coram
aurora

Jak oświetlić małą łazienkę

data aktualizacji: 15-10-2019, 12:25 – artykuł promocyjny

Urządzając małą łazienkę, w sposób szczególny powinniśmy potraktować kwestię jej oświetlenia, bowiem odpowieni dobór światła nie tylko ułatwi nam korzystanie z małej łazienki, ale również może optycznie ją powiększyć. Za pomocą oświetlenia możemy kształtować klimat wnętrza, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza w przypadku łazienek bez okna.

Jak oświetlić małą łazienkę

W łazienkach o ograniczonym metrażu szczególną rolę odgrywa światło dzienne. W sytuacji, kiedy łazienka nie posiada okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie luksfer w ścianę wychodzącą na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania takiego rozwiązania, bardzo ważną rzeczą jest to, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.

Niezależnie, jaką powierzchnię ma nasza łazienka, panuje ogólnie przyjęta zasada, iż muszą się w niej znajdować przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Funkcję oświetlenia ogólnego pełni zazwyczaj oprawa oświetleniowa umieszczona na środku sufitu. Decydując się na umieszczenie żyrandola, pamiętajmy jednak aby nie wisiał on na zbyt długiej lince, gdyż mogło by to krępować swobodę naszych ruchów.

Żyrandol w łazienceszczelna oprawa sufitowa Kanlux do łazienki

fot.: Konkurs fotograficzny Nasze łazienki                                   fot.: Kanlux                         

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem stosowanym do oświetlenia łazienek jest umieszczenie oczek halogenowych w podwieszany sufit. Jest to zabieg, dzięki któremu łazienka wydaje się wyższym pomieszczeniem. W łazience typowej wielkości 2 x 2m wystarczą trzy lub cztery oprawy. Jeśli umieścimy je blisko krawędzi sufitu, otrzymamy ciekawy efekt świetlny na ścianach.

Nawet w najmniejszej łazience, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim oświetleniu miejsca, z którego korzystamy najczęściej - a mianowicie - lustra znajdującego się nad umywalką. Istnieje wiele różnych rozwiązań, które możemy zastosować w tym celu. Musimy jednak pamiętać, aby źródła światła były zamontowane w taki sposób, by nasza twarz była równomiernie oświetlona a barwa światła była jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp równomiernie po obu stronach lustra, tak aby wyeliminować cienie. Oprawy powinny być zamontowane symetrycznie względem lustra, w rozstawie około 75 cm i na wysokości około 160 cm nad podłogą. W przypadku, gdy tafla lustra jest długa i niska, oświetlenie powinno znajdować się nad nią. Oprawy powinny mieć klosze rozpraszające światło - mleczne lub matowe. Do oświetlenia lustra nie powinno się wybierać lamp z nieosłoniętymi żarówkami, gdyż będą razić. Innym rozwiązaniem godnym polecenia są lustra podświetlane.

oświetlenie lustra kinkietami umieszczonymi po obu stronach lustraoświetlenie lustra kinkietem nad lustremLustra podświetlane LED - producent SOLED

                                  fot.: Aurora Technika Świetlna                     fot.: SOLED Projekty i Dekoracje Świetlne

Lustro LED Corner Lustrodlaciebie.plLustro LED Ring Lustrodlaciebie.plLustro LED Shine Lustrodlaciebie.pl

fot.: Lustrodlaciebie.pl

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie oświetlenia ogólnego i oświetlenia nad lustrem na dwóch niezależnych obwodach. Pozwoli to nam włączać je razem lub osobno.

W małych doskonale sprawdza się oświetlenie punktowe, za pomocą którego rozświetlimy wnęki ścienne, półki i przeszklone szafki a także wyeksponujemy ciekawe elementy wnętrza. Zapewnienie światła we wszystkich zakamarków małej łazienki, sprawi, że będzie się ona wydawała większa.

oświetlenie wnęk w łazienceoświetlenie wnęk w łaziencepodświetlane wnęki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

W łazienkach szerokie zastosowanie znajdują taśmy LED. Ich rola ogranicza się do akcentowania przestrzeni domowych oraz elementów wystroju wnętrz takich jak szafy, lustra, wnęki, luksfery podwieszane sufity. Dzięki taśmom LED możliwe jest umieszczenie źródła światła w miejscu, w którym do tej pory zainstalowanie tradycyjnego oświetlenia było trudne lub niemożliwe. Taśmę wystarczy przykleić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu za pośrednictwem odpowiedniego zasilacza.

Taśmy LED Flashtaśmy LED - GTV

fot.: GTV

Sufity napinane, sufity z nadrukiem, gwiezdne nieba, lampy kryształowe, światłowody w fugach i podłodze to rozwiązania dekoracji świetlnych oferowanych przez firmę E-Technologia. Oświetlenie dekoracyjne w łazience stwarza wręcz nieograniczone możliwości tworzenia różnego efektu świecenia.

sufit napinany z nadrukiemsufit ze specjalnym nadrukiemZestaw Kryształowe Gwiazdy
Kryształowe KuleOświetlenie w fugach w łazience

fot.: E-TECHNOLOGIA

Barwa światła

Wybierając oświetlenie do łazienki, musimy zwrócić uwagę także barwę światła. W przypadku łazienek zaleca się stosowanie chłodnej temperatury barwowej. Zapewni nam wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia - jest to szczególnie ważne podczas golenia lub wykonywania makijażu. We wnętrzach, w których dominuje biel i chłodne barwy, należy stosować światło chłodniejsze (barwa dzienna 5000-6500 K) lub chłodnobiałe (4000-5000 K). Natomiast w łazienkach zaaranżowanych w tradycyjnej ciepłej kolorystyce zaleca się stosowanie światła cieplejszego, bardziej miękkiego i rozproszonego (2700-3500 K).


Zobacz koniecznie:

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Jak zagospodarować małą łazienkę?

Oświetlenie łazienki - przewodnik

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Kanlux, SOLED, GTV, Lustrodlaciebie.pl, E-Technologia

Podobne artykuły
Ultranowoczesna łazienka - strefa bezdotykowa

meble i akcesoria

Ultranowoczesna łazienka - strefa bezdotykowa

Możliwości wyposażenia łazienki w akcesoria spełniające najwyższe oczekiwania użytkowników są coraz... więcej...

Modułowe meble podbijają łazienki

meble i akcesoria

Modułowe meble podbijają łazienki

Każdy, kto marzy o funkcjonalnej, niepowtarzalnej i wygodnej łazience z łatwością spełni to marzenie, z modułowymi... więcej...

4 rzeczy, o których warto wiedzieć urządzając łazienkę

meble i akcesoria

4 rzeczy, o których warto wiedzieć urządzając łazienkę

Wybierając meble do łazienki zwracamy uwagę przede wszystkim na ich wygląd i funkcjonalność. Zależy nam bowiem,... więcej...