coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Płytki patchwork w łazience

data aktualizacji: 20-02-2020, 07:47 – artykuł promocyjny

Patchwork jest starą techniką łączenia materiałów o podobnych kształtach w większą całość tworzącą nowy wzór. Jego zasadniczą zaletą są nieograniczone możliwości oraz fakt, że w łatwy sposób możemy uzyskać unikatowy układ. Metoda ta początkowo wykorzystywana była w sztuce włókienniczej, z czasem stała się inspiracją twórców również z innych dziedzin.

Płytki patchwork w łazience

Patchwork to po prostu zlepek, w którym naczelna zasada mówi, że ma być kolorowo i oryginalnie. Nie jest to propozycja dla osób, które poszukują harmonii i spokoju. W tej technice panuje wielość - kształtów, barw, struktur. Choć z pozoru układanka ma przebieg przypadkowy to jednak nie męczy wzroku, a raczej przykuwa uwagę. Dla miłośników noweczesnego wzornictwa producenci przygotowali kolekcje płytek inspirowanych techniką patchwork, które utrzymane są również w stonowanych barwach.

Gres CIR z serii Biarritz - patchwork

  fot.: Yeti - szare płytki patchwork CIR z serii Biarritz

W aranżacji wnętrz metoda patchworkowa zyskała popularność w momencie kiedy sterylne, katalogowe wnętrza stały się zbyt przewidywalne. Stylistycznie trend ten ukierunkowany jest na ceramikę pochodzącą z gorących, wielokulturowych i barwnych zakątków świata. Są to głównie Maroko, czy Hiszpania, które słyną z produkcji tego typu elementów. Bogata ornamentyka spotykana w kolekcjach inspirowanych patchworkiem oraz jego współczesna odsłona z nieco bardziej umiarkowanym zdobieniem idealnie wpisują się w charakter wnętrz designerskich i z duszą.

Luxum

                     fot.: Luxum                                      fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"


Płytki patchworkowe - przykładowe stylizacje

Poniżej 10 wyjątkowych pomysłów na wprowadzenie płytek patchworkowych do łazienki. Mogą one zdobić zarówno podłogi, jak i ściany. W klasycznej odsłonie małych kafelków o wielobarwnej tonacji lub nowoczesne wersje inspirowane tym stylem. Każdy może znaleźć wersję dla siebie.
 

 • Aranżacja łazienki z wykorzystaniem cementowych płytek ze wzorami nawiązującymi do sztuki marokańskiej o nasyconych barwach i z charakterystycznymi obrazkami, które niekiedy są dziełem ręcznego zdobienia. Taka aranżacja to prawdziwe działo sztuki. 
   

Podłoga w łazience wyłożona cementowymi płytkami Arctima Patchwork Kolor

fot.: Podłoga w łazience wyłożona cementowymi płytkami Arctima Patchwork Kolor w formacie 20x20 

 • Stylizacja nowoczesnej łazienki w stylu loft w połączeniu z patchworkowymi płytkami tworzy ciekawą propozycję mieszania stylów. Patchworkowa podłoga nie wychodzi z mody, a stylizacja nabrała wdzięku. Każde wnętrze wzbogacone o nieco abstrakcyjne formy przyciąga wzrok i przykuwa uwagę.
   

Płytki Tassel Crema - Vives w stonowanych kolorach

fot.: Płytki Tassel Crema - Vives w stonowanych kolorach

 • Aranżacja nowoczesnej łazienki z wykorzystaniem patchworkowego wzoru na ścianach może mieć również wydźwięk klasyczny. Na uwagę zasługuje struktura płytek, która obrazuje klasyczny wzór z geometrycznymi ornamentami. Mimo że inserto występuje w jednolitym kolorze w 6 odcieniach to można stworzyć wiele wyjątkowych układów. 
   

Opoczno - płytki z kolekcji Palace

fot.: Opoczno - płytki z kolekcji Palace

 • Nie tylko kwadraty i prostokąty można ze sobą zestawiać. Oryginalny pomysł na łączenie sześciokątów, które wyglądają jak tkane łatki pozwala na ciekawe kształtowanie przestrzeni oraz wprowadzi wyjątkowość do wnętrza. Element harmonii zapewni regularne wprowadzenie jednolitego kafelka.
   

Peronda - kolekcja Harmony ArgilaPeronda - kolekcja Harmony Argila

fot.: Peronda - kolekcja Harmony Argila

 • Pomieszczenia, w których płytki patchworkowe pojawiają się na podłodze i na ścianach są klasyczne i luksusowe. Taka stylizacja ma w sobie pewną nutę tajemnicy i historii, przypominając dawne komnaty w pałacach, gdzie gościł przepych. W zestawieniu z chromowanym wyposażeniem łazienkowym stanowi o jej ponadczasowym stylu.
   

Rocersa - Infinity Aquila Gris

fot.: Rocersa - Infinity Aquila Gris

 • Namiastką unowocześnionej wersji efektu patchworkowego wykończenia mogą być płytki wielkoformatowe, które wyglądają już jak zlepek drobnych elementów. Takim przykładem jest gres szkliwiony Bristo marki Cersanit. Ta alternatywa jest zdecydowanie tańsza, łatwiejsza w wykonaniu, a efekt może być równie zadawalający. 
   

Cersanit - aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytki Bristo Grey MosaicCersanit - aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytki Bristo Grey Mosaic

fot.: Cersanit - aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytki Bristo Grey Mosaic

 • Płytki patchworkowe mogą również łączyć dane płaszczyzny. Tak jest właśnie w przypadku poniższej aranżacji - podłogowe płytki przechodzą na zabudowę stelaża WC tworząc spójną całość. Efekt końcowy jest tu bardzo wyraźny, gdyż tłem dla wzorzystej podłogi jest biel z dodatkiem naturalnego drewna. Ciekawa koncepcja przekłada się na stylistyczną uniwersalność aranżacji.

 Drabina w łaziencePłytki patchwork w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 • Wyznaczanie stref użytkowych w danej przestrzeni ma bardzo praktyczny wydźwięk. Jednak wizualny podział pomieszczenia to kwestia estetyki, o którą również zawsze warto dbać. Płytki patchwork ułożone w strefie mokrej łazienki, czyli w przestrzeni prysznicowej, idealnie współgrają z bielą ścian i drewnopodobną podłogą. To bardzo wyrazisty akcent aranżacji.

Aranżacja łazienki z płytkami patchworkKabina narożna na tle płytek w stylu patchwork

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 • Choć rodowód płytek patchwork wskazuje na ich intensywną barwę, to coraz częściej spotyka się kolekcje płytek utrzymanych w nowoczesnym designie na bazie trzech uniwersalnych odcieni - bieli, czerni i szarości. Wnoszą one do wnętrza współczesny minimalizm i subtelnie nawiązują do kultury basenu Morza Śródziemnego, skąd ta technika się wywodzi. 

 Krzesło Louis Ghost i patchwork w aranżacji nowoczesnej łazienkiPłytki patchwork w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

fot.: Salonika - płytki ze wzorem patchwor od hiszpańskiego producenta Porcelanosa z kolekcji Dover

Biało czarne płytki patchwork

fot.: Sapho

 • Niebieskie płytki patchwork kojarzą się z lazurową wodą Morza Śródziemnego - takie też było założenie w łazience urządzonej w stylu vintage. Niebieski odcień płytek patchwork jest bardzo subtelny a przy tym wyrźnie nawiązuje do wystroju całego pomieszczenia.

fot.: Dream HousePŁYTKI W ŁAZIENCE - sprawdź trendy, nowości oraz przykładowe aranżacjeOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Opoczno, Cersanit, Sapho, Yeti, Dream House, Peronda, Rocersa, Vives, Dekordia.pl, Luxum, Salonika