konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Akcjum

Łazienka dla seniora

data aktualizacji: 19-01-2018, 10:58 – artykuł promocyjny

Przestrzeń łazienkowa, z której korzystać mają osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej musi zostać odpowiednio przystosowana potrzeb seniorów. Właściwie zagospodarowane wnętrze łazienki umożliwi tej grupie użytkowników wygodne wykonywanie codziennych czynności higienicznych oraz zapewni im wysoki poziom bezpieczeństwa.

Łazienka dla seniora

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom i Promowania Bezpieczeństwa, aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60 roku życia ma miejsce w domu. Do najczęstszych przyczyn urazów zaliczane są upadki, wynikające ze złego stanu fizycznego poszkodowanych lub jakości warunków mieszkaniowych. Trudność w utrzymaniu równowagi, śliskie powierzchnie i zachlapania - zagrożenia, z jakimi przychodzi mierzyć się seniorom, przy odrobinie nieuwagi mogą być zgubne w skutkach. Aby uniknąć ryzyka warto zastanowić się nad zamontowaniem w łazience specjalnego wyposażenia, dostosowanego do potrzeb i ograniczonych możliwości osób starszych. Co może okazać się pomocne?

 

Funkcjonalna kabina zamiast wanny

deszczownia SolarisDuże ułatwienie dla osób starszych stanowi możliwość siedzenia podczas codziennej toalety. Z tego powodu, dość częstym wyborem przy wyposażaniu łazienki jest wanna, zaopatrzona w specjalne podwyższenie. Nie powinniśmy jednak zapominać, że obok oczywistego komfortu, zakup tego typu wyposażenia niesie za sobą trudności związane z wchodzeniem i wychodzeniem. Komfortową alternatywą może okazać się kabina prysznicowa, w której tradycyjny brodzik zastąpiono odpływem w posadzce. Wyeliminowanie wysokiego progu ułatwi poruszanie się osobom korzystających z pomocy chodzików, a dzięki umieszczeniu w niej siedziska, zminimalizujemy ryzyko związane z utratą równowagi. - W kabinach, gdzie kluczową rolę odgrywa dostosowana do potrzeb osób starszych duża przestrzeń, zastosowanie znajdą natryski typu deszczownia - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają one bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Dodatkowo, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni - dodaje.

 

Antyoparzeniowo i bezdotykowo

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest również możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej armatury. Dużą funkcjonalnością charakteryzują się baterie termostatyczne, które eliminują ryzyko przypadkowego poparzenia, wynikającego ze złej regulacji strumienia. Funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień zapewnia nie tylko ochronę przed zbyt wysoką temperaturą wody, ale przyczynia się także do znacznych oszczędności. Decydując się na zakup tego typu baterii, warto zwrócić uwagę czy jest ona wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak przycisk przeciwoparzeniowy, uniemożliwiający przypadkowe zwiększenie temperatury powyżej 38°C czy wyraźne oznaczenia kolorystyczne na uchwytach. Armatura termostatyczna sprawdzi się zarówno w przypadku zwykłych natrysków, jak i deszczowni czy kolumn. W przypadku modeli umywalkowych, dobrym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe, które nie wymagają regulowania intensywności i temperatury strumienia przy pomocy tradycyjnych uchwytów.

 

Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

  • Antypoślizgowe gażdżety

Najtańszym i wymagającym najmniejszej ingerencji w przestrzeń łazienki rozwiązaniem ograniczającym ryzyko upadku są maty antypoślizgowe z przyssawkami. Zajmują one całą powierzchnię wanny lub brodzika. Aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia w łazience warto wykorzystać również naklejki pozwalające dowolnie modelować kształt zabezpieczonej płaszczyzny. Przyjmują one rozmaite formy i kolory – tak, by można było swobodnie dopasować je do wystroju pomieszczenia. Najmniej w oczy rzucają się ich przezroczyste warianty. Myśląc o wyposażeniu łazienki minimalizującym ryzyko upadku, należy wziąć pod uwagę miejsca, które najczęściej ulegają zachlapaniu oraz te stanowiące przejście między dwoma odrębnymi funkcjonalnie strefami. Akcesoria antypoślizgowe warto więc umieścić przede wszystkim w wannie, pod prysznicem, na podłodze, na którą wychodzi się z kąpieli, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki.

  • Montaż specjalnych uchwytów

- W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, tj. przestrzeń przed kabiną prysznicową, przy umywalce czy misce sedesowej, warto zamontować specjalne uchwyty - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Elementy te, dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, stanowią duże ułatwienie przy siadaniu i wstawaniu oraz utrzymywaniu równowagi. Ważne także, aby akcesoria takie jak mydelniczki, stojaki na papier toaletowy, czy półka na kosmetyki wewnątrz kabiny były zamontowane na stałe w ścianie, na dogodnej dla seniora wysokości - dodaje. Wyeliminujemy w ten sposób konieczność schylania się i sięgania po potrzebne przybory, co może wiązać się z utratą równowagi.

  • Sprzęty dla osób o ograniczonej mobilności

W przypadku starszych osób, których sprawność ruchowa jest znacząco ograniczona, warto sięgnąć po specjalistyczną ceramikę i armaturę sanitarną. – By ułatwić siadanie i wstawanie, w łazienkach dla osób niepełnosprawnych stosuje się na przykład miski ustępowe o podwyższonej z 40 do 49 centymetrów krawędzi – mówi Katarzyna Choniawko. – Dodatkowym ułatwieniem w strefie umywalkowej może być armatura z wydłużonym uchwytem ułatwiającym sterowanie temperaturą i intensywnością strumienia wody – mówi ekspert Armatury Kraków.

Armatura Kraków - specjalistyczna ceramika i armatura sanitarna

Decydując się na poważny remont łazienki w związku z obniżeniem sprawności ruchowej jej użytkownika, szczególny nacisk należy położyć także na rozplanowanie przestrzeni. Zachowanie rekomendowanych odstępów pomiędzy poszczególnymi sprzętami ułatwi swobodne poruszanie, zmniejszając ryzyko potknięcia czy uderzenia się o elementy wyposażenia.

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość
KFA Armatura

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków

 
Podobne artykuły
Toalety bez barier - wyposażenie dla osób niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

...

W budynkach użyteczności publicznej jednym z ważniejszych pomieszczeń jest toaleta. Codziennie korzysta z niej bardzo... więcej...

Łazienka dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Osoby z ograniczeniami fizycznymi, będącymi wynikiem choroby lub niepełnosprawności, wcale nie muszą być skazane... więcej...

Ceramika łazienkowa dla osób starszych i niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

...

Łazienka, z której mają korzystać osoby starsze i niepełnosprawne, wymagają zastosowania w nich rozwiązań... więcej...