konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Jak wybrać baterię umywalkową

data aktualizacji: 25-05-2020, 08:02 – artykuł promocyjny

Oprócz oryginalnego wyglądu dobra bateria powinna posiadać dodatkowo kilka funkcji, które zwiększą komfort jej użytkowania i pomogą w racjonalnym gospodarowaniu wodą. Tego współcześnie oczekujemy od baterii, które nie są już tylko koniecznym elementem wyposażenia wnętrza, a symbolem nowoczesności i klasy. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie baterii umywalkowej?

Jak wybrać baterię umywalkową

Geometria czy owale

Wiele osób urządzając swoją domową łazienkę poszukuje rozwiązań oryginalnych, które jeszcze się nie opatrzyły. Tak też jest z baterią. Może wydawać się mało istotną częścią wyposażenia tego wnętrza, jednak w rzeczywistości to ważny detal, który może zaważyć na ostatecznym wyglądzie i stylu pomieszczenia.

Konwalia Deante

fot.: Deante - klasyczna dwuuchwytowa            fot.: Armatura Kraków - bateria Amber
   bateria Konwalia w kolorze srebra                                    z bursztynem            
                    

Stylistycznie coraz chętniej sięgamy po wzory geometryczne łączące minimalizm z elegancją. Rzeszę zwolenników mają również te modele o owalnych bryłach, które są synonimem klasyki. W ofercie producentów można znaleźć oba rozwiązania w wielu wariantach. Wyraźnie zarysowane linie pionowe i poziome w geometrycznej koncepcji uproszczenia otoczenia stały się inspiracją wielu kolekcji. Jednak nie brakuje również miłośników klasycznych kształtów, w których owalne baterie towarzyszą bardziej wyrafinowanym formom i ozdobnikom. Na rzecz owali przemawia fakt, że tak wyprofilowany korpus ułatwia spływ wody, przez co łatwiej zadbać o czystość baterii.

fot.: Diamond


Funkcjonalność baterii umywalkowych

Baterie na pozór wyglądające tak samo, w rzeczywistości różnią się wieloma aspektami, ale to właśnie one decydują o późniejszym komforcie korzystania z baterii oraz tym jak długo będziemy się cieszyć z jej żywotności. To co niewidoczne, a jednak istotne to m. in. specjalne powłoki zabezpieczające powierzchnię przed zarysowaniem i matowieniem oraz średnica głowicy decydująca o masywności armatury.

Poszukując baterii koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału z jakiego została wykonana oraz atrakcyjne wzornictwo, które przyozdobi wnętrze. Dzięki takim kryteriom wybrany model będzie nam służyła wiele lat i cieszyła nas za każdym razem, gdy będziemy korzystać z umywalki. Warto również postawić na baterie ekologiczne dbające o oszczędne gospodarowanie wody, bo dzięki temu zminimalizujemy również zużycie energii na jej podgrzanie, ale także, co równie ważne, zadbamy o bezpieczeństwo, zwłaszcza najmłodszych użytkowników łazienki. Specjalny perlator oraz dwustopniowe ograniczniki pozwalają zaoszczędzić wodę, która płynie równym strumieniem bez rozpryskiwania się na boki. Baterie termostatyczne odpowiadają za kontrolę temperatury wody, a modele jednouchwytowe pozwalają na szybszą regulację temperatury, czyli mniejsze starty wody.

Skala - bateria bezdotykowa stojąca SLU28CSkala - bateria bezdotykowa stojąca SLU18

fot.: Skala - elektroniczne stojące baterie umywalkowe

W przypadku tworzywa nadal królują stopy mosiężne, choć w wariantach luksusowych coraz śmielej pojawia się ulubiony wśród projektantów kompozyt. Podobnie jest z kolorystyką – najczęściej spotykane są baterie stalowe i chromowane (również w odcieniach złota i platyny ), ale osoby poszukujące oryginalnego stylu mogą zdecydować się na modele w kolorach niemetalicznych, np. bieli, czy czerni.

bateria umywalkowa Laveo Prettoaveo - bateria nablatowa Raila

       fot.: Laveo - bateria umywalkowa Pretto                 fot.: Laveo - bateria nablatowa Raila            

Porcelanowa bateria umywalkowa biała z niebieskimi kwiatami Chaber - Retrowoda.plBateria umywalkowa mosiężna Krokodilla - Retrowoda.plBateria umywalkowa mosiężna Orandżka Retrowoda.pl

fot.: Retrowoda.pl - od lewej: porcelanowa bateria umywalkowa biała z niebieskimi kwiatami Chaber, mosiężne baterie umywalkowe Krokodilla oraz Orandżka w zielonym i pomarańczowym kolorze

Nowością są modele z powłoką fotoluminescencyjną, świecące w ciemności, czy z podświetlanym perlatorem - zimna woda ma kolor niebieski, ciepła czerwony.

fot.: Kuchinox - bateria z perlatorem LED

Do tego jeszcze dochodzi kwestia montażu, bo jak wiadomo te tradycyjne osadzane na umywalce (baterie sztorcowe) stają się coraz rzadszym widokiem w naszych łazienkach. Tendencja przechyla się w stronę modeli naściennych podtynkowych oraz tych nablatowych.

Baterie bezdotykowe to kolejny rodzaj armatury, który do domowych łazienek trafił z przestrzeni użyteczności publicznej. Głównym zadaniem tego typu baterii jest zwiększenie higieny użytkowania za sprawą zredukowania konieczności jej dotykania. System bardzo wygodny i szybki, dlatego tak łatwo przyjął się w domowym zaciszu. Jednak musimy pamiętać, że wymaga dostępu do prądu.

Do tego warto zadbać by baterie posiadały jeden z systemów utrudniających osadzanie się kamienia z twardej wody.

W żadnej łazience nie może zabraknąć baterii. Często są one wykwintnym elementem wykończeniowym, wieńczącym całą stylizację.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kuchinox, Deante, Diamond, Skala, Coram, Retrowoda.plPodobne artykuły
Aranżacja przestrzeni kąpielowej w łazience na poddaszu

porady

Aranżacja przestrzeni kąpielowej w łazience na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu, z uwagi na skosy i obniżony sufit, może przysporzyć wiele trudności i dylematów.... więcej...

Jak schować rury w łazience

porady

Jak schować rury w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego doprowadzona jest zarówno instalacja grzewcza, jak i wodno -... więcej...

Gdzie najlepiej kupić płytki do łazienki

porady

Gdzie najlepiej kupić płytki do łazienki

Płytki do łazienki możemy kupić w sklepach budowlanych, zarówno tych lokalnych, jak i sieciowych oraz w tak... więcej...