiału co podłogi i ściany. Jeśli w łazience zastosowano płytki ceramiczne to zazwyczaj pokrywają one również zabudowę stelaża. Nie zawsze jednak muszą być utrzymane w tym samym kolorze. Taki eksperyment stylistyczny daje bardzo ciekawe efekty wizualne.

Obudowa kontrastująca ze ścianą i podłogami

fot.: Cersanit - obudowa, mimo iż, tak jak podłoga i ściany została wykonana z płytek ceramicznych pozostaje z nimi w kontraście. Zgrana jest za to z meblami

 • Obudowa z wnęką

Wygospodarowanie wnęki na rzecz półki w obudowie stelaża to jedna z najczęściej stosowanych technik. Może ona mieć właściwości czysto dekoracyjne lub stanowić miejsce na ustawienie różnych przyborów łazienkowych. Ważne jednak by ze względu na stałą ekspozycję panował na niej porządek, a umieszczone tam rzeczy były neutralne. 

Obudowa z wnęką

fot.: Cersanit - półka nad miską WC koresponduje z wnęką nad wanną utrzymaną w takiej samej stylistyce

 • Obudowa w murku

Stelaże podtynkowe mają za zadanie minimalizować zajmowaną przestrzeń. Można jednak stworzyć również ciekawą kompozycję, która będzie wychodzić na łazienkę. Taki murek może stać się przeciwwagą w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, gdy będziemy chcieli, na przykład zmienić proporcję zbyt długiego pomieszczenia.

Obudowa w murkuObudowa w murku

fot.: Cersanit

 • Obudowa szafkowa

Wykorzystanie szafek do obudowy stelaża WC łączy w sobie praktyczne rozwiązanie z ciekawą stylizacją. Nawiązująca do mebli obudowa stworzy spójną stylizację, która stanowić będzie także praktyczny schowek. Producenci mebli łazienkowych posiadają w swojej ofercie tego typu moduły. Można również wykonać je na zamówienie, indywidualnie do swoich potrzeb.

fot.: Mikołajska

 • Obudowa jako ścianka działowa

Wydzielenie stref funkcjonalnych w łazience to bardzo popularny trend na zwiększenie użyteczności oraz ergonomii w łazience. Idealnie do tego sprawdza się sucha zabudowa z płyt gipsowo - kartonowych, którą można dowolnie wykończyć (np. płytkami).

Obudowa jako ścianka działowa

fot.: Viega

 • Obudowa narożna

Obudowa stelaża umieszczona w narożniku jest praktyczna, gdyż wykorzystuje przestrzeń, którą trudną zaaranżować. Obudowa narożna sprawdzi się pod skosami oraz w pełnowymiarowych pomieszczeniach.

Obudowa narożnaObudowa narożna

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - narożna zabudowa stelaża została pomalowana na zielono, przez co stanowi kontrastujący element wystroju, a drewniany blat pełni rolę półeczki. W drugiej aranżacji na obudowę wykorzystano mozaikę

 • Gotowy moduł

W sprzedaży dostępne są również gotowe moduły, które nie wymagają dodatkowej obudowy. Dostępna kolorystyka ułatwia dopasowanie do danego pomieszczenia. Łatwy montaż oraz kompaktowy rozmiar sprawdzą się w każdej łazience. Idealny pomysł na szybki remont.

Moduł spłukujący do instalowania misek ustępowych KOŁOGeberit Monolith

                         fot.: Koło                                                  fot.: Geberit Monolith

 


Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cersanit, Opoczno, Viega, Koło, Geberit, Mikołajska